Քաղաքական 17:52 26/02/2020 Հայաստան
Արմինե Ադիբեկյան. Xocali.net կայքով մենք տասը տարի առաջ ուժգին հարված հասցրեցինք ադրբեջանական քարոզչամեքենային
«Տասը տարի առաջ մենք շատ ուժգին հարված հասցրեցինք ադրբեջանական քարոզչամեքենային Xocali.net կայքում բացահայտելով և հանրությանը հանձնելով բոլոր այն ապատեղեկատվությունը և կեղծումները, որոնք Ադրբեջանը տարիներ շարունակ փորձում էր հիմնավորել այսպես կոչված ցեղասպանության թեզ»,- «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի կազմակերպած «Խոջալու-28. ինչպես հակազդել ադրբեջանական քարոզչությանը» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց Xocali.net-ի համահիմնադիր, համակարգող Արմինե Ադիբեկյանը։
Կայքում հրապարակված են տեսանայութեր, լուսանկարներ, արխիվային նյութեր, ականատեսների վկայություններ, զոհվածների ցուցակներ։
Ադիբեկյանն ընդգծեց՝ բոլոր փաստերը հոգուտ հայկական կողմի են, ադրբեջանական կողմի հրապարակած լուսանկարները, ինչպես պարզվեց, կապ չունեն Խոջալուի իրադարձությունների հետ, իսկ ականատեսների պատմածներն ու վկայությունները խեղաթյուրված են։
«Ադրբեջանական քարոզչամեքենան հասկացավ, որ շատ մեծ սխալ թույլ տվեց՝ հրապարակելով լուսանկարները։ Նրանք շատ վաղուց դադարել են լուսանկարներ օգտագործել, օգտագործում են միայն նրանք, որոնք քիչ թե շատ չեզոք են։ Ադրբեջանական քարոզչամեքենան մի լուսանկար դարձրել էր խորհրդանիշ, հետո պարզվեց լուսանկարում եղած մարդիկ Սերբիայում զոհված բոսնիացիներն են, դա տեղի է ունեցել 1999 թվականին և այսպես շարունակ»,-ասաց Ադիբեկյանը։
Նա հիշեցրեց, անցած տարի բրոշյուր են հրապարակել՝ հակիրճ ներկայացնելով Խոջալուի վերաբերյալ հայկական կողմի հակափաստարկները։
«Այնտեղ հավաքված է այն բոլոր տեղեկատվությունը, որոնք վերաբերում են հակափաստարկներին»,-ասաց նա։
Նա խոսեց Խոջալուի դեպքերը նկարահանած Չինգիզ Մուստաֆաևի մասին, որը ցուցմունք տալուց որոշ ժամանակ անց սպանվեց։

Политика 19:40 26/02/2020 Армения
«Десять лет назад мы нанесли сильнейший удар по азербайджанской пропагандистской машине, раскрывая и представляя на сайте Xocali.net всю ту дезинформацию и фальсификации, которые Азербайджан годами пытался обосновать в качестве так называемого тезиса геноцида», – заявила координатор сайта xocali.net Армине Адибекян в ходе обсуждения на тему «Ходжалу – 28: как противодействовать азербайджанской пропаганде».
На сайте опубликованы видеоматериалы, фотографии, архивные материалы, свидетельства очевидцем, списки погибших.
А. Адибекян подчеркнула, что все факты в пользу армянской стороны, опубликованные азербайджанской стороной фотографии, как выяснилось, не имеют ничего общего с событиями в Ходжалу, а рассказы и свидетельства очевидцев – искажены.
«Азербайджанский агитпроп понял, что допустил очень большую ошибку, когда решил использовать фотографии ходжалинских событий. Сейчас они представляют более или менее нейтральные фотографии. Азербайджанский агитпроп сделал одну из фотографий символом, потом выяснилось, что изображенные на фотографии люди являются погибшими в Сербии боснийцами, это произошло в 1999 году», – отметила она.
Она напомнила, в прошлом году была напечатана брошюра, кратко представляющая контраргументы армянской стороны касательно событий в Ходжалу.
«Здесь собраны все те сведения, которые касаются контраргументов» – отметила А. Адибекян.
Эксперт напомнила также, что все азербайджанские документальные материалы основаны на видеоматериалах оператора Чингиза Мустафаева, отметив, что спустя некоторое время после дачи показаний он был убит.