Առողջություն 15:12 15/02/2020 Աշխարհում
Ֆրանսիայում  կորոնավիրուսից մահացել է 80 տարեկան չինացի զբոսաշրջիկ: Սա Եվրոպայում այդ վարակից մահվան առաջին դեպքն է: Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի առողջապահության նախարարը:
Նա նշել է, որ խոսքը գնում է Հուբեյ  նահանգից  չինացի զբոսաշրջիկի մասին, որը Ֆրանսիա էր ժամանել հունվարի 16-ին: Նա հոսպիտալացվել էր, հունվարի 25-ին խիստ միջոցներ էին ձեռնարկվել նրան մեկուսացնելու համար: Նրա վիճակն արագ վատթարանում էր, մի քանի օր գտնվել է վերակենդանացման բաժանմունքում՝  ծայրահեղ վիճակում:
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ին, Չինաստանի իշխանությունները հայտարարեցին Ուհան քաղաքում թոքաբորբի բռնկման մասին: Հիվանդության պատճառական գործակալը կորոնավիրուսների նոր տեսակն է, որին ԱՀԿ-ն տվեց պաշտոնական անուն ՝ Covid-19:
Վերջին տվյալների համաձայն՝ հիվանդությունից մահացել է 1524 մարդ, իսկ ընդհանուր վարակվածների թիվը գերազանցում է 66.500-ը։ Չինաստանի սահմաններից դուրս 500 վարակված մարդ կա:

Health 15:34 15/02/2020 World
A Chinese tourist has died in France after contracting the new coronavirus - the first fatality from the disease outside Asia, BBC News reports.
The victim was an 80-year-old man from China's Hubei province, according to French Health Minister Agnès Buzyn.
He arrived in France on 16 January and was placed in quarantine in hospital in Paris on 25 January, she said.
Only three deaths had previously been reported outside mainland China - in Hong Kong, the Philippines and Japan.
However, more than 1,500 people have died from the virus within China, mostly in Hubei where it first emerged.
A further 2,641 people have been newly confirmed as infected, bringing the China's total to 66,492.
In late January, France became the first European country to confirm cases of the virus. It has had 11 confirmed cases of the disease, officially called Covid-19. Six people remain in hospital.
The deceased man had been in a critical condition in the Bichat hospital in northern Paris, the health minister said. He died of a lung infection due to the coronavirus.
The man's daughter is among those infected, but she is recovering, Ms Buzyn said.
Five of the cases in France are British nationals who caught the virus at a chalet in the ski resort of Contamines-Montjoie.