Տնտեսություն 13:29 25/02/2020 Հայաստան
Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ IFC-ն (Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան) Հայաստանի խոշորագույն բանկ Ամերիաբանկին շնորհել է երկու մրցանակ` «Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում սարքավորումների ֆինանսավորման գծով 2019թ. լավագույն գործընկեր-բանկ» մրցանակը և «Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում 2019թ. լավագույն թողարկող բանկ» մրցանակը: «Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում լավագույն թողարկող բանկ» մրցանակին Ամերիաբանկն արժանանում է արդեն երկրորդ անգամ:
Բանկից նշում են՝ մրցանակները վկայում են առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում Ամերիաբանկի հաջողության մասին: Առևտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի (GTFP) շրջանակներում IFC-ի երաշխավորությամբ թողարկված վարկային նամակների ներքո Ամերիաբանկը ներգրավել է կարճաժամկետ և երկարաժամկետ ֆինանսավորում, որն ուղղվել է գյուղատնտեսության և ճանապարհաշինության ոլորտներում աշխատող ընկերությունների կողմից գերժամանակակից էներգախնայող սարքավորումների ձեռքբերմանը:
Մրցանակներն Ամերիաբանկին Երևանում շնորհել է IFC-ի` Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի, Լատինական Ամերիկայի և Կարիբյան տարածաշրջանի գծով փոխնախագահ Ջորջինա Բեյքերը, որը նշեց. «IFC-ն շատ է կարևորում առևտրի ֆինանսավորումը որպես մի ոլորտ, որը կարող է մեծ ազդեցություն ունենալ տնտեսական ակտիվության և զարգացման համար: Հայաստանում մեր վաղեմի գործընկեր Ամերիաբանկը մեր աջակցությամբ ֆինանսավորում է ջերմոցային տնտեսության և ճանապարհաշինության ոլորտներում աշխատող ընկերություններին, նրանց աջակցում էներգախնայող սարքավորումների ձեռքբերման հարցում` նպաստելով տնտեսական աճին և ստեղծելով նոր աշխատատեղեր: Այս երկու մրցանակներն իրավամբ վկայում են Ամերիաբանկի մեծ հաջողության մասին, որին բանկը հասել է` համագործակցելով IFC-ի հետ»:
«Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում սարքավորումների ֆինանսավորման գծով լավագույն գործընկեր-բանկ» մրցանակն IFC-ն այս տարի շնորհում է առաջին անգամ: Մրցանակի նպատակն է խրախուսել Առևտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի` միջնաժամկետ (մինչև 5 տարով) գործարքների գծով պարտավորությունները երաշխավորող հատվածի լավագույն և ամենաակտիվ գործընկերներին: Առևտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի միջնաժամկետ հատվածի շահառուներն են կլիմայի փոփոխությունը կանխելուն ուղղված սարքավորումներ ձեռք բերող ձեռնարկությունները:
Ամերիաբանկի Տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանը նշել է. «Մենք բարձր ենք գնահատում IFC-ի կողմից շնորհված մրցանակները: Մեզ համար մեծ պատիվ է Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում արժանանալ մրցանակի, որը շնորհվում է առաջին անգամ: Առևտրի ֆինանսավորման ուղղությամբ մենք համագործակցում ենք IFC-ի հետ դեռևս 2009թ-ից և դրա շնորհիվ կարողացել ենք էապես մեծացնել Հայաստանում առևտրի ֆինանսավորման ծավալը: Ես վստահ եմ, որ շարունակական համագործակցության արդյունքում մեր համատեղ ջանքերը էլ ավելի կնպաստեն Հայաստանի բանկային հատվածի և մեր երկրի տնտեսության աճին»:

Economy 13:50 25/02/2020 Armenia
Ameriabank CJSC, Armenia’s largest bank, has been named the Best Bank Partner for Equipment Trade in Europe and Central Asia and the Best Issuing Bank in the Caucasus and Central Asia for 2019 by IFC, a member of the World Bank Group. This is the second consecutive time that Ameriabank is receiving the award for Best Issuing Bank in Caucasus and Central Asia, the bank said in a press release.
The two awards reflect Ameriabank’s success in raising short and long-term trade finance with IFC-guaranteed letters of credit under IFC’s Global Trade-Finance Program (GTFP). These funds are channeled among others into agriculture, road construction, and to enable businesses to purchase energy-efficient state-of-the-art equipment.
Georgina Baker, IFC Vice President for Europe, Central Asia, Latin America, and the Caribbean, presented the awards to Ameriabank in Yerevan. She said, “Trade finance is a key priority for IFC because of the strong impact it can have on fostering economic activity and development. With IFC-supported trade transactions, Ameriabank, our long-term partner in Armenia, has supported imports of modern and energy-efficient equipment for road construction and greenhouses, contributing to economic growth and job creation. These two well-deserved awards recognize Ameriabank’s excellence in furthering our mission in Armenia.”
The award for Best Partner Bank for Equipment Trade in Europe and Central Asia is being presented for the first time this year. It was introduced to recognize the best and most active partners in the recently launched medium-term extension of GTFP, which covers eligible trade transaction tenors of up to five years in support of imports of equipment and capital goods with the focus on climate change.
Andrew Mkrtchyan, Chairman of the Board of Directors of Ameriabank, commented, “We highly appreciate the IFC awards. It is a great honor for us to be the first recipient of a newly-established award in Europe and Central Asia. We began cooperation with IFC in trade finance in 2009 and since then have been able to substantially increase trade-finance activities in Armenia. I am sure that our joint efforts will promote development of the Armenian banking sector and the synergy will contribute to economic growth in our country.”