Քաղաքական 10:12 24/01/2020 Աշխարհում
Ամերիկացի միլիարդատեր Ջորջ Սորոսը Շվեյցարիայի Դավոս քաղաքում անցկացվող Համաշխարհային տնտեսական ֆորումում նախօրեին խոսել է ֆեյսբուքի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջև կապի մասին: Այդ մասին հայտնում է Bloomberg-ը:
Սորոսը կարծիք է հայտնել, որ սոցցանցը կնպաստի Սպիտակ տան ղեկավարի վերընտրությանը  նախագահական ընտրություններում, որոնք երկրում անցկացվելու են 2020 թվականին:
«Կարծում եմ, որ Թրամփի և ֆեյսբուքի միջև կա ինչ-որ ոչ պաշտոնական փոխօգնության գործողություն կամ համաձայնագիր։ Ֆեյսբուքը կաշխատի Թրամփին վերընտրվելու համար, և Թրամփն էլ կաշխատի պաշտպանել ֆեյսբուքը, որպեսզի այս իրավիճակը չփոփոխվի, և դա ինձ շատ անհանգստացնում է 2020-ի արդյունքի համար»,-ասել է 89-ամյա Սորոսը։
Ֆեյսբուքի մամուլի խոսնակ Էնդի Սթոունը հերքել է Սորոսի մեղադրանքները:
Սորոսը Դավոսի ֆորումի հարթակը նաև նախկինում է օգտագործել՝ սոցիալական ցանցին քննադատելու համար։ 2018թ.-ին նա ֆեյսբուքը համեմատեց խաղային ընկերությունների հետ, որը խթանում է օգտատերերի կախվածությունը և վերահաստատեց տեխնոլոգիական ֆիրմաների կարգավորման անհրաժեշտությունը։

Politics 10:33 24/01/2020 World
Billionaire George Soros said that nothing is keeping Facebook Inc. from spreading disinformation and the company may be in cahoots with President Donald Trump to get him re-elected, Bloomberg reported.
“I think there is a kind of informal mutual assistance operation or agreement developing between Trump and Facebook,” Soros, 89, said Thursday at the World Economic Forum in Davos, Switzerland. “Facebook will work together to re-elect Trump, and Trump will work to protect Facebook so that this situation cannot be changed and it makes me very concerned about the outcome for 2020.”
Soros didn’t offer any evidence for his claim. “This is just plain wrong,” Facebook spokesman Andy Stone said in response.
Soros has used his annual Davos speech as a platform to criticize the social media giant in the past. In 2018, he compared Facebook to a gambling company that fosters addiction among users, and last year reiterated the need to regulate technology firms.