Հասարակություն 12:35 10/03/2020 Հայաստան
Աշխարհում Նոր կորոնավիրուսով (COVID-19) պայմանավորված իրավիճակից ելնելով` առողջապահության նախարարությունը կոչ է անում.
-Խուսափել ճանապարհորդելուց հետևյալ երկրներ` Իտալիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Իսպանիա, Ճապոնիա, Չինաստան, Իրան, Հարավային Կորեա:
-Հայաստանից դուրս գործուղումներ պլանավորելիս` խուսափել տվյալ երկրներ մեկնելուց, ինչպես նաև գործուղումներ մեկնելիս անել դա միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում:
-Նշված երկրներից վերադարձած քաղաքացիներին` 14 օր խուսափել շփումներից և ինքնամեկուսանալ:
-Գործատուներին` ապահովել նշված երկրներից վերադարձած աշխատողների հեռահար աշխատանքը տնից:
-Խուսափել Հայաստանում միջազգային միջոցառումներ կազմակերպելուց` նշված երկրներից ժամանած անձանց մասնակցությամբ:
-Եթե վերջին 14 օրերին վերադարձել եք Հայաստան և ունեք ախտանշաններ` ջերմություն, հազ և դժվարացած շնչառություն, ապա զանգահարեք շուրջօրյա գործող «Օպերատիվ զանգերի կենտրոն»` 060 83 83 00 կամ ԱՆ «թեժ գիծ»` 8003 հեռախոսահամարներով:
Նաև հորդորում է.
-Խուսափե'լ շնչառական վարակներով հիվանդների հետ շփումից, անհնարինության դեպքում` օգտագործե'լ անհատական պաշտպանիչ միջոցներ (դիմակներ),

Health 14:53 10/03/2020 Armenia
Due to the outbreak of the novel coronavirus (COVID-19) in the world, the Armenian Health Ministry calls on citizens to avoid traveling to Italy, France, Germany, Spain, Japan, China, Iran and South Korea.
Citizens are advised to plan business trips to those countries in case of extreme need.
Citizens returning from those countries are urged to avoid contact with other people and self-isolate for 14 days.
The ministry calls on employers to ensure that citizens returning from those countries work from home.
It also warns against organizing international events in Armenia which could feature participants from those countries.
“If you returned to Armenia over the past 14 days and have symptoms such as fever, cough and breathing problems, call the around the clock call center at 060 83 83 00 or call the Health Ministry’s hotline at 8003,” the ministry said.
The health authorities also urge people to avoid contact with patients with respiratory infections or wear masks while doing so, regularly wash their hands and seek medical care in the event of having flu-like symptoms.