Քաղաքական 15:39 13/03/2020 Հայաստան
Կայացել է ԵՄ-Հայաստան էներգետիկայի, տրանսպորտի, շրջակա միջավայրի, կլիմայի գործողությունների և քաղաքացիական պաշտպանության հարցերով վեցերորդ  ենթակոմիտեի հանդիպում, որի ընթացքում քննարկվել է ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը ԵՄ «Կանաչ համաձայնագրի» համատեքստում, որի նպատակն է   մինչև 2050 թվականը՝ Եվրոպան  դարձնել ածխածնի չեզոք մայրցամաք:
Եվրոպական Միության հայաստանյան պատվիրակության քաղաքական, մամուլի և տեղեկատվության բաժնի հաղորդմամբ, ենթակոմիտեի կողմից  արձանագրվել է  առաջընթաց ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրից բխող ԵՄ չափանիշների մոտարկման ուղղությամբ՝   ենթակոմիտեի տիրույթում ընդգրկված ոլորտներում, այդ թվում այն ոլորտներում, որտեղ նախատեսվում է  խորացնել համագործակցությունը ԵՄ տեխնիկական և ֆինանսական աջակցության միջոցով: Կորոնավիրուսի ներկա համաճարակի  պատճառով հանդիպումն անցկացվել է   Երևանի և Բրյուսելի միջև տեսակոնֆերանսի ձևաչափով։
Հայկական պատվիրակությունը ղեկավարում էր ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը, ԵՄ կողմը ղեկավարում էր Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության բաժնի ղեկավար Ռիչարդ Թիբբելսը:
Այս տարի առաջին անգամ ենթակոմիտեի հանդիպմանը հաջորդեցել են ԵՄ-Հայաստան ավելի խորացված փորձագիտական խորհրդակցություններ՝ ըստ 2019 թվականի նոյեմբերին ԵՄ-Հայաստան Գործընկերության հանձնաժողովի ընթացքում ձեռք բերված  համաձայնության: Նշյալ առաջին խորհրդակցություններն անցկացվել են օդի և ջրի որակի թեմատիկ ուղղություններով:

Politics 15:54 13/03/2020 Armenia
The sixth EU-Armenia subcommittee meeting on energy, transport, environment, climate action and civil protection took place on 11-12 March and discussed EU-Armenia cooperation in the context of the EU "Green Deal", which aims for Europe to become a carbon-neutral continent by 2050.
The subcommittee also took stock of Armenia's progress in approximation to EU standards under the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement in the fields covered by the subcommittee, including areas where further work is scheduled with EU support in the form of technical and financial assistance. Because of the current coronavirus pandemic, the meeting took place by video link between Yerevan and Brussels, the EU Delegation in Armenia reported.
The Armenian delegation was led by Mr Hakob Vardanyan, Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure; the EU side was led by Mr Richard Tibbels, Head of Division of the European External Action Service.
For the first time, the subcommittee meeting was followed by more in-depth EU-Armenia expert consultations as agreed by the EU-Armenia Partnership Committee in November 2019. These first consultations concerned the fields of air and water quality.