Քաղաքական 11:15 09/03/2020 Հայաստան
Մեկ թարմ օրինակով կփորձեմ ցույց տալ, թե ինչպես են հայկական տիրույթում համակարգված աշխատում Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տակ աշխատող հաքերային խմբերն ու իրենց բանակի անցուդարձը լուսաբանող մեդիառեսուրսները։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է օգտատեր Ալեն Ղուլյանը։
«Այս «օպերացիայում» ներգրավված են եղել «Հերբի Խեբերլեր Վե Մելումատլար» ռազմական խումբը, այդ խմբի հետ ակտիվ համագործակցող «Անտի-արմենիա Տեամ» հաքերային խմբի անդամ ՐԵՅՆՑԵՐ13-ը և արմիյա.ազ (որդու.ազ) կայքը։
Եթե հիշում եք, ադրբեջանական հաքերների կողմից վերջերս հազարավոր հայկական օգտահաշիվներ են ջարդվել, որոնց միջոցով սոցիալական ցանցերի հայկական խմբերում պարբերաբար ապատեղեկատվություններ են տարածվում, մասնավորապես բանակի մարտունակության վերաբերյալ։
«Անուշ Դանիելյան» օգտատերը այդ ջարդված էջերից մեկն է։ Մասնագետների միջոցով հայերենով խուճապ հարուցող և իրականության հետ կապ չունեցող տեքստեր են պատրաստվում, որից հետո այդ և նման այլ էջերի միջոցով տեղադրվում են մեծ լսարան ունեցող հայկական խմբերում։ Բնական է խուճապ է սկսվում և այդ ապատեղեկատվությունը շատ արագ տարածվում է հայկական տիրույթում։ Ընդ որում, շատ դժվարությամբ է ստացվում համոզել մարդկանց, որ տեղեկութունը ադրբեջանական կողմից է նետվել դաշտ։ Տեքստերը նախ հայերեն լեզվով են տարածվում, հետո էլ մարդիկ մտնելով տվյալ օգտատիրոջ էջը տեսնում են, որ նորմալ գործող էջ է (լուսանկարներ, լայքեր, մեկնաբանություններ և այլն)։
Օպերացիայի առաջին փուլից հետո ադրբեջանական լրատվամիջոցը (օրինակ արմիյա.ազ-ը) տեղեկությունը տարածում է ադրբեջաներեն կամ ռուսերեն լեզուներով`հղում անելով տեղեկատվության աղբյուրին (տվյալ դեպքում Անուշ Դանիելյան-ին)։ Սա նաև իրենց լսարանի համար է արվում, ցույց տալու համար, թե իբր հայկական բանակում վիճակը շատ ծանր է և այլն։ Նման ձևով ապատեղեկատվություններ են տարածվում նաև «զոհերի», «միջանձնյա հարաբերությունների հետևանքով տեղի ունեցած փոխհրաձգությունների», «ղարաբաղցի-հայաստանցի հակամարտության» մասին և այլն։
Ասեմ, որ կորոնավիրուսի մասին այդ ապատեղեկատվությունը պատահական չէ ընտրվել և նետվել դաշտ։ Ադրբեջանում այդ վիրուսի հետ կապված իրավիճակը շատ ծանր է։ Ունեն հարյուրավոր վարակվածներ, որոնց մասին չեն հայտնում։ Իրանի հետ սահմանին գտնվող մի քանի շրջաններում իրավիճակը կատաստրոֆիկ է։ Փակ են այդ հատվածի միջշրջանային ճանապարհները, իսկ հասարակական կարգի ապահովման նպատակով այդ շրջաններ ներքին զորքերի ստորաբաժանումներ են մտցվել։ Տեղեկություններ կան, որ վարակվածների և մահացածների մեջ կան նաև պետական սահմանապահ ծառայության զինծառայողներ»,- գրել է Ղուլյանը։

Общество 12:09 09/03/2020 Армения
«Попытаюсь на одном свежем примере продемонстрировать, как в армянском сегменте соцсетей координировано работают хакерские группы при министерстве обороны Азербайджана и освещающие происходящие в их армии события медиаресурсы», – написал на своей странице в соцсети Facebook пользователь Ален Гулян.
«В эту “операцию” были вовлечены военная группа “Herbi Xeberler Ve Melumatlar”, активно сотрудничающий с этой группой член хакерской группы “Anti-armenia Team” Reyncer13 и сайт armiya.az (ordu.az).
Если помните, азербайджанскими хакерами недавно были взломаны тысячи аккаунтов армянских пользователей, посредством которых в армянских группах социальных сетей периодически распространяется дезинформация, в частности, о боеготовности армии.
Пользователь “ Ануш Даниелян” (“Аnush Danielyan”) – одна из этих взломанных страниц. С помощью специалистов на армянском языке подготавливаются вызывающие панику и не имеющие отношения к действительности тексты, после чего с помощью этой и других подобных страниц они размещаются в армянских группах, имеющих большую аудиторию.
Естественно, начинается паника, и эта дезинформация стремительно распространяется в армянском сегменте. Причем, с большим трудом удается убедить людей в том, что информация была вброшена в поле с азербайджанской стороны. Тексты распространяются на армянском языке, а затем люди, заходя на страницу данного пользователя, видят, что это нормально функционирующая страница (фотографии, лайки, комментарии и т. д.).
После первого этапа операции азербайджанское СМИ (к примеру, armiya.az) распространяют информацию на азербайджанском или русском языках, ссылаясь на источник информации (в данном случае – на пользователя Ануш Даниелян). Это также делается для их аудитории, чтобы показать, что якобы армянская армия находится в крайне тяжелом положении и пр. Таким образом распространяется дезинформация и о “жертвах”, “перестрелках, имевших место в результате межличностных отношений”, “противостоянии карабахцев и жителей Армении” и пр.
Скажу, что эта дезинформация о коронавирусе была выбрана и вброшена в информационное поле не случайно. В Азербайджане связанная с этим вирусом ситуация очень тяжелая. Есть сотни зараженных, о которых не сообщают. В нескольких районах, расположенных на границе с Ираном, ситуация катастрофическая. Закрыты межрайонные дороги на этом участке, а с целью обеспечения общественного порядка в эти районы введены подразделения внутренних войск.
Имеются сведения, что среди зараженных и умерших есть также военнослужащие Государственной пограничной службы», – отметил А. Гулян.