Քաղաքական 13:00 20/01/2020 Տարածաշրջան
Պոլսո հայոց պատրիարքարանը հայտարարություն է արել Հրանտ Դինքի ու Սևակ Բալըքչըի գործով դատավարությունների մասին
Պոլսի հայոց պատրիարքարանը հայտարարություն է տարածել, որում անդրադարձել է Թուրքիայում սպանված Սևակ Բալըքչըի ու Հրանտ Դինքի գործերով դատավարություններին: Պատրիարքարանը գոհունակություն է հայտնել Բալըքչըի սպանության գործով կայացված դատավճռի կապակցությամբ բայց և նշել, որ Դինքի սպանության հարցում արդարության որոնումները դեռևս արդյունք չեն տալիս: Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
Հիշեցնենք, որ ազգությամբ հայ Սևակ Բալըքչըն զինծառայության ժամանակ՝ 2011-ի ապրիլի 24-ին, սպանվել էր իր ծառայակից Քվանչ Աղաօղլուի կրակոցից: Վերջինս դատապարտվել է 17 տարվա ազատազրկման:
Պատրիարքարանի հայտարարության տեքստն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«2011 թվականի ապրիլի 24-ին զինվորական ծառայության ժամանակ դաժանաբար սպանված Սևակ Բալըքչըի գործով դատավարությամբ կայացված վճիռը մասամբ հագեցրել է մեր արդարության կարոտը:
Չնայած այս որոշումով հնարավոր չէ հետ բերել Սևակին՝ այնուամենայնիվ հանցանքի արձանագրումն ու արդարադատության կողմից հանցագործին արժանի պատիժ տալը մեր երկրի արդարադատության համակարգի համար հուսադրիչ է:
Այս արդյունքի համար շնորհավորում ենք Սևակ Բալըքչըի ընտանիքին, փաստաբաններին ու մարդու իրավունքների պաշտպանության կազմակերպություններին, որոնք իրավական դաշտում երկար պայքար մղեցին:
Այս արդյունքը շատ կարևոր է այն առումով, որ այսուհետև այս երկրում ռասիզմի հողի վրա սպանություններ ծրագրող ու իրականացնող անհատներն ու խմբերը, որոնք համոզված են, որ անպատիժ են մնալու, կփոխեն իրենց համոզմունքը: Այս առիթով ևս մեկ անգամ մեր աղոթքն ենք հղում դեպի երկինք Սևակ Բալըքչըի հոգու հանգստության համար և Աստծուց մխիթարություն հայցում նրա ընտանիքի ու բարեկամների համար:
Այն հույսով, որ Հրանտ Դինքի դատավարության մասով ևս նման որոշում պետք է կայացվի, նրա սպանության 13-րդ տարելիցի կապակցությամբ ևս մեկ անգամ բարձրաձայնում ենք արդարության մեր պահանջը:
Այն համոզմամբ, որ արդեն ժամանակն է, որ ամբողջ աշխարհի աչքի առջև շարունակվող արդարության այս որոնումն ավարտվի, ևս մեկ անգամ հիշեցնում ենք, որ ուշացած արդարադատությունը արդարադատություն չէ և ցանկանում ենք հուսալ, որ այս դատավարության արդյունքում կայացվելիք որոշումը հպարտության առիթ լինի Թուրքիայի արդարադատության համար:
Սիրելի Հրանտի մահվան օրը՝ հունվարի 19-ին, մեր բոլոր եկեղեցիներում աղոթք պետք է հղենք առ Բարձրյալ՝ հանգուցյալի հոգու հանգստության համար: Այս առիթով սգակիր կնոջը՝ Ռաքելին, երեխաներին և եղբայրներին հայտնում ենք մեր ցավակցությունը և մխիթարական աղոթքները»:

Право 20:37 20/01/2020 В мире
Константинопольский патриархат ААЦ выступил с заявлением о судебных процессах по делам Динка и Баликчи
Константинопольский патриархат Армянской Апостольской Церкви распространил заявление, в котором коснулся судебных процессов по делам убитых в Турции солдата-армянина Севака Баликчи и основателя и главного редактора газеты «Акос» Гранта Динка. Об этом пишет ermenihaber.
Патриархат выразил удовлетворение в связи приговором по делу об убийстве  Севака Баликчи, отметив при этом, что поиск справедливости в деле об убийстве Динка пока не приносит результата.
«Приговор, вынесенный по делу Севака Баликчи, который был жестоко убит во время военной службы 24 апреля 2011 года, частично удовлетворил нашу жажду справедливости.
Несмотря на то, что приговор не в силах вернуть Севака, тем не менее, констатация преступления и вынесение правосудием заслуженного наказания виновному являются многообещающими для системы правосудия нашей страны.
За данный результат поздравляем семью Севака Баликчи, адвокатов, правозащитные организации, которые долгое время вели борьбу в правовом поле.
Результат этот важен в том плане, что в Турции впредь отдельные лица или группы, которые планируют и совершают убийства на почве расизма, полагая, что они останутся безнаказанными, поменяют свое мнение.
По этому поводу мы вновь возносим молитву – об упокоении души Севака Баликчи, и просим у Бога утешения для его семьи и родственников.
В надежде на то, что аналогичный приговор должен быть вынесен по делу Гранта Динка, и по случаю 13-й годовщины его убийства мы вновь озвучиваем наше требование о справедливости.
С той убежденностью, что настало время положить конец продолжающимся на глазах у всего мира поискам справедливости, еще раз напоминаем, что запоздавшее правосудие не является правосудием. Мы хотим надеяться, что вердикт суда, вынесенный в результате судебного разбирательства, станет поводом для гордости для турецкого правосудия.
В день смерти дорогого Гранта, 19 января, мы во всех наших церквях вознесем молитву Всевышнему – об упокоении души покойного. В связи с этим мы выражаем свои соболезнования скорбящей вдове – Ракель, детям и братьям, молимся за них», – говорится в заявлении патриархата.