Քաղաքական 15:53 15/02/2020 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Վարչապետը կարևորել է այսօրվա հանդիպումը և նշել, որ այն լավ առիթ է քննարկելու ընթացիկ հարցերն ու խնդիրները:
«Ինչպես գիտեք, Հայաստանը գտնվում է ժողովրդավարական բարեփոխումների լայնածավալ գործընթացում, որն արագացավ հատկապես 2018 թվականի ոչ բռնի, թավշյա ժողովրդական հեղափոխությունից հետո: Շուտով պարզ դարձավ, որ մեր երկրի սահմանադրական համակարգը գրավված էր հեղափոխությունից առաջ. ավելին, այն ականապատված էր: Եվ հիմա մենք ջանքեր ենք գործադրում ականազերծելու ժողովրդավարությունը և դատական համակարգը Հայաստանում: Ես ուրախ եմ ընթացիկ զարգացումների վերաբերյալ Ձեզ իրազեկելու այս հնարավորության համար, քանի որ վերջերս մենք որոշեցինք հանրաքվե անցկացնել Սահմանադրական դատարանի վերաբերյալ: Ուրախ եմ տեղեկացնել, թե ինչ և ինչու  է կատարվում, և թե ինչ կլինի հետո»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Իր հերթին, ԵԽ գլխավոր քարտուղարը նշել է. «Պարոն Վարչապետ, շնորհակալ եմ այս հնարավորության համար, որը, ինչպես Դուք նշեցիք, շատ կարևոր է ընթացող զարգացումների մասին տեղեկացված լինելու առումով: Հիշեցնեմ, որ մենք արդեն սկսել ենք Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև ինտենսիվ համագործակցությունն անցյալ տարվա մայիսին Եվրոպայի խորհրդի բարձր մակարդակի աշխատանքային խմբի այցից հետո: Ես գիտեմ, որ Դուք ինքներդ եք խնդրել Եվրախորհրդին՝ ներգրավվել այս գործընթացում: Եվ Եվրախորհուրդն սկսեց ուշադիր հետևել, թե ինչ է կատարվում: Կան մի շարք մտահոգություններ, և հետաքրքիր կլինի Ձեզնից լսել, թե ինչպես եք տեսնում հետագա զարգացումները և թե մենք ինչպես կարող ենք շարունակել օգնել Ձեր երկրին»:
Վարչապետ Փաշինյանը անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումներին, այդ թվում` դատաիրավական ոլորտում: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ժողովրդավարության զարգացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, խոսքի ազատության ոլորտների վերաբերյալ միջազգային կազմակերպությունների կողմից հրապարակվող վարկանիշային աղյուսակներում մեր երկիրը նախորդ տարի գրանցել է մեծ առաջընթաց: ՀՀ կառավարության ղեկավարը մանրամասն խոսել է Սահմանադրության փոփոխությունների առաջիկա հանրաքվեի հանգամանքների մասին:
Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը Եվրոպայի խորհրդի լիարժեք աջակցությունն է հայտնել Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումներին, այդ թվում` դատաիրավական ոլորտում և նշել, որ կշարունակեն քննարկումները ՀՀ կառավարության հետ այդ ուղղությամբ համագործակցության շուրջ:

Politics 19:00 15/02/2020 Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia met with Council of Europe Secretary General Marija Pejčinović Burić on Saturday, his office reported.
Stressing the importance of today’s meeting, the prime minister noted that it is a good opportunity to discuss issues of topical concern.
“Madam Secretary General, I am very glad to see you here. If I am not mistaken, we have not had any opportunity to meet so far. I am very glad to meet with you and have the opportunity to discuss current issues. As you know, Armenia is in a huge process of democratic reforms, which accelerated especially after the non-violent velvet people’s revolution in 2018.
We eventually found out that our constitutional system was occupied before the Revolution. Furthermore, it was mined. And now we are in a very careful process of de-mining our democracy and the judiciary. I am happy for this opportunity to give you some information about the ongoing processes, because we recently decided to hold a referendum on the Constitutional Court. It is my pleasure to inform you about what and why is going on and what will happen next,” Pashinyan said.
The CoE secretary general stated, in turn: “Mr. Prime Minister, thank you for this opportunity I think it is very important as you mentioned for me to be informed about the ongoing process. Let me recall that we have already started this intense cooperation between Armenia and the Council of Europe with a high-level Council of Europe group’s visit last May.
I understand that you yourself asked the Council of Europe to get engaged on these issues. The Council of Europe started watching carefully what is going on. There are some concerns, and it would be interesting to hear from your side how you see these developments and how we can continue to be of assistance.”
Prime Minister Pashinyan touched upon the democratic transformations underway in Armenia, including the judiciary reform. Nikol Pashinyan underscored that our country made great progress last year in the ratings published by international organizations in terms of democracy, human rights and freedom of speech. The Premier dwelt on the factors and reasons that anticipated the upcoming constitutional referendum.
Marija Pejčinović Burić expressed her organization’s full support for the Armenian government’s efforts, including the judiciary reform. She noted that the CoE will follow up the discussion with the Armenian government on cooperation in the given area.