Քաղաքական 19:31 06/04/2020 Արցախ
Արցախի Հանրապետությունը պատրաստ է ձեռնարկելու ինքնապաշտպանության անհրաժեշտ բոլոր միջոցառումները՝ միջազգային իրավունքի նորմերի և, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության դրույթների համաձայն: Այս մասին  նշված է Ադրբեջանի կողմից ապրիլի 5-ին հրադադարի ռեժիմի խախտման վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ հայտարարության մեջ։ Այս մասին  հայտնում են Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
«Մտահոգիչ է, որ այս միջադեպը տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից հրադադարի ռեժիմի դիտարկման ժամանակավոր դադարեցման ֆոնին և այն պայմաններում, երբ ողջ աշխարհը պայքարում է նոր տիպի կորոնավիրուսի (COVID19) համավարակի դեմ:
Ադրբեջանի իշխանությունները նման սադրանքներով բացահայտ արհամարհանք են ցուցաբերում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի՝ ամբողջ աշխարհում հրադադարի ապահովման կոչին՝ ողջ մարդկության ջանքերն ուղղելու գլոբալ մարտահրավերի՝ կորոնավիրուսի հաղթահարմանը, ինչպես նաև անտեսում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ հակամարտության կողմերին ուղղված կոչերը՝ խստորեն պահպանելու հրադադարի ռեժիմը և զերծ մնալու ցանկացած սադրիչ գործողություններից, որոնք կարող են այս բարդ ժամանակաշրջանում բարձրացնել լարվածության մակարդակը։
Բաքվի ապակառուցողական վարքագիծը դարձավ ադրբեջանական իշխանությունների անպատասխանատվության և ագրեսիվ քաղաքականության հերթական դրսևորումը և միջազգային հանրության կողմից պետք է արժանանա ամենախիստ գնահատականի և դատապարտման:
Վերահաստատելով իր հանձնառությունը՝ հարգելու հրադադարի և դրա ամրապնդման մասին համաձայնագրերը, ինչպես նաև Գլխավոր քարտուղարի՝ ողջ աշխարհում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու կոչին՝ Արցախի Հանրապետությունը համառորեն կոչ է անում Ադրբեջանին իրականացնել ստանձնած պարտավորությունները և հրաժարվել սադրիչ գործողություններից:
Միևնույն ժամանակ, Արցախի Հանրապետությունը պատրաստ է ձեռնարկելու ինքնապաշտպանության անհրաժեշտ բոլոր միջոցառումները՝ միջազգային իրավունքի նորմերի և, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության դրույթների համաձայն»,-նշված է ԱՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Politics 19:55 06/04/2020 NKR
The foreign ministry of the Republic of Artsakh condemned on Monday the ceasefire violation by Azerbaijani side on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, as a result of which a serviceman of the Defense Army of the Republic of Artsakh was wounded.
In a released statement the ministry pointed to the fact that the incident occurred amid the temporary suspension of monitoring of the ceasefire by the office of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office and in a situation when the whole world is struggling with a new type of coronavirus pandemic (COVID19).
“Such provocations are an open disregard on the part of the Azerbaijani authorities of the call of the UN Secretary General Anthony Guterres for a ceasefire around the world to direct the efforts of all mankind to overcome the global challenge - the coronavirus, as well as ignoring the appeal of the OSCE Minsk Group co-chairs to the parties to the conflict to strictly observe the ceasefire and refrain from any provocative actions that may increase the level of tension in a given period,” the statement read in part.
it noted that the destructive behavior of Baku has become another manifestation of the irresponsible and aggressive policies of the Azerbaijani authorities and deserves the most rigorous assessment and condemnation from the international community.
“Reaffirming its obligations to comply with the agreements on maintaining and strengthening the ceasefire, as well as the Secretary-General’s appeal for global armistice, the Republic of Artsakh urges Azerbaijan to fulfill its obligations and abandon provocative actions. At the same time, the Republic of Artsakh is ready to take all necessary measures of self-defense in accordance with international law and, in particular, the provisions of the UN Charter,” the statement concluded.