Հասարակություն 13:15 06/03/2020 Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ քաղաքացու անձնագիր է հանձնել 105-ամյա մեր հայրենակից Նուրհան Բողոսի Յոսուփովիչին: Հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է Ձեզ շնորհել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր: Այս պահից Դուք Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացի եք»,- նշել է վարչապետը:
Վարչապետը զրուցել է պարոն Յոսուփովիչի հետ, հետաքրքրվել նրա որպիսությամբ, մաղթել քաջառողջություն:
Նուրհան Յոսուփովիչը ծնվել է 1915 թվականին Թուրքիայում: Սկզբում ընտանիքով բնակվել են Ստամբուլում, այնուհետև տեղափոխվել Անկարա: Հայրը առևտրական էր, գլխակագործ: Նյութերը բերում էր Իտալիայից և տեղում կարում գլխարկներ: Երեխաների լավ կրթություն ստանալու համար ապահովել է ամեն հնարավոր պայմանները: Նուրհան Յոսուփովիչը կրթություն է ստացել տեղի իտալական դպրոցում: Միշտ աչքի է ընկել առաջադիմությամբ, և պատահական չէ, որ իտալացի մասնագետների ուշադրության կենտրոնում է եղել: Կրթությունն ավարտելուց հետո որոշ ժամանակ աշխատել է Թուրքիայում Իտալիայի դեսպանատանը: Սկզբում աշխատում էր որպես մշակույթի գծով քարտուղար: Այդպես սկսում է իր դիվանագիտական աշխատանքը: Հետագայում Նուրհան Յոսուփովիչն աշխատում է դեսպանատանը որպես ռազմական ատաշեի երրորդ, այնուհետև երկրորդ քարտուղար, իսկ դիվանագիտական գործունեությունն ավարտել է առաջին քարտուղարի պաշտոնում:
Կենսաթոշակային տարիքում արդեն մեկնել է Իտալիա, որտեղ և բնակվել է որոշ ժամանակ: Եվ ահա ամիսներ առաջ տեղափոխվել է Հայաստան: Նուրհան պապը զավակներ չունի, մայրն ու կինը մահացել են, և այժմ նա Հայաստանում բնակվում է քրոջ ու քրոջ տղայի ընտանիքի հետ:

Общество 13:55 06/03/2020 Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян вручил 105-летнему Нурхану Богосовичу Юсуповичу паспорт гражданина РА. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
«Для меня большая честь выдать Вам паспорт гражданина Республики Армения. С этого момента Вы является гордым гражданином РА», – отметил премьер-министр.
Премьер-министр побеседовал с Нурханом Юсуповичем, поинтересовался его самочувствием, пожелал крепкого здоровья.
Отметим, что Нурхан Юсупович родился в 1915 году в Западной Армении, ему сейчас 105 лет, он является гражданином Италии. Ранее он выразил желание получить гражданство Армении. Вначале они с семьей проживали в Стамбуле, затем переехали в Анкару. Отец был торговцем, создавал шляпы. Ткани привозил из Италии и на месте шил шляпы. Он обеспечил все условия для того, чтобы дети получили хорошее образование. Нурхан Жозефович получил образование в местной итальянской школе. Всегда отличался высокой успеваемостью, и не случайно, что был в центре внимания итальянских специалистов.
После окончания образования некоторое время работал в посольстве Италии в Турции. Вначале работал секретарем по культуре. Так началась его дипломатическая работа. В дальнейшем Нурхан Юсупович работал в посольстве в качестве третьего секретаря, затем второго, военного атташе,  дипломатическую деятельность он завершил на посту первого секретаря.
Уже в пенсионном возрасте переехал в Италию, где и жил некоторое время. И вот несколько месяцев назад он переехал в Армению. У него нет детей, жена скончалась, и сейчас он живет в Армении с семьей сестры и племянника.