Իրավունք 13:11 23/03/2020 Հայաստան
«Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանը, գիտակցելով իր տրամադրած տեղեկատվության կեղծ լինելը,  Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի նկատմամբ կատարել է սուտ մատնություն՝ նրան վերագրելով պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության կատարում:
Հանցագործության մասին սուտ մատնություն կատարելու համար Նարեկ Սամսոնյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ն. Սամսոնյանի վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է : Գործը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ»։

Право 14:14 23/03/2020 Армения
«На основании сопоставления достаточных доказательств, добытых в результате предварительного следствия в рамках уголовного дела, расследуемого в следственном отделе Специальной следственной службы (ССС) Армении, обосновано, что председатель общественной организации “Гражданское сознание” Нарек Самсонян, осознавая недостоверность предоставленной им информации, совершил ложный донос на премьер-министра Республики Армения, приписав ему преступление, предусмотренное по 1 части 308 статьи Уголовного кодекса Армении (“Злоупотребление должностными полномочиями”)», – говорится в распространенном Специальной следственной службой (ССС) Армении заявлении.
Отмечается, что Нареку Самсоняну было предъявлено обвинение по части 1 статьи 333 УК РА («Ложный донос»).
«Предварительное следствие по уголовному делу в отношении Н. Самсоняна завершилось. Дело с обвинительным заключением передано осуществляющему надзор прокурору – с ходатайством о передаче его в суд», – говорится в сообщении.