Քաղաքական 13:13 24/03/2020
«Պարտադիր պարապուրդի հետ կապված մենք ունենք օրենք, սակայն արտակարգ իրավիճակի պայմաններում անհրաժեշտություն կա լրացուցիչ նախագիծ ունենալու, որի ուղղությամբ կառավարությունն աշխատում է»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը։
Նա նշեց, որ արտակարգ պայմաններում կառավարության նախաձեռնած միջոցառումները՝ մասնավորապես՝ հետագայում 150 մլրդ դրամի վարկերի տրամադրումը այն քաղաքացիներին, որոնց բիզնեսը տուժել է, արդարացված է համարում։
«Քաղաքացիներին այդ գումարը տալը նշանակում է պարզապես սոցիալական բեռ թեթևացնել, որն ուղղակի այդ պահին ծախսվելու է և ոչինչ չի տալու»,- ասաց Մակունցը։
Նշենք, որ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը արդյունավետ չի համարում կառավարության ձեռնարկած միջոցառումները, մասնավորապես՝ 150 մլրդ դրամի վարկերի տրամադրումը այն քաղաքացիներին, որոնց բիզնեսը տուժել է։ Նա ասում է, որ այդ գումարը պետք է առձեռն փոխանցվի քաղաքացիներին, ինչպես արվում է, օրինակ, ԱՄՆ-ում։
Հարցին, թե ինչու ԱԺ նիստերի դահլիճում պատգամավորները չեն պահում անվտանգության կանոնները և դիմակներ չեն կրում, Մակունցը պատասխանեց՝ առողջապահության նախարարությունը հրապարակել է այն կանոնները, որոնք պետք է պահպանել. «Ըստ այդմ, դիմակներ առաջարկվում է կրել այն մարդկանց, ովքեր որոշակի թուլություն են զգում, վատառողջ են, հարբուխ ունեն և այլն։ Եվ քանի որ ես այս պահին ինձ ամբողջովին լավ եմ զգում, այդ պատճառով չեմ կրում դիմակ։ Առաջին հերթին պետք է դիմակներով պաշտպանվեն այն մարդիկ, ովքեր վառառողջ են»։
Դիտարկմանը, որ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը առաջարկեց, որպեսզի ԱԺ նախագահը, խմբակցության ղեկավարներն ու հանձնաժողովների անդամները մնան խորհրդարանում, իսկ ԱԺ մյուս աշխատակիցները գնան տուն, Մակունցն արձագանքեց՝ նպատակահարմար չէ ԱԺ-ն պարապուրդի մատնել։
«Կյանքը ՀՀ-ում չի կարող կանգնել, և այն գործառույթները, որոնք պետք է իրականացնենք, պետք է անենք։ Իսկ քաղաքացիներն այս ընթացքում հնարավորություն կունենան ավելի ակտիվորեն հետևելու, թե ինչ է կատարվում ԱԺ-ում։ Բայց մենք չենք կարող մեր աշխատանքները դադարեցնել։ Իսկ այն անձինք, ովքեր գտնվում են խոցելի հատվածում, օրինակ, 60 և բարձր տարեկան են, կամ վատառողջ են, հղի են կամ ունեն ուղղակի որոշ քրոնիկ հիվանդություններ, աշխատանքի չեն գալու և իրենց բացակաները հարգելի են համարվելու»,- տեղեկացրեց Մակունցը։
Նա նշեց, որ «Իմ քայլը» խմբակցությունից ևս կան պատգամավորներ, ովքեր վատառողջ են և թույլտվություն են վերցրել՝ նիստերին չմասնակցելու։

Политика 15:46 24/03/2020 Армения
«У нас имеется закон касательно вынужденного простоя, однако, в условиях чрезвычайного положения есть необходимость в разработке дополнительного проекта закона, и правительство Армении работает в этом направлении», – заявила в беседе с журналистами руководитель фракции Национального Собрания Армении «Мой шаг» Лилит Макунц.
Она отметила, что считает оправданными предпринятые правительством РА в условиях чрезвычайного положения мероприятия, в частности, предоставление кредитов в размере 150 млрд драмов тем гражданам, чей бизнес пострадал, понес убытки в этот период.
«Предоставление данных средств гражданам значит облегчение социального бремени, то есть они потратят в данный момент эти средства и ничего не дадут взамен», – подчеркнула Л. Макунц.
Отметим, что руководитель парламентской фракции «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян не считает эффективным предпринятые правительством РА мероприятия, в частности, предоставление кредита в размере 150 млрд драмов тем гражданам, чей бизнес пострадал. Он отметил, что данные средства должны быть переданы гражданам безвозмездно.
На вопрос, почему в зале заседаний НС депутаты не соблюдают правила безопасности и не носят защитные медицинские маски, Л. Макунц ответила, что министерство здравоохранения обнародовало те правила, которые следует соблюдать. «Согласно этому, маски предлагается носить только тем людям, которые чувствуют какую-то слабость, больны гриппом и пр. И, поскольку в данный момент я себя чувствую абсолютно хорошо, по этой причине не ношу маску. В первую очередь маску должны носить те люди, которые нездоровы.
На замечание, что Эдмон Марукян предложил также, чтобы в НС оставались лишь председатель НС, руководители фракций и члены парламентских комиссий остались в парламенте, Л. Макунц ответила, что не считает целесообразным простой в НС.
«Жизнь в Армении не может остановиться, и те функции, которые мы должны выполнять, необходимо выполнять. А граждане в этот период имеют возможность активно следить за происходящим в НС. Мы не можем прекратить нашу работу. А те лица, которые находятся в уязвимой группе, к примеру, в возрастной категории старше 60 лет, или имеют проблемы со здоровьем, беременны или имеют хронические заболевания, не будут приходить на работу и их пропуски будут по уважительным причинам», – пояснила Л. Макунц.
Она отметила, что во фракции «Мой шаг» также есть депутаты, которые имеют определенные проблемы со здоровьем и получили разрешение не участвовать в заседаниях НС.