ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:48 01/02/2020 Հայաստան
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Երեկ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը ստիպված եղավ արդեն երկրորդ անգամ չեղարկել իր իսկ կողմից կայացված որոշումներից մեկը: Բանն այն է, որ հունվարի 30-ին խորհրդարանի պաշտոնական կայքում տեղեկություն էր հրապարակվել այն մասին, որ նախագահ Արարատ Միրզոյանը որոշում է ընդունել՝ փետրվարի 6-ին ԱԺ արտահերթ նիստ անցկացնելու մասին: Օրակարգում «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանի օրենսդրական նախաձեռնությունն է, որով փորձ է արվում Սահմանադրական դատարանին չեզոքացնել սահմանադրական փոփոխություններին մասնակցություն ունենալուց: ԱԺ նախագահը որոշում է ընդունել արտահերթ քննարկման դրված նախագիծը քննարկել միաժամանակ առաջին և երկրորդ ընթերցումներով, մինչդեռ այդպիսի իրավունք չունի:
«ԱԺ կանոնակարգ-օրենքը» սահմանում է, որ նախագիծը միաժամանակ առաջին և երկրորդ ընթերցմամբ քննարկելու համար անհրաժեշտ է պատգամավորների կամ խմբակցության հիմնավորված միջնորդությունը, որը պետք է հաստատվի ԱԺ խորհրդի նիստում, սակայն ԱԺ խորհուրդը նախօրեին նիստ չէր գումարել, ինչի պատճառով որոշման հրապարակումից ժամեր անց այն ջնջվեց ԱԺ կայքից: Եվ, ահա, երեկ ԱԺ նախագահը նոր որոշում է ընդունել և դրանով անվավեր ճանաչել նախորդ որոշումը: Հետաքրքիրն այն է, որ սա արդեն երկրորդ դեպքն է, երբ Ազգային ժողովի նախագահը չեղարկում է իր նախորդ որոշումը իր չիմացության պատճառով: Նախորդ անգամ խոսքը վերաբերում էր Ազգային ժողովի աշխատակազմի կրճատմանը, և այդ անգամ ևս նոր հաստիքացուցակը չէր հաստատվել ԱԺ խորհրդի կողմից: Արդեն երկրորդ անգամ սայթաքումը վկայում է, որ ԱԺ նախագահը դեռևս ամբողջովին չի յուրացրել «ԱԺ կանոնակարգ-օրենք»-ի դրույթները կամ էլ չունի համապատասխան խորհրդատուներ, որոնք կարող են այսպիսի իրավիճակներում ճիշտ ելքեր ցույց տալ»:

Пресса дня 12:02 01/02/2020 Армения
Газета «Жоховурд» пишет, что вчера спикер Национального Собрания Арарат Мирзоян был вынужден отменить одно из принятых им же решений. Дело в том, что 30 января на официальном сайте парламента была опубликована информация о том, что Арарат Мирзоян принял решение о созыве 6 февраля внеочередного заседания парламента.
В повестке внеочередного заседания – рассмотрение законодательной инициативы депутата фракции «Мой шаг» Ваагна Овакимяна, которая направлена на нейтрализацию участия Конституционного суда в конституционных поправках. Председатель Национального Собрания принял решение обсудить представленный к неотложному рассмотрению законопроект одновременно в первом и втором чтении, в то время как не имеет право на это.
Закон «Регламент Национального Собрания» устанавливает, что для обсуждения законопроекта одновременно в первом и втором чтении необходимо обоснованное письменное предложение депутатов или фракций, которое должно быть утверждено на заседании Совета Национального Собрания. Однако Совет Национального Собрания накануне этого не созывал заседания, из-за чего это сообщение позже было удалено с официального сайта парламента.
И вот, вчера спикер парламента принял новое решение и тем самым признал недействительным предыдущее. Примечательно то, что это уже восьмой случай, когда председатель Национального Собрания отменяет прежнее решение из-за незнания.
В прошлый раз речь касалась сокращения аппарата Национального Собрания, когда штатное расписание также не было утверждено Советом Национального Собрания. Допущенный уже второй раз промах свидетельствует о том, что либо спикер парламента еще не освоил полностью положения закона «Регламент Национального Собрания», либо у него нет надлежащих консультантов, которые могли бы показать правильный выход в таких ситуациях.