ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:09 06/03/2020 Հայաստան
«Հրապարակ». Շուրջ 1,5 ժամ փորձել են Մակունցից գեթ մեկ հոդաբաշխ հիմնավորում ստանալ հանրաքվեի անհրաժեշտության վերաբերյալ
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Պարզվում է, այս օրերին Վաշինգտոնում են ոչ միայն Աննա Հակոբյանն ու Մելանյա Թրամփից «խիզախ կին» մրցանակին արժանացած Լյուսի Քոչարյանը, այլև Լիլիթ Մակունցը, ով մարտի 3-ին փակ հանդիպում է ունեցել «Քարնեգի հիմնադրամի» գիտական կենտրոնում: Միջոցառմանը մասնակցել են նախկին դեսպաններ, փորձագետներ, դիվանագետներ և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, մասնավորապես ներկա են եղել Ասո Դավիդյանը, Արամ Համփարյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը:
Պարզվում է, հանդիպումն այդքան էլ հարթ չի անցել, քանի որ հյուրերը շուրջ 1,5 ժամ փորձել են Մակունցից գեթ մեկ հոդաբաշխ բացատրություն և հիմնավորում ստանալ ապրիլի 5-ի հանրաքվեի անհրաժեշտության վերաբերյալ, սակայն այդպես էլ համոզիչ հիմնավորումներ չեն լսել: Ինչպես պնդում է հանդիպման մասնակիցներից մեկը, ներկաները փորձել են հասկանալ մի քանի դատավորի փոխելու պատճառով հանրաքվեի կազմակերպման տրամաբանությունը:
Ի դեպ, հանդիպման հենց նույն օրը «Քարնեգիի» փորձագետ Թոմ Դե Վաալը բավականին կոշտ հոդված է հրապարակել հեղինակավոր «World Politics Review» պարբերականում, որտեղ քննադատել է ՀՀ իշխանություններին` իրավունքի գերակայության սկզբունքի ոտնահարման համար, նշելով, որ թափանցիկ ընտրությունների կազմակերպումը դեռևս ժողովրդավարության գրավական չէ»:

Пресса дня 13:11 06/03/2020 Армения
«Грапарак»: Около 1,5 часа присутствующие пытались получить от Макунц хоть какое-то членораздельное объяснение о необходимости референдума
Газета «Грапарак» пишет, что, оказывается, в эти дни в Вашингтоне находятся не только супруга премьер-министра Армении Анна Акопян и получившая из рук Мелании Трамп престижную премию «За женскую отвагу» Люси Кочарян, но и Лилит Макунц, которая 3 марта провела закрытую встречу в научном центре «Фонд Карнеги».
«В мероприятии участвовали бывшие послы, эксперты, дипломаты и представители армянской общины, в частности присутствовали Асо Давидян, Арам Амбарян, бывший посол США в Армении Джон Эванс. Как выясняется, встреча прошла не очень гладко, поскольку гости около 1,5 часа пытались услышать от Макунц хоть одно членораздельное объяснение или обоснование относительно необходимости проведения предусмотренного 5 апреля референдума, однако так и не услышали убедительного аргумента.
Как утверждает один из участников встречи, присутствующие пытались понять логику организации референдума из-за необходимости замены нескольких судей. Кстати, в день встречи эксперт "Фонда Карнеги" Том де Ваал опубликовал довольно жесткую статью в авторитетном издании "World Politics Review", в которой раскритиковал власти Армении за посягательство на принцип верховенства закона, отметив, что организация прозрачных выборов еще не является гарантией демократии», - пишет газета.