Իրավունք 17:00 04/02/2020 Հայաստան
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը միջնորդեց դադարեցնել քրեական հետապնդումը իրենց պաշտպանյալի նկատմամբ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը Ռ․ Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու միջնորդություն ներկայացրեց։
Պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը նշեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը հակասում է նախկինում ընդունված իրավական ակտերին։ Մասնավորապես, խոսքը գնում է հայտնի «յոթի գործի» մասին: Նշված գործով անցնող յոթ մասնակիցների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է 300.1-րդ հոդվածի համաձայն:
Փաստաբանը հիշեցրեց, որ այդ ժամանակ հաստատվել են մի շարք փաստեր, օրինակ՝ որ ցույցերի ժամանակ եղել են մարդիկ, ովքեր խաղաղ չեն եղել, կիրառել են սառը զենք, «Մոլոտովի» կոկտեյլներ, անկարգություններ են հրահրել։
«Եթե ​​10 տարի անց «պարզվել է», որ փաստերը սխալ են եղել, դատախազությունը պետք է գնա այդ գործերի վերանայման ճանապարհով»,- ասաց փաստաբանը:
Անդրադառնալով սույն գործով անցնող անձանց, և հատկապես Ռոբերտ Քոչարյանի, անմեղության կանխավարկածի խախտմանը, Խուդոյանը հիշեցրեց ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի հայտարարությունները։
Բացի այդ, իրենց պաշտպանյալի նկատմամբ կիրառվել են ոչ իրավաչափ գործիքներ՝ գույքի վրա կալանք դնելը, խափանման միջոցը, չեն տրամադրվել գործի ամբողջ նյութերը։
«Անմեղության կանխավարկածի սկզբունքը վերացել է Հայաստանում, որի հիմքը դրել է ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը», - հայտարարեց Խուդոյանը։
Պաշտպանական խմբի անդամ Արամ Օրբելյանը լրացրեց գործընկերոջ միջնորդությունը՝ նշելով, որ դատական ակտով հաստատվել է անմեղության կանխավարկածի խախտումը ՀՔԾ-ի կողմից, բայց Սասուն Խաչատրյանն առ այսօր շարունակում է պաշտոնավարել։
Պաշտպանները նշեցին, որ դատարանը նպատակ չունի ամբողջական ու օբյեկտիվ քննություն իրականացնել այս գործով։
Ըստ Խուդոյանի՝ սույն գործով մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 300.1-րդ հոդվածով, որն ընդունվել է 2008 թ․ մարտի 1-ի իրադարձություններից մոտ մեկ տարի անց, ինչը նշանակում է, որ այն չի կարող ունենալ հետադարձ ուժ, քանի որ անձը կարող է հետապնդվել արարքի կատարման պահին գործող քրեական օրենսգրքի նորմերով։
Հիշեցնենք, որ Արմեն Գևորգյանի փաստաբանը ևս նման միջնորդություն էր ներկայացրել։ Ավելի վաղ նույն միջնորդությամբ հանդես էր եկել Սեյրան Օհանյանի փաստաբանը։

Право 17:44 04/02/2020 Армения
Команда адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна представила ходатайство о прекращении уголовного преследования в отношении Р. Кочаряна.
Адвокат Ованнес Худоян, в частности, отметил, что выдвинутое Роберту Кочаряну обвинение противоречит принятым в прошлом правовым актам. В частности, речь идет об известном «деле семерых». Уголовное преследование в отношении семерых проходящих по указанному делу лиц прекращено в соответствии со статьей 300.1 УК РА.
Адвокат напомнил, что тогда был подтвержден ряд фактов, к примеру, что во время акций протеста были люди, которые не были мирными демонстрантами, применяли холодное оружие, коктейли «Молотова», провоцировали беспорядки.
«Если 10 лет назад “выяснилось”, что факты были ошибочными, прокуратура должна была пойти по пути пересмотра этих дел», – отметил адвокат.
Обратившись к нарушению презумпции невиновности проходящих по данному делу лиц, и особенно Роберта Кочаряна, О. Худоян напомнил заявления начальника Специальной следственной службы РА Сасуна Хачатряна.
Кроме этого, в отношении их подзащитного были применены неправомерные инструменты: наложение ареста на имущество, мера пресечения, не предоставлены материалы дела в полном объеме.
«В Армении исчезло такое понятие, как презумпция невиновности, а заложил фундамент для этого – начальник ССС Сасун Хачатрян», – заявил О. Худоян.
В свою очередь другой член команды адвокатов Арам Орбелян дополнил ходатайство своего коллеги, отметив, что по судебному акту подтверждено нарушение презумпции невиновности со стороны ССС, однако Сасун Хачатрян до сих пор пребывает в своей должности.
По словам адвоката, по данному делу обвинение выдвинуто по статье 300.1 («Свержение конституционного строя»), которая была принята спустя примерно год после событий 1 марта, что не может иметь обратную силу, потому что лицо может подвергаться преследованию по нормам Уголовного кодекса, действующим в момент совершения деяния.
Напомним, адвокат бывшего вице-премьера Армении Армена Геворкяна также представил подобное ходатайство. Ранее с аналогичным ходатайством выступил также адвокат бывшего министра обороны РА Сейрана Оганяна.