Հասարակություն 18:04 25/03/2020 Հայաստան
Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակում ԱԻ նախարարի հրամանով ստեղծված օպերատիվ խմբի ղեկավարի տեղակալ, ՓԾ տնօրեն փ/ծ գեներալ-մայոր Վրեժ Գաբրիելյանը խորհրդակցություն է անցկացրել մարզային փրկարարական վարչությունների ղեկավարների հետ:
Վերջիններս խորհրդակցությանը միացել են օնլայն տարբերակով, զեկուցել մարզերում առկա իրավիճակի և հրշեջ-փրկարարական ջոկատների կողմից կատարվող ախտահանման աշխատանքների մասին:
ԱԻ նախարարությունից հայտնում են, որ մինչև մայիսի 1-ը կհետաձգվեն բոլոր վարժանքները: ՓԾ տնօրեն փ/ծ գեներալ-մայոր Վրեժ Գաբրիելյանը հանձնարարել է առավելագույն զգոնությամբ իրականացնել ամենօրյա հերթափոխերը, որպեսզի իրար փոխարինող խմբերը միմյանց հետ շփումներ չունենան, ինչպես նաև հաճախակի կատարվեն ջերմաչափումներ ու ախտահանումներ:
ՓԾ տնօրենը ներկայացրել է ԱԻ նախարարի հրամանը՝ համաձայն որի ստեղծվել են պահեստային խմբեր: Անհրաժեշտության դեպքում նրանք ներգրավվելու են բարդ հրդեհաշիջման կամ ՃՏՊ-ների և կենցաղային կանչերի սպասարկման գործում՝ որպես լրացուցիչ ուժեր:
Փ/ծ գեներալ-մայոր Վրեժ Գաբրիելյանն ընդգծել է, որ վարակի տարածման հնարավոր վատագույն իրավիճակների համար մշակվում են գործողությունների հաջորդականության պլաններ, որպեսզի օպերատիվ և արդյունավետ իրականացնեն քաղաքացիների սպասարկումը:

Society 19:24 25/03/2020 Armenia
The deputy head of the operative group created for the fight against coronavirus at the ministry of emergency situations (MES) Vrej Gabrielyan hold a consultation with the senior officials of the regional rescue departments, the ministry press service reported. During an online consultation Gabrielyan reported about the ongoing situation and disinfection activities implemented by the fire and rescue squads in regions. All the exercises will be postponed till May 1.
The head of the Rescue service Vrej Gabrielyan assigned to held daily shifts with maximum vigilance in order to minimize the communication among substitute groups, to organize periodical thermo-measurements and disinfections.
The head of the Rescue service presented the order of the Minister of ES of RA, according which storage groups were formed. If necessary, they will be involved in the processes of complicated firefighting accidents, RTDs and domestic calls as additional forces.
Vrej Gabrielyan underlined that action sequence plans are being developed for possibly the worst situations to operatively and effectively assist the citizens.