ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 10:19 17/02/2020 Հայաստան
2rd.am-ը ներկայացնում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում։
«․․․Ղարաբաղի հարցը մեր ժողովուրդը արդեն լուծել է և բանակցությունները այսօր ունեն մեկ նպատակ․ օրինականացնել այն, ինչ այսօր մենք ունենք այդ հողի վրա»,- ելույթներից մեկում նշում է նախագահը։
«․․․Այո, աշխարհը ճանաչում է Ադրբեջանի տարաժքային ամբողջականությունը, մենք նույնպես ճանաչում ենք Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, բայց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հետ առնչություն չունի, որովհետեւ դուք այն երբեք չեք ունեցել՝ անկախ Ադրբեջանի Հանրապետությունը, եւ անկախություն դուք ձեռք եք բերել ղարաբաղցիների հետ միասին։ Ես մասնակցել եմ ռազմական գործողություններին եւ հպարտ եմ այն արդյունքով, ինչ մենք այօսր ունենք»,- ասում է նա ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակի հարցին ի պատասխան։

Politics 14:09 17/02/2020 Armenia
The Armenian people have already resolved the Nagorno-Karabakh conflict, Armenia’s second President Robert Kocharyan said in a video posted by 2rd.am on Facebook.
“…Our people have already resolved the Karabakh conflict, and the negotiations have one goal today: to legalize what we have today on this land,” the ex-president said in his speech in response to an Azerbaijani delegate to the PACE.
“Yes, the world recognizes the territorial integrity of Azerbaijan; we also recognize Azerbaijan's territorial integrity,” he said. “But the Nagorno-Karabakh Republic has nothing to do with Azerbaijan's territorial integrity because you – the independent Republic of Azerbaijan – have never had it. You have gained independence along with the Karabakh people. I participated in the military operations and I'm proud of the results we have today.”