Իրավունք 19:13 17/03/2020 Տարածաշրջան
Թուրքիայում Զեքերյա Աթաք անունով քաղաքացին ձերբակալվել է Մարաշում կորոնավիրուսի դեպք գրանցվելու մասին իրականությանը չհամապատասխանող գրառում անելու համարմ,գրում է ermenihaber-ը:
Նշվում է, որ Աթաքը երեկ՝ մարտի 16-ին, Facebook սոցցանցի իր էջում գրել էր, որ Քահրամանմարաշ (Մարաշ) քաղաքի պետական հիվանդանոցում կորոնավիրուսի կասկածով զննվող 2 հիվանդի թեստերը դրական են եղել:
Աթաքի նկատմամբ դատախազությունում գործ է հարուցվել ժողովրդի մեջ վախ ու խուճապ տարածելու համար: Նշվում է, որ ցուցմունք տալուց հետո նա ազատ է արձակվել:
Ոստիկանությունից դուրս գալուց հետո լրագրողների հետ ժպտալով զրուցած Աթաքն ասել է. «Ասել եմ՝ 2 հատ կորոնավիրուս է հայտնաբերվել, մի՞թե դա հանցանք է»:

Law 20:09 17/03/2020 Region
Turkey has identified 93 suspects who have made “unfounded and provocative” postings on social media about the coronavirus outbreak and has detained 19 of them, Reuters reported, citing the Turkish Interior Ministry.
The move came as Turkey closed cafes, entertainment and sports venues, suspended mass prayers in mosques and extended a flight ban to 20 countries to contain the coronavirus spread, as the number of confirmed cases rose to 47.
The interior ministry statement said there were social media posts that were targeting officials and spreading panic and fear by suggesting that the virus had spread widely in Turkey and that officials had taken insufficient measures.
“Nineteen of these suspects have been detained, and the process of detaining others who have been identified is continuing,” said the statement, issued late on Monday.