Տնտեսություն 17:27 25/01/2020 Հայաստան
«Իրավական խնդիրներ կարող է ունենալ, որովհետև, ենթադրում եմ, «Լիդիանն» արբիտրաժ կդիմի»,- այսօրվա ասուլիսում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե երբ կոչ արեց բացել Ամուլսարի ճանապարհը, մարդիկ չհետևեցին իր կոչին, ավելին, «Լիդիան» ընկերությունն այսօր չի կարողանում մուտք գործել այդ տարածք, և արդյոք սա կարող է մեր երկրի համար իրավական խնդիրներ առաջացնել։
«Ես այսօր էլ կոչ եմ անում բացել ճանապարհը և համարում եմ մեր սիրելի հայրենակիցների գործողությունները ոչ տրամաբանական, քանի որ իրենց պատճառով է, որ հարցը մտել է փակուղի և դուրս չի գալիս։ Այդ հարցը որևէ սցենարով չի լուծվելու, քանի դեռ ճանապարհը փակված է։ Չի լուծվելու դա: Այսինքն՝ նույն ստատուս քվոյի վրա մնալու է, ինչ 2018 թ-ին էր՝  ոչ այս, ոչ այն կողմ»,- նշեց վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ ինքը շահագրգռվածություն ունի, որ Ամուլսարի հանքը շահագործվի. «Եվ այո, և ո՛չ: Ես շահագրգռվածություն ունեմ, որ Ամուլսարի հանքը շահագործվի, քանի որ դա կապված է Հայաստանի անվտանգային միջավայրի հետ: Օրինակ, եթե Ամուլսարը շահագործվեր՝ այս տարի մենք կունենայինք ոչ թե 7,5 և ավելի, այլ շատ ավելի մեծ տնտեսական աճ, հազարավոր աշխատատեղեր: Բայց, մյուս կողմից, ես ոչ մի պարագայում չեմ համաձայնվի, որ Ամուլսարի հանքը շահագործվի ի վնաս Հայաստանի, Ջերմուկի և հարակից գյուղերի բնակիչների առողջության և երկրի բնապահպանությանն անվերականգնելի վնասներ հասցնելու հաշվին»։
Ըստ վարչապետի՝ քանի դեռ հանք տանող ճանապարհը փակ է, չեն կարողանում գալ եզրակացության։
«Հիմա դա անդառնալի վնասներ պարունակո՞ղ է, թե՞ ոչ։ Ես համարում եմ այդ գործողությունները չտրամաբանված, անհարգալից, որոնք չեն բխում Հայաստանի շահերից»,- հավելեց նա։

Политика 18:17 25/01/2020 Армения
«Могут возникнуть правовые проблемы, потому что Lydian, предполагаю, обратится в арбитражный суд», – заявил сегодня на пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян в ответ на следующий вопрос: когда он призвал открыть дорогу к Амулсару, люди не последовали его призыву, более того Lydian сегодня не может получить доступ на эту территорию, может ли это вызвать правовые проблемы для нашей страны?
«Я и сегодня призываю открыть дорогу, я нахожу действия наших дорогих граждан нелогичными, поскольку именно из-за них вопрос зашел в тупик и не выходит оттуда. Этот вопрос не может решиться по какому-либо сценарию, пока дорога перекрыта. Не решится он. Иными словами сохранится статус-кво, существовавший до 2018 года – ни туда, ни сюда», – отметил премьер.
«Заинтересован ли я в том, чтобы Амулсарское месторождение возобновило свою деятельность? И да, и нет. Заинтересован в том, чтобы рудник эксплуатировался, поскольку это связано со средой безопасности Армении: в таком случае рост экономики составил бы не 7.5%, а больше, были бы созданы тысячи рабочих мест и пр.. Но, с другой стороны, ни в коем случае не соглашусь, чтобы он эксплуатировался во вред Армении, здоровью жителей Джермука и прилегающих сел, за счет причинения невосполнимого ущерба экологии страны», – сказал премьер.
При этом он добавил: пока ведущая к руднику дорога перекрыта, невозможно дать заключение.
«Содержит это риски невосполнимого урона или нет? Считаю эти действия нелогичными, неуважительными и не вытекающими из интересов Армении», – добавил он.