Առողջություն 15:51 03/04/2020 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի և բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանի ուղեկցությամբ այցելել է «Ինժեներական քաղաք»:
Վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ կառավարության ղեկավարին նախ ներկայացվել են հայ մասնագետների կողմից ռազմական նշանակության տեխնիկական միջոցների մշակումներն ու լուծումները, այնուհետև վարչապետը ծանոթացել է թոքերի արհեստական շնչառության սարքերի վերանորոգման աշխատանքներին:
Հայաստանի ինժեներական ասոցիացիայի ներկայացուցիչները նշել են, որ այժմ աշխատում են թոքերի արհեստական շնչառության նոր սարքերի նախագծման, իրականացման, ամբողջական կամ մասնակի արտադրության մշակումների վրա և կոնկրետ առաջարկություններ են ներկայացնելու Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն: Միաժամանակ նշվել է, որ մասնագետները հաջողությամբ կարողանում են վերականգնել սարքերը, որոնք մինչ այդ գտնվում էին պահեստներում:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է վերը նշված ուղղություններով հայ ինժեներների աշխատանքները և նշել, որ կառավարությունն իր հերթին պատրաստ է օժանդակել ծրագրերի արդյունավետ իրականացմանը:

Health 17:06 03/04/2020 Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan today visited the Engineering City of Armenia, accompanied by Minister of Defense David Tonoyan and Minister of High-Tech Industry Hakob Arshakyan,
As the press office at the government reports, the Premier was first introduced to new military equipment, developed by Armenian researchers, after which the Head of Government inspected the process of rehabilitating artificial lung ventilation devices.
Noting that they are currently working on the design of artificial respiration devices, the Armenian Engineering Association representatives submitted concrete proposals to the Ministry of High-Tech Industry. Nikol Pashinyan was told that the Armenian engineers had been successfully restoring those devices that used to be in storage.
Appreciating the engineers’ efforts, Prime Minister Pashinyan assured that the Government is prepared to provide all necessary assistance for effective implementation of the aforementioned projects.