Իրավունք 19:13 17/03/2020 Տարածաշրջան
Թուրքիայում Զեքերյա Աթաք անունով քաղաքացին ձերբակալվել է Մարաշում կորոնավիրուսի դեպք գրանցվելու մասին իրականությանը չհամապատասխանող գրառում անելու համարմ,գրում է ermenihaber-ը:
Նշվում է, որ Աթաքը երեկ՝ մարտի 16-ին, Facebook սոցցանցի իր էջում գրել էր, որ Քահրամանմարաշ (Մարաշ) քաղաքի պետական հիվանդանոցում կորոնավիրուսի կասկածով զննվող 2 հիվանդի թեստերը դրական են եղել:
Աթաքի նկատմամբ դատախազությունում գործ է հարուցվել ժողովրդի մեջ վախ ու խուճապ տարածելու համար: Նշվում է, որ ցուցմունք տալուց հետո նա ազատ է արձակվել:
Ոստիկանությունից դուրս գալուց հետո լրագրողների հետ ժպտալով զրուցած Աթաքն ասել է. «Ասել եմ՝ 2 հատ կորոնավիրուս է հայտնաբերվել, մի՞թե դա հանցանք է»:

Право 19:34 17/03/2020 Регион
В Турции задержан гражданин Зекера Атак за публикацию записи о том, что в Мараше зафиксирован случай заражения коронавирусом, что не соответствует действительности. Об этом сообщает Ermenihaber.am.
Отмечается, что З. Атак вчера, 16 марта, на своей странице в соцсети Facebook написал, что результаты тестов 2 пациентов, обследуемых в государственной больнице города Мараш по подозрению на наличие коронавируса, являются положительными.
В прокуратуре в отношении З. Атака возбуждено дело за распространение страха и паники среди населения. Отмечается, что после дачи показаний он был отпущен на свободу.
После того, как З. Атак вышел из отделения Полиции, в беседе с журналистами он сказал: «Я сообщил о двух случаях заражения коронавирусом, неужели это является преступлением?».