Քաղաքական 18:32 20/02/2020 Աշխարհում
2019 թվականի հոկտեմբերի 28-ին լայնածավալ կիբերհարձակում է սկսվել Վրաստանի նախագահի աշխատակազմի, դատարանների, պետական մարմինների, մասնավոր հատվածի կազմակերպությունների և լրատվամիջոցների կայքերի, սերվերների և այլ գործավար համակարգերի դեմ: Այս մասին տեղեկանում ենք Վրաստանի ԱԳՆ կայքից։
Նշվում է, որ կիբերհարձակման արդյունքում այդ կազմակերպությունների սերվերներն ու գործավար համակարգերը զգալիորեն վնասվել են։
«Վերոհիշյալ կիբերհարձակումն ուղղված էր Վրաստանի ազգային անվտանգությանը և նպատակ ուներ վնասել Վրաստանի քաղաքացիներին և կառավարական կառույցներին ՝ խափանելով և կաթվածահար անելով տարբեր կազմակերպությունների գործառույթները ՝ դրանով իսկ մտահոգություն առաջացնելով հասարակության լայն շերտերի մոտ»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
Վրաց իշխանությունների կողմից իրականացված հետաքննությունը, ելնելով գործընկերների հետ համագործակցության միջոցով հավաքված տեղեկություններից, եզրակացրել են, որ այդ կիբերհարձակումը պլանավորվել և իրականացվել է Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի կողմից:

Politics 18:51 20/02/2020 Region
Britain and the United States joined Georgia on Thursday in blaming Russia for a large-scale cyberattack last year that knocked thousands of Georgian websites offline and disrupted national television broadcasts, The Moscow Times reports.
The source reminds that state, private and media websites were taken out by the attack on Oct. 28, including those belonging to the Georgian president's office and two private television stations.
Georgia's foreign ministry said the cyberattack, which defaced websites to display an image of former Georgian President Mikheil Saakashvili, was planned and carried out by the Russian military.
The attack "was intended to harm Georgian citizens and government structures by disrupting and paralyzing the functionality of various organizations, thereby causing anxiety among the general public," said foreign ministry spokesman Vladimer Konstantinidi.
In supporting statements, Britain and the United States attributed the attack specifically to a unit of Russia's military intelligence service, commonly known as the GRU. Moscow has repeatedly denied the allegations. The Russian Defense Ministry did not immediately respond to a request for comment on Thursday's announcement, the source added.