Քաղաքական 14:15 21/01/2020 Հայաստան
«Պարոն Աբովյան, Դուք իսկապես չե՞ք հասկանում, թե ասվածի մեջ ինչ խնդիր կար, թե՞ ձևացնում եք, թե չեք հասկանում»,- այսօր Ազգային ժողովում դիմելով ԲՀԿ-ական պատգմավոր Արման Աբովյանին, մասնավորապես, անդրադառնալով վերջինիս ելույթին՝ ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Հայկ Կոնջորյանը։
Հիշեցնենք, որ այսօր խորհրդարանում «Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» նախագծերի քննարկման ժամանակ միջադեպ տեղի ունեցավ ԲՀԿ-ական պատգամավորների և անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի միջև։
«Եթե Հայաստանում քրեական ենթամշակույթի, գողական բարքերի դեմ տարվող իրավական պայքարն իջեցվում է շրիշակի մակարդակի, գողական, բեսեդկայի, քուչի մակարդակի և բերվում են համեմատություններ, որոնք հարիր չեն նաև Ձեզ, հիմա ես դիմում եմ Ձեզ տիկին  Զոհրաբյան, պարոն Մելքումյան,  պարոն Բագրատյան, մարդիկ, որոնք քաղաքական տեքստ են ասում, դա Ձեր մակարդա՞կն է, որ այդ աստիճան իջեցնում եք: Ուրեմն ես էլ ուզում եմ ասել, որ երեք տառանիի մասով էլ, չորս տառանիի մասով էլ, եթե կարիք կա պայքարում ենք, դրա մասով էլ կան նաև հոդվածներ: Բայց պետք չէ այդ աստիճան իջեցնել։ Սա Ազգային ժողո՞վ է, թե՞ ազգային քուչա, որ այդ մակարդակի են իջեցնում»,- դիմելով ԲՀԿ-ական պատգամավորներին՝ ասաց Հայկ Կոնջորյանը։
Նրա խոսքով՝ ժամանակ առ ժամանակ Արման Աբովյանն ասում է, որ պետք է բարիդրացիական , հանգիստ պայմաններում  բանավեճեր անցկացնեն, բայց ինքն այլ տպավորություն է ստացել. «Ւմ մոտ այնպիսի տպավորություն է, որ ԲՀԿ-ում կա այդպիսի մարտավարություն՝ Դուք գաք, ասեք՝ եկեք ամեն ինչ հանգիստ անցկացնենք, բայց հետո կոնկրետ ինչ-որ մեկը, կոնկրետ հանձնարարությամբ գալիս և ասում է մի բան, որը հետո դառնում է ռումբ և դահլիճն արձագանքում է»:
Հայկ Կոնջորյանն ասաց նաև, թե այդ ինչ շնորհք է, որ մարդիկ ելույթ են ունենում ամբիոնից, մինչև հասնում են տեղ ինչ-որ «ռազբորկաներ» են սկսում, կամ ամբիոնից խոսում են, իսկ ինչ-որ մեկը դահլիճում մեկը մուննաթով արձագանքում է։
«Ձեր էդ ջղային դեմքի արտահայտության տակ մենք ձեր ամբողջ վախերը տեսնում ենք ախր, այդքան համարձակ դուխով մարդիկ եք, եկեք այստեղից խոսեք, ախր ես գիտեմ, որ այդ տեղից խոսողների մեծ մասը, որ գա այստեղ կանգնի, ոտքերը նենց կդողան, որ այդ ցնցումները Դուք էլ կզգաք՝ մինչև վերջին նստարանը։ Դրա համար եկեք վերջ տանք այս ամենին, բան ունեք ասելու՝ եկեք այստեղից խոսացեք»,- ասաց Հայկ Կոնջորյանը՝ հավելելով, թե նրանք, որոնք  չեն կարողանում խոսել, ապա առաջարկում է լռել:
«Իմ քայլը» խմբակցության անդամը նշեց նաև, որ այն ինչը սկսել է մեծամասնությունը քրեական ենթամշակույթի մասով՝ շարունակվելու է. «Նրանք, որոնք չեն հասկանում, թե ինչ է կատարվում, մնալու են պատմության մայթեզրին կանգնած»։

Политика 15:02 21/01/2020 Армения
«Г-н Абовян, Вы действительно не понимаете, в чем проблема в связи со сказанным, или притворяетесь, будто не понимаете?» – обратился с трибуны Национального Собрания к депутату от фракции «Процветающая Армения» Арману Абовяну депутат от правящей фракции «Мой шаг» Айк Конджорян.
Напомним, сегодня на очередном заседании Национального Собрания Армении при обсуждении проекта о внесении изменений и дополнений в Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы РА произошел инцидент между депутатами от ППА и независимым депутатом НС Арманом Бабаджаняном.
«Если в Армении проводимая против криминальной субкультуры, воровских нравов правовая борьба опускается до уровня плинтуса, беседки, двора, проводятся сравнения, что не подобает также Вам… Теперь я  обращаюсь к Вам, г-жа Зограбян, г-н Мелкумян, г-н Багратян, люди, которые произносят политические тексты. Разве это Ваш уровень, что Вы настолько опускаетесь? Значит, я хочу сказать, что по части и понятия из трех букв, и из 4 букв, если есть необходимость, мы боремся, по этой части также предусмотрены статьи. Но не нужно опускаться настолько. Это Национальное Собрание, или национальный двор, что вы опускаете все до такого уровня?» –  сказал Айк Конджорян, обратившись к депутатам от ППА.
Он напомнил, что Арман Абовян периодически указывает на необходимость проведения дебатов в атмосфере добрососедства, в спокойных условиях, но он получил иное впечатление. «У меня такое впечатление, что в ППА существует такая тактика: вы приходите, говорите, мол, давайте обсудим все спокойно, но потом приходит кто-то конкретный, с конкретным заданием и говорит что-то, что производит эффект бомбы и зал реагирует», – сказал он.
Айк Конджорян также посетовал на следующее: люди выступают с трибуны и пока добираются до своих мест, начинаются какие-то «разборки», или во время их выступления кто-то в зале перебивает.
«Под этими вашими сердитыми выражениями лиц мы же видим все ваши страхи. Раз уж вы настолько смелые люди, поднимитесь сюда и говорите отсюда. Я же знаю, что у большинства из тех, кто говорит с места, если они окажутся здесь, начнут дрожать коленки, причем так, что эту дрожь почувствуют даже сидящие на последнем ряду. Так что, давайте положим конец всему этому: есть что сказать – поднимайтесь сюда и говорите», – сказал Айк Конджорян, предложив в противном случае просто помолчать.
Депутат от фракции «Мой шаг» также сказал, что начатая парламентским большинством  борьба с криминальной субкультурой будет продолжаться.  «Те, кто не понимают, что происходит, останутся за бортом истории», – указал он.