Առողջություն 09:52 04/04/2020 Հայաստան
Չարենցավան համայնքում այս պահին կա կորոնավիրուսի՝ պաշտոնապես հաստատված 81 դեպք: Այս մասին հայտնում են Կոտայքի մարզպետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Մարզպետարանում հույս ունեն, որ հաջողվել է մեկուսացնել բոլոր հնարավոր կոնտակտավորներին և բացի նշված թվով քաղաքացիներից, ովքեր բուժում են ստանում հիմնականում Նորքի Ինֆեկցիոն հիվանդանոցում, նրանց բազմաթիվ կոնտակտավոր ընտանիքներ և քաղաքացիներ պետության կողմից մեկուսացվել են Ծաղկաձորի հանգստյան տներում։
Ըստ աղբյուրի, նրանք պարբերաբար թեստավորվում են և գտնվում բժիշկների ամենօրյա հսկողության ներքո։
Չարենցավանում վարակի տարածումը կանխարգելելու նպատակով համայնքի և մի շարք տնտեսվարողների համագործակցության արդյունքում սոցիալական տարբեր նախաձեռնություններ և ծրագրեր են իրականացվում։
Տարբեր տնտեսվարողներ համայնքի շուրջ 450 ընտանիքների ապահովում են ամենօրյա սնունդով, իսկ Կոտայքի նախկին մարզպետ, գործարար Կ. Գուլոյանի կողմից վարակի տարածման կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումների շրջանակներում Չարենցավանի բժշկական կենտրոնին է նվիրաբերվել 5 մլն դրամ՝ որպես լայնամասշտաբ գործողություններ, գերծանրաբեռնված բուժսպասարկում, կոնտակտավոր քաղաքացիների զննություն և շուրջօրյա հսկողություն իրականացնող բուժհաստատություն:
Հիշեցնենք, որ Առողջապահության նախարարության տարածած տեղեկատվության համաձայն հիվանդության վարակակիրների թվով առաջատար են Երևանը, Արարատը, Կոտայնք ու Արմավիրը։

Общество 10:55 04/04/2020 Армения
В настоящее время в общине Чаренцаван есть 81 подтвержденный случай коронавируса. Об этом сообщает пресс-служба администрации Котайкской области Армении.
В областной администрации надеются, что удалось изолировать всех возможно контактировавших с заразившимися. Отмечается, что, кроме вышеупомянутых граждан, которые получают лечение в основном в инфекционной больнице «Норк», контактировавшие с ними многочисленные семьи и граждане были изолированы государством в домах отдыха Цахкадзора.
Согласно источнику, они регулярно проходят тестирование и находятся под ежедневным наблюдением врачей.
В целях предотвращения распространения вируса в Чаренцаване в результате сотрудничества общины и ряда хозяйствующих субъектов реализуются различные социальные инициативы и программы.
Так, различные хозяйствующие субъекты ежедневно обеспечивают продовольствием около 450 семей в общине, а бывший губернатор Котайка, бизнесмен К. Гулоян пожертвовал 5 миллионов драмов Чаренцаванскому медицинскому центру.
Напомним, что согласно информации, распространенной министерством здравоохранения, лидерами по числу инфицированных являются Ереван, Арарат, Котайк и Армавир.