Քաղաքական 16:42 30/03/2020 Հայաստան
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց անձնական կյանքին միջամտելու, կորոնավիրուսից մահացածներին չդիահերձելու մասին նախագծերը
Խորհրդարանն այսօվա արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ ընդունեց օրակարգային չորս հարցերից երեքը։ Չորրորդ նախագիծը, որը վերաբերում էր ՀՀ-ի և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև երկրորդ ֆինանսավորման համաձայնագրի ընդունումանը, կառավարությունը հետ էր կանչել։
«Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» և «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը խորհրդարանն ընդունեց ձայների 57 կողմ, 24 դեմ և 1 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ։
Նախագծով կառավարությունն առաջարկում է համաճարակով պայմանավորված արտակարգ իրավիճակի պայմաններում միջամտություն իրականացնել անձնական տվյալների պաշտպանության, մասնավոր և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության, հաղորդակցության ազատության և գաղտնիության իրավունքներին։
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը վարման կարգով հստակեցրեց՝ հաղորդակցության ազատության և գաղտնիության իրավունքներին միջամտելը չի ենթադրում հեռախոսազանգերի կամ հաղորդագրությունների բովանդակությունների հասանելիություն։
Նա ասաց, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում «Իմ քալը» կներկայացնի որոշակի առաջարկություններ, որոնք կվերաբերեն հավաքագրված ինֆորմացիայի հետագա ոչնչացմանը և վերահսկողություն իրականացնելու գործիքակազմին։
ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանն էլ հայտնեց, որ վաղ առավոտից օրենքի նախագիծը քննարկել է մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ, և վերջինս շատ լուրջ վերապահումներ ունի. «Պաշտպանը շատ լուրջ անհամաձայնություններ ունի նախագծի հետ, քանի որ նախագիծը մարդու ազատությունների և իրավունքների սահմանափակմանն է վերաբերում»։
«Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկմանն մասին ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է կորոնավիրուսի հետևանքով մահացածներին չդիահերձել, առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց՝ ձայների 66 կողմ, 16 դեմ և 2 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ։
«Բաժնետիրական ընկերությունների մասին ՀՀ օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը ևս առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց։ Նախագծին կողմ էր քվեարկել 87 պատգամավոր, դեմ և ձեռնպահ ձայներ չկային։
Ըստ նախագծի, ընկերությունները հնարավորություն կունենան բաժնետերերի խորհրդի առցանց ժողովներ հրավիրել և քվեարկել։
Տեղեկացնենք, որ նախագծերի քննարկումն իրականացվել է հատուկ ընթացակարգով, և նախագծերի՝ առաջին ընթերցմամբ ընդունումից հետո, երկրորդ ընթերցումը լինում է 24 ժամ հետո։

Политика 17:23 30/03/2020 Армения
Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании в понедельник, 30 марта, в первом чтении одобрило 3 из 4 включенных в повестку дня вопросов. Четвертый проект, касающийся ратификации соглашения между РА  и Международным банком реконструкции и развития, был снять с повестки дня по предложению правительства.
Пакет проектов о внесении поправок в законы РА «О правовом режиме чрезвычайного положения» и «Об электронной коммуникации» депутаты одобрили соотношением голосов 57 «за», 24 «против» и 1 «воздержавшийся».
Проектом правительство педлагает во время чрезвычайного положения, обусловленного эпидемией, осуществлять вмешательство в права на защиту персональных данных, неприкосновенность частной и семейной жизни, свободу коммуникации и права на конфиденциальность.
Глава правящей фракции НС «Мой шаг» Лилит Макунц заявила, что вмешательство в права на  свободу коммуникациии и конфиденциальность не подразумевает доступа к содержанию телефонных переговоров или сообщений.
Она указала, что с первого по второе чтение «Мой шаг» представит некоторые предложения, которые будут касаться инструментария дальнейшего уничтожения собранной информации и осуществления контроля.
Депутат НС Арман Бабаджанян в свою очередь отметил, что он обсуждал законопроект с омбудсменом, и у последнего были весьма серьезные оговорки. «У Защитника прав человека имеются очень серьезные разногласия в связи с проектом, потому что проект касается ограничения свобод и прав человека»., – сказал он.
Законопроект о внесении поправок в закон РА «О медицинской помощи, обслуживании населения», которым предлагается не осуществлять вскрытия скончавшихся в результате коронавируса, в первом чтении депутаты приняли соотношением голосов 66 «за», 16 «против» и 2 «воздержавшихся».
Пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон «Об акционерных обществах» и в смежные законы был принят в первом чтении единогласно (87 голосов «за»).
Стоит отметить, что обсуждение проектов проходило в специальном режиме, они будут вынесены на голосование во втором чтении через 24 часа.