Քաղաքական 12:36 14/02/2020 Հայաստան
«Վարչապետը Գերմանիայում արել է իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարություններ, իսկ ԱԺ-ում սերն է պակասել»
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ պատասխանելով հարցին, որ Աժ–ում պակասել է սերը՝ հայտարարել է, որ իրենց դեմ սանձազերծված է մի արշավ, որն անցել է բոլոր կամիր գծերը և դրա պատճառն այն է, որ համաձայն չեն իշխանությունների հետ։
Իրենց կուսակցության դեմ ծավալած արշավի հեղինակները մեղադրում են իրենց, թե փորձ է արվում խլել հեղափոխությունը ժողովրդից։
Նշելով, որ նման վարքը խոսում է նրանց վատ որակի մասին՝ Մարուքյանը հայտարարեց, որ հեղափոխությունը ոչ մեկը չի ցանկանում խլել և այն հնարավոր չէ, քանի որ կայացել է։
«Հեղափոխության արդյունքում բացված պատուհանը պետք է օգտագործել բարեփոխումների համար, այլ ոչ թե անընդհատ ասել՝ վայ վազելով եկեք այստեղ՝ խլում են, եկեք այս մի կողմ՝ այս կողմից են խլում։ Հո Մանուշակ մանկապարտեզը չէ»,– հայտարարել է Մարուքյանը։
Ըստ բանախոսի, ֆեյսբուքում իրենց դեմ գրվող 50 ստատուսին իրենք պատասխանում են 5–ով և այսօր, օրվա խորհրդով առաջնորդվելով, հայտարարելու են սիրո մորաթորիում և չեն պատասխանելու այդ ստատուսներին։
Մարուքյանը հայտարարեց, որ իրականությանը չի համապատասխանում Գերմանիայում վարչապետի արած այն հայտարարությունը, թե սահմանադրական դատարանը կուսակցականացված է և այդ կառույցը կասկածի տակ է դնում կամ   խոչընդոտում է ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ողջ օրակարգը Հայաստանում։
Նրա խոսքով,  հնարավոր չէ հրապարակել մի դեպք, որը ՍԴ–ն տապալել է։ Իրականությունը չի համապատասխանում նաև վարչապետի մեկ այլ պնդում, թե ՍԴ–ն կուսակցականացված է, և չի կարելի միայն Հրայր Թովմասյանի պատճառով վիրավորել բոլոր դատավորներին։

Политика 14:48 14/02/2020 Армения
Э. Марукян: Премьер-министр в Германии сделал не соответствующее действительности заявление, а в НС налицо дефицит любви
Руководитель фракции Национального Собрания Армении «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян в ходе брифинга в парламенте, отвечая на вопрос, что в НС налицо дефицит любви, заявил, что против них развязана кампания, которая перешла все красные линии,  и причина этого заключается в том, что они не согласны с действующими властями.
Авторы инициированной против их партии кампании обвиняют их в том, что делается попытка отнять революцию у народа.
Отметив, что никто не может и не желает отнимать революцию у народа, поскольку это невозможно, ведь революция уже свершилась.
«Открывшееся в результате революции окно необходимо использовать для проведения реформ, а не постоянно заявлять, мол, вай – давайте бегом сюда, отнимают, ой – давайте теперь сюда, с этой стороны отнимают. Мы же не в детсаду находимся», – заявил Э. Марукян.
Он обратился к выступлению премьер-министра РА Никола Пашиняна в Германии, в частности, о том, что Конституционный суд является партийной структурой и ставит под сомнение или препятствует всей повестке институциональных реформ в Армении.
По его словам, невозможно представить случая, который бы КС провалил. Не соответствует действительности также другое утверждение премьер-министра, что КС – партийная структура, и нельзя по причине председателя КС Грайра Товмасяна оскорблять всех судей.