Տնտեսություն 12:15 18/01/2020 Հայաստան
««Գազպրոմ Արմենիան» չի կոմպեսացնում  գազի գնի 15 դոլարը, ևս 15 դոլարով թանկացնում է»,-լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը։
Նրա խոսքով, այս պահին Ռուսաստանի հետ բանակցությունները շարունակվում են։ Ռուսական կողմից հայտը դեռ չկա, բայց կլինի։
«Գործող սակագների շուրջ 30 դոլարով ավելացման խնդիր է»,-ասաց հանձնաժողովի նախագահն ու ներկայացրեց ընկերության հիմնավորումը՝ գործող սակագները չեն բավարարում։
Ըստ Բաղրամյանի, բայց դա չի նշանակում, որ 30 դոլարով ունենալու ենք բարձրացում, քանի որ այս տարվա ընթացքում բանակցվում է ընկերության օպտիմալացման, ծախսերի հնարավոր կրճատման խնդիրները և երկրաժամկետ ներդրումների՝ մոտ 500 մլն դոլարի ծրագիրը։
«Այս ամեն ինչը կոմպլեքս բանակցվում է։ Կարծում եմ, որ մինչև ապրիլի 1-ը բանակցությունները կավարտվեն»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ բանակցությունների ընթացքում հայտ չի ներկայացվի։
Նա հիշեցրեց, որ հայտը ներկայացնելուց հետո օրենքը սահմանում է առավելագույնը  80 աշխատանքային օր այն քննարկելու համար։

Экономика 15:00 18/01/2020 Армения
«ЗАО “Газпром Армения” не компенсирует 15 долларов за цену на газ, и увеличивает ее еще на 15 долларов», – заявил в беседе с журналистами сегодня глава Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) Гарегин Баграмян.
По его словам, в данный момент переговоры с Россией продолжаются. Пока с российской стороны заявка не представлена, однако, позже будет представлена.
«Речь идет о повышении действующих тарифов примерно на 30 долларов», – отметил он, представив обоснование компании – действующие тарифы являются неудовлетворительными для компании.
По его словам, это не означает, что произойдет повышение тарифов на 30 долларов, поскольку в 2020 году обсуждается вопрос оптимизации компании, возможного сокращения затрат и долгосрочного инвестиционного плана на 500 млн долларов.
«Все это обсуждается в комплексе. Я думаю, что переговоры завершатся к 1 апреля», – отметил он, добавив, что в ходе переговоров заявки подаваться не будут.
Он напомнил, что после представления заявки закон устанавливает максимум 80 рабочих дней для её обсуждения.