Հասարակություն 10:42 07/04/2020 Հայաստան
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մայրության և գեղեցկության տոնի կապակցությամբ:
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Մայրության եւ գեղեցկության տոնի առթիվ:
Թող ձեր կյանքը լինի գարնանային հիասքանչ օրվա նման՝ պայծառ ու լուսավոր, ծաղկուն ու արեւոտ: Թող ձեր ընտանիքներում տիրեն միայն երջանկությունն ու բարօրությունը:
Հայ կինը միշտ եղել է օջախի պահապան, հենարան ու սյուն, ամուսնու համար՝ թև ու թիկունք: Այսօր էլ նա պատվով է կատարում դարերից եկած այդ վեհ առաքելությունը՝ անմնացորդ ու անձնվիրաբար ծառայելով  ընտանիքին ու հայրենիքին, իր շուրջը սփռելով անսահման սեր ու ջերմություն, բարություն ու հոգատարություն:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ ձեզ, սիրելի՛ մայրեր, քույրեր, տատիկներ, կանայք ու աղջիկներ, մաղթում եմ խաղաղություն, քաջառողջություն ու ամենայն բարիք ձեզ եւ ձեր բոլոր հարազատներին ու մերձավորներին»:

Society 10:54 07/04/2020 NKR
Artsakh Republic President Bako Sahakyan issued a congratulatory message on the Motherhood and Beauty Day celebrated each year on April 7.
The message, published by the presidential press service, runs as follows:
“Dear women,
On behalf of the Artsakh Republic authorities and myself personally I extend my cordial congratulations to you on the Motherhood and Beauty Day.
May your life be like a wonderful spring day, bright and luminous, prosperous and sunny! May only happiness and welfare prevail in your families!
An Armenian woman has always been a keeper of a hearth, a support and reliable rear for her husband. Today too they honorably fulfill this noble mission coming from centuries, wholeheartedly and selflessly serving the family and the homeland, spreading boundless love and warmth, kindness and care around them.
I once again congratulate you, dear mothers, sisters, grandmothers, women and ladies, wish you peace, robust health and all the best to you, your relatives and friends.”