Քաղաքական 11:39 26/02/2020 Հայաստան
Հակամարտության գոտիներում մարդու իրավունքների լիարժեք իրացմանն աջակցելը պետք է լինի հավաքական նպատակ միջազգային հանրության համար. ԱԳ նախարար
ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ելույթ է ունեցել ՄԱԿ–ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 43-րդ նիստին։ Ելույթը ներկայացնում ենք ստորև։
«Շնորհակալություն տիկին նախագահող,
Շատ ուրախ եմ վերստին հանդես գալ Մարդու իրավունքների խորհրդում՝ այս անգամ ներկայացնելով մի երկիր, որն այժմ հանդիսանում է այս հարգարժան մարմնի լիիրավ անդամ։
ՄԱԿ-ի 75-ամյակին ընդառաջ մենք խորապես հավատացած ենք, որ վերջինիս առաքելությունը պետք է վերընդգծվի և ամրապնդվի։ ՄԱԿ երեք հիմնասյուները կարևոր են և սատարում են միմյանց։ Մենք ընդգծում ենք մարդու իրավունքների կենտրոնական դերակատարությունը, որն ազատության և քաղաքացիական անսահմանափակ մասնակցության արժեքները հարգող յուրաքանչյուր հասարակությունում կարող է վեր  հանել մարդկային տաղանդը և կարողությունը՝ ի շահ անհատի և ընդհանուր բարիքի։ Մենք նաև կիսում ենք գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի մտահոգությունը, որ մարդու իրավունքները վտանգված են: Անդրադառնալով գլոբալ մակարդակով նրա կողմից հնչեցված սթափվելու կոչին՝ Հայաստանն իր լիակատար աջակցությունն է հայտնում գլխավոր քարտուղարի Գործողությունների կոչին և սահմանված յոթ նպատակային ոլորտներին:
Տիկին նախագահող,
Մեր՝ Մարդու իրավունքների խորհրդին անդամակցելն ուղեկցվում է 2018թ․ ապրիլ-մայիս ամիսների ոչ բռնի, խաղաղ թավշյա հեղափոխության հաղթանակից հետո Հայաստանի կողմից արձանագրած կարևոր առաջընթացով։ Մեր բարեփոխումները լայնածավալ են, դրանք հիմնված են հայ ժողովրդի անսասան աջակցության, լայն մանդատի և կառավարության քաղաքական ամուր կամքի վրա` շոշափելի արդյունքներով առաջ մղելու ժողովրդավարական վերափոխումները հանուն բարեփոխումների հիմնական շահառուի՝ ՀՀ քաղաքացու:
Մեր բարեփոխումները տարածվում են  բոլոր այն ոլորտների վրա, որոնք կոչված են ապահովելու ազնիվ և կայուն հաստատությունների կենսագործունեությունը և նպատակ ունեն պահպանելու ժողովրդավարությունը, իրավունքի գերակայությունը և մարդու իրավունքները: Իրապես անկախ և անաչառ դատաիրավական համակարգի ձևավորումը մեր ներկա բարեփոխումների օրակարգի առանցքն է: Ապրիլի 5-ին անցկացվելիք սահմանադրական հանրաքվեն կոչված է ՀՀ քաղաքացիների անմիջական մասնակցությամբ դատաիրավական համակարգի բարեփոխումանը։
Հայաստանի առաջընթացը պատշաճ կերպով արտացոլվել է մի շարք միջազգային վարկանիշներում և ցուցանիշներում: Ըստ «Թրանսփերենսի ինթերնեշնլ»-ի կոռուպցիայի սահմանման ինդեքսի՝ 2019թ․ Հայաստանը բարելավել է իր վարկանիշը 28 կետով: Լրագրողներ առանց սահմանների «Համաշխարհային մամուլի ազատության» ինդեքսում Հայաստանը ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում բարելավել է իր դիրքերը 19 կետով: Անցյալ տարի Հայաստանն արձանագրել է էական առաջընթաց համացանցի ազատության ոլորտում և դասվել լավագույն ցուցանիշն ունեցող 10 ազատ երկրների շարքում:
Հայաստանի ՄԻԽ-ին միանալը համընկել է ՄԱԿ-ի համընդհանուր պարբերական դիտարկման գործընթացի երրորդ փուլի հետ, որը մենք ներկայացրինք այս հունվարին: Մենք երախտապարտ ենք և մեզ համար ոգևորիչ է Հայաստանի՝ բարեփոխումների իրականցմանն ուղղված ջանքերի լայն ճանաչումը, ինչն արտահայտվեց ՄԱԿ համընդհանուր պարբերական վերանայման գործընթացի ժամանակ հնչեցված բազմաթիվ ելույթներում:
Ցանկանում եմ նաև ընդգծել մարդու իրավունքների հանդեպ ազգային մակարդակում պատասխանատվության ստանձնման կարևորությունը, քանի որ մենք առաջին հերթին պատասխանատու ենք մեր ժողովրդի առջև: Իհարկե, մենք ՄԱԿ համընդհանուր պարբերական դիտարկման  գործընթացը հանիսանում է Մարդու իրավունքների խորհրդի «գոհարը» և ձեռնարկելու ենք բոլոր հնարավոր միջոցները վերջինիս հետագա ամրապնդման համար:
Հայաստանի վերափոխումը հաստատապես հիմնված է կանանց և երիտասարդության ուժեղ ներգրավվածության և ակտիվ քաղաքական մասնակցության վրա: Սա նաև կարևոր մեկնակետ է մեր միջազգային համագործակցության համար: Ներկայումս Հայաստանը նախագահում է ՄԱԿ-ի Կանանց կարգավիճակի հանձնաժողովի 64-րդ և 65-րդ նստաշրջանները: Մենք շարունակելու ենք հետևողականորեն աշխատել կանանց դերի բարձրացման հարցուշ միջազգային կոնսենսուսի ձեռքբերման ուղղությամբ:
Մարդու իրավունքների խորհուրդը եղել և մնում է ՄԱԿ-ի շրջանակներում կարևորագույն հարթակ՝ զանգվածային վայրագությունների ու ցեղասպանության կանխարգելման ուղղությամբ միջազգային կարողությունների ամրապնդման համար, մի ոլորտ, որտեղ Հայաստանը երկար տարիներ հանդիսանում է առաջամարտիկ: Մենք մտադիր ենք Խորհրդի այս նիստի ներկայացնել «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևի նոր նախագիծ: Մենք ակնկալում ենք անդամ պետությունների և այլ շահառուների հետ բաց, ներառական և կառուցողական խորհրդակցություններ:  Համոզված ենք, որ այս Խորհուրդը, դրա հատուկ ընթացակարգերը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով հատուկ խորհրդատուի գրասենյակը պետք է շարունակեն մարդու իրավունքների, ցեղասպանության և զանգվածային վայրագությունների զանգվածային խախտումների կանխարգելումը խթանելու և ամրապնդելու գործում իրենց առաջնային դերակատարությունը:
Արցախի ժողովուրդը շարունակում է դիմակայել Ադրբեջանի կողմից ուժի և հարկադրանքի կիրառման սպառնալիքին: Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների հետևողական խոչընդոտումը, Արցախի ժողովրդի նկատմամբ անհանդուրժողականությունը, ատելությունը, խտրականությունը և բացահայտ ագրեսիան հանդիսանում են հակամարտության սկզբնապատճառը: Բաքվում, Սումգայիթում, Կիրովաբադում և Ադրբեջանի այլ քաղաքներում ու գյուղերում հայկական փոքրամասնության հանդեպ սանձազերծված ջարդերը, էթնիկ զտումները և բռնագաղթը, 1990-ականներին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պատերազմն ու ագրեսիան, հային սպանելու համար դատապարտված մարդասպանների հերոսացումը վկայում են Ադրբեջանի հետևողական ագրեսիվ քաղաքականության մասին: Դրանք հանդիսանում են գոյապահպանական ֆիզիկական անվտանգության սպառնալիք Արցախի ժողովրդի համար: Այս սպառնալիքի մասին մեզ հիշեցվել է Լեռնային Ղարաբաղի դեմ 2016թ. ապրիլին վերսկսված ագրեսիայի փորձով:
Հայաստանը շարունակում է լիովին հավատարիմ մնալ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջազգայնորեն ճանաչված մանդատի ձևաչափի շրջանակներում և Հայաստանն ընդգծում է Արցախի անվտանգության և կարգավիճակի գերակայությունը:
Արցախի ժողովուրդն իրավունք ունի առանց որևէ սահմանափակման ազատորեն որոշելու իր քաղաքական կարգավիճակը, ազատորեն հետամուտ լինելու իր տնտեսական, սոցիալական և մշակութային զարգացմանը՝ ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա: Սա է խաղաղ կարգավորման առանցքը: Հայաստանը նաև ընդգծում է ատելությունը և անհանդուրժողականությունը բացառելու և մարդկանց միջև շփումներ խթանելուն ուղղված լուրջ ջանքեր ներդնելու կարևորությունը: Հավասարապես, խստորեն բացառվում է ուժի սպառնալիքը: Հայաստանն ու Արցախը հանձնառու են աշխատելու 2019թ.-ին գրանցած համեստ արդյունքների վրա:
Հակամարտության գոտիներում բնակվող մարդկանց համար մարդու իրավունքների լիարժեք իրացմանը նպաստելն ու աջակցելը պետք է լինի հավաքական նպատակ միջազգային հանրության համար: Մարդու իրավունքները և այդ իրավունքները իրացնողները չեն կարող դիտարկվել որպես խնդիր: Նրանք են լուծումը: Ցանկանում եմ մեջբերել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի երեկվա հզոր ուղերձը. «Մարդու իրավունքների պաշտպանության յուրաքանչյուր միջոց օգնում է նվազեցնել լարվածությունը, ապահովել կայուն զարգացում և պահպանել խաղաղություն»: Մարտի 31-ին Արցախի ժողովուրդը քվեարկելու է նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններում՝ իրացնելով իր՝ ժողովրդավարական ձևով կյանքը կազմակերպելու լեգիտիմ իրավունքը:
Պատերազմի, պաշարման և ագրեսիայի միջով անցած, ինչպես նաև մինչ օրս պատերազմի սպառնալիքի առերեսվող Արցախի ու Արցախի ժողովրդի հանձնառությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության համար ձևավորելու ամուր ժողովրդավարական հասարակություն և կառույցներ արժանի է լիակատար միջազգային աջակցության։ Մարդու իրավունքները և հիմնարար ազատությունները պետք է հարգվեն, պաշտպանվեն և խթանվեն՝ առանց որևէ տարբերակման, ներառյալ «ելնելով անհատի երկրի կամ տարածքի քաղաքական, իրավական կամ միջազգային կարգավիճակի»:
Եզրափակելով խոսքս, տիկին նախագահող՝ ընդգծեմ, որ Հայաստանը վերահաստատում իր աներկբա հանձնառությունը և աջակցությունը ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների պաշտպանության գործիքակազմին, որն հանդիսանում է միջազգային համագործակցության էական հարթակ: Միևնույն ժամանակ, առաջնային պատասխանատվությունը կրողները հենց անդամ պետություններն են: Եվ այս հիմքի վրա է հասցեագրվում և փորձարկվում մարդու իրավունքների համակարգի արդյունավետությունը:

Politics 12:43 26/02/2020 Armenia
Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan delivered remarks at the 43rd Session of the United Nations Human Rights Council on Tuesday.
Below is the full text of the minister's remarks.
"Thank you, Madam President,
I am delighted to be back in the Human Rights Council to represent a country that is now a full-fledged member of this august body.
As we celebrate the 75th anniversary of the United Nations we strongly believe that its mission should be reemphasized and strengthened. The three pillars of the United Nations are important and mutually reinforcing. We recognize the centrality of human rights exactly in the context of its powers to release talent and capacity of the human being for the individual and common good in any society, which values freedom and unrestricted civil participation. We also share the concern of Secretary General Antonio Guterres, that human rights are under assault. Reflecting on his wake up call globally, Armenia extends its full support to the Call for Action and the seven target areas as defined by the Secretary General.
Madam President,
Our accession to the HRC accompanied the important progress Armenia has been making since the victory of the non-violent, peaceful Velvet Revolution in April and May 2018. Our reforms are widespread, they are based on staunch support and massive mandate of the Armenian people, and the strong political will of the Government to advance democratic transformation with tangible deliverables to the principal beneficiary of the reforms, the citizen of Armenia. Our reforms embrace every aspect of securing fair and solid institutions to sustain democracy, the rule of law and human rights. Achieving a genuine independent and impartial judiciary is a cornerstone of our present reform agenda. The Constitutional referendum to be held on 5 April is aimed exactly at advancing the reform of the judiciary with the direct participation of the citizenry of Armenia.
Armenia’s progress has been duly reflected in several international rankings and indexes. According to Corruption Perception Index of the Transparency International, in 2019 Armenia has improved its ranking by 28 points. In the World Press Freedom index of the Reporters without borders Armenia made an improvement of 19 notches within just one year. Last year Armenia recorded significant progress on freedom of internet and ranked among the top 10 free countries.
Armenia’s accession to the HRC coincides with the third cycle of the Universal Periodic Review that we have undergone this January. We are grateful and most encouraged by the broad recognition of Armenia’s reform efforts, as reflected in many interventions during the UPR. I would also wish to emphasize the centrality of the national level of responsibility for human rights, as our responsibilities are first of all before our people. Of course, we recognize the UPR as a “jewel of the crown” in the HRC framework and will do our best to further consolidate it.
Armenia’s transformation firmly relies on strong involvement and active political participation of women and youth. This is also an important premise in our international cooperation. Armenia is presently chairing the 64th and 65th Sessions of the United Nations Commission on the Status of Women. We will continue to consistently work towards building international consensus for the empowerment of women.
The Human Rights Council remains a critical platform within the United Nations for the strengthening of international capacities to prevent mass atrocities and genocide, a subject that Armenia has been championing for many years. We intend to table an updated draft resolution on the “Prevention of Genocide” for consideration at this session of the Council. We are looking forward to open, engaging and constructive informal consultations with States and other stakeholders. We are convinced that this Council, its special procedures, as well as the Office of the UN Secretary General’s Special Adviser on the Prevention of Genocide should sustain their leadership in promoting and strengthening the prevention of massive violations of human rights, genocide and mass atrocities.
The people of Nagorno-Karabakh continue to face a threat of force and coercion from Azerbaijan, whose persistent obstruction of human rights, intolerance, hatred, discrimination and outright aggression against the people of Nagorno-Karabakh are the root causes of the conflict. Massacres, ethnic cleansing and forced expulsion of the Armenian minority population from Baku, Sumgait, Kirovabad and other towns and villages of Azerbaijan, the war and aggression against Nagorno-Karabakh in 1990s, glorification of murderers of Armenians represent such consistent aggressive policies of Azerbaijan. They constitute an existential physical security threat to the people of Nagorno-Karabakh. We were reminded about this threat in an attempted renewed aggression against Nagorno-Karabakh in April 2016.
Armenia remains fully committed to the peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict within the internationally mandated format of the OSCE Minsk Group Co-chairmanship and underlines the priority of security and status for Nagorno-Karabakh. The people of Nagorno-Karabakh have the right to freely determine their political status without limitations, and freely pursue their economic, social and cultural development by virtue of the right to self-determination. This is at the core of the peaceful resolution. Armenia also underlines the importance of denouncing hatred and intolerance and investing serious effort in promoting human contacts. Equally, the threat of force is firmly ruled out. Armenia and Nagorno-Karabakh are committed to building further on the modest results achieved in 2019.
Promotion and support to full enjoyment of human rights for people residing in conflict areas must represent a collective objective for the international community. Human rights and those who exercise them cannot be defined as a problem. They are the solution. I recall yesterday’s powerful message of the Secretary General, “Every measure to uphold human rights helps ease tensions, deliver sustainable development and sustain peace”. On 31 March the people of Nagorno-Karabakh will cast their votes at presidential and parliamentary elections in fulfilling their legitimate right of organizing their lives in a democratic manner. The commitment of Nagorno-Karabakh and its people who endured war, siege and aggression, who continue to face the threat of war, to sustain a strong democratic society and institutions for the protection of human rights deserve full international support. Human rights and fundamental freedoms should be respected, protected and promoted without distinction of any kind, including “the political, jurisdictional or international status of the country or territory to which a person belongs.”
In conclusion, Madame President, Armenia reiterates unwavering commitment and support to the United Nations human rights machinery, as it represents an essential platform for international cooperation. At the same time, the primary responsibility firmly rests with member states. The efficiency of the human rights system is addressed and tested exactly on such grounds.