Քաղաքական 11:06 24/01/2020 Աշխարհում
Իսրայել կատարած այցի ընթացքում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առաջարկել է 2020թ.-ին անցկացնել Ռուսաստանի, Չինաստանի, Միացյալ Նահանգների, Ֆրանսիայի և Մեծ Բրիտանիայի առաջնորդների հանդիպում: Այս մասին գրում է Lenta-ն։
Պուտինի խոսքերով, ՄԱԿ-ի հիմնադիր երկրները պետք է օրինակ ցույց տան հակասեմիտիզմի դեմ պայքարում: Նա շեշտել է, որ այս հինգ երկրները «հատուկ պատասխանատվություն են կրում քաղաքակրթության պահպանման համար»:
Ռուսաստանի ղեկավարը նշել է, որ նա արդեն քննարկել է այդ գաղափարը որոշ գործընկերների հետ և դրական արձագանքներ է ստացել: Պուտինը նաև շեշտել է, որ աշխարհի խնդիրների վերաբերյալ հանդիպում կարող է կազմակերպվել աշխարհի ցանկացած կետում:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Երուսաղեմում անցկացվեց Օսվենցիմի համակենտրոնացման ճամբարի ազատագրման 75-ամյակին և Հոլոքոստի զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառում, որին ներկա էին աշխարհի ավելի քան 50 երկրների ղեկավարներ, այդ թվում Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Հայաստանի նախագահները, Մեծ Բրիտանիայի արքայազն Չարլզը, ԱՄՆ փոպնախագահ Մայք Պենսը։

Politics 12:42 24/01/2020 World
Russian President Vladimir Putin on Thursday proposed holding a summit between the leaders of Russia, China, the United States, France and Britain in 2020 to discuss the conflict in Libya and other global problems, Reuters reported.
Putin, who was speaking during a trip to Israel, said Moscow was ready for a “serious conversation” with the permanent members of the UN Security Council, that there was much to discuss and that the summit could happen anywhere in the world.
“In any country, at any point of the world that is convenient for our colleagues. Russia is ready for this kind of serious conversation,” he said.
“There are many tasks before us. We discussed one of them very recently in Berlin...That is Libya. And we need to return to this problem at the Security Council and adopt the corresponding resolution,” he said.
Putin, who was in Israel on Thursday to mark the 75th anniversary of the liberation of Auschwitz, said holding such a summit would be an important symbolic step ahead of the 75th anniversary of the end of World War Two.
“We discussed (this) with several colleagues and as far as I understand in general we saw a positive reaction to holding a meeting of the heads of the permanent members of the UN Security Council...” he said.