ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:19 06/03/2020 Հայաստան
«Իրատես» թերթը գրում է. «Չնայած Արցախում նախագահի թեկնածուները բավական շատ են, բայց նրանց մեջ հայաստանյան իշխանությունների հանդեպ ընդգծված քննադատական վերաբերմունքով առանձնանում է Վիտալի Բալասանյանը։
Նախօրեին քարոզարշավի ընթացքում Բալասանյանը հայտարարեց. «Մարտի 31-ին որոշվելու է Արցախի լինել չլինելու հարցը: Եթե ՀՀ քաղաքական իշխանությունը հեղափոխությունը տեղափոխի Արցախ, բոլորս պարտված ենք: Դա Բալասանյանի խնդիրը չէ, այլ Արցախի խնդիրն է»:
Ընդհանրապես արցախյան ընտրությունները Փաշինյանի իշխանության համար փորձաքար են լինելու, քվեարկությունը ցույց կտա, թե ինչպես են արցախցիները գնահատում Հայաստանի նոր իշխանությունների դիրքորոշումն իրենց հանդեպ։ Այսինքն, այս ընտրությունները յուրահատուկ թեստ են՝ հակամարտության ուղղությամբ Փաշինյանի որդեգրած քաղաքականության վերաբերյալ։
Սա կարծես կոնկրետ մի հարցով հերթական հանրաքվեն է, պարզապես ոչ ուղղակի։ Թեկնածուներին նախընտրություն տալով, արցախցին նաև իր դրական կամ բացասական վերաբերմունքն է հայտնում այդ քաղաքականության վերաբերյալ։
Եթե Վիտալի Բալասանյանին ձայն տվողները մեծամասնություն կազմեն, նշանակում է Փաշինյանի քաղաքականությունը` հակամարտության և ընդհանրապես Արցախի հարցում, անընդունելի է նրանց համար։ Եթե անգամ չնչին տարբերությամբ այլ թեկնածու ընտրվի, էլի Նիկոլ Փաշինյանը մտածելու բան ունի։ Թեկնածուներից Վիտալի Բալասանյանին ենք ընդգծում, քանի որ հենց նա է հրապարակավ կոշտ արտահայտվում Նիկոլ Փաշինյանի հանդեպ։
Այնուամենայնիվ, մի պահ պատկերացնենք, որ Արցախում նախագահ է ընտրվել Վիտալի Բալասանյանը, ինչպիսի՞ն են լինելու երկու հայկական պետությունների ղեկավարների հարաբերությունները։ Մի կողմից Բալասանյանը Արցախի լինել-չլինելու հարցն է այսօր նժարին դնում՝ ակնհայտ ակնարկներով, մյուս կողմից էլ Փաշինյանն է դավադիրներ ու դավաճաններ փնտրում նաև Արցախում։ Անգամ դժվար է պատկերացնել, թե ինչ հնարավոր լարվածություն կարող է ստեղծվել Հայաստան-Արցախ հարաբերություններում, եթե արցախցիների մեծամասնությունը Վիտալի Բալասանյանի հետ համաձայն լինի ու նրան վստահության քվե տա»:

Пресса дня 13:13 06/03/2020 Армения
Несмотря на то, что в Арцахе довольно много кандидатов в президенты, однако среди них своим подчеркнутым критическим отношением к властям Армении выделяется Виталий Баласанян, пишет газета «Иратес».
Накануне во время агитационной кампании Баласанян заявил: «31 марта будет решен вопрос – быть или не быть Арцаху. Если политическая власть Армении перенесет революцию в Арцах, мы все потерпим поражение. Это касается не Баласаняна, это – вопрос Арцаха».
В целом, выборы в Арцахе станут пробным камнем для власти Пашиняна, голосование покажет, как жители Арцаха оценивают позицию новых властей Армении в их отношении. То есть, эти выборы являются уникальным тестом для проводимой Пашиняном политики по конфликту. Это похоже на очередной референдум по конкретному вопросу, просто не прямой.
Отдавая предпочтение кандидатам, житель Арцаха выражает также свое позитивное или негативное отношение к этой политике. Если проголосовавшие за Виталия Баласаняна составят большинство, то это значит, что проводимая Пашиняном политика в направлении конфликта и Арцаха в целом, неприемлема для них. Даже если с небольшой разницей будет избран другой кандидат, то Николу Пашиняну опять есть над чем подумать. Мы выделяем из кандидатов Виталия Баласаняна, поскольку именно он публично жестко высказывается о Николе Пашиняне.
Тем не менее, если на секунду представить, что президентом Арцаха будет избран Виталий Баласанян, какими будут отношения между лидерами двух армянских государств? С одной стороны, Баласанян сегодня с явными намеками ставит на чашу весов вопрос – быть или не быть Арцаху, с другой стороны – Пашинян ищет заговорщиков и предателей в Арцахе. Сложно даже представить, какое напряжение может возникнуть в отношениях Армения – Арцах, если большинство арцахцев согласится с Виталием Баласаняном и выразит ему вотум доверия», - пишет газета