Իրավունք 11:30 08/04/2020 Հայաստան
«Որոշակի հակասություններ կան այն պատասխաններում, որոնք մեզ են տրվում կապված դատավոր Աննա Դանիբեկյանի անաշխատունակության ու իրական պատկերի հետ»,-լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ ՌՈբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմի անդամ Հայկ Ալումյանը։
Նա հիշեցրեց, ըստ պաշտոնական տեղեկատվության,  Ռոբերտ Քոչարյանի ու մյուսների գործը քննող դատավոր Ա. Դանիբեկյանը անաշխատունակության թերթիկ է ներկայացրել մարտի 13-ին, մինչդեռ նույն օրն աշխատանքային ժամի ավարտին փաստաբանական թիմից Արամ Վարդևանյանին դատավորի աշխատակազմից վստահեցրել են, որ մարտի 17-ին նշանակված նիստն անպայման կայանալու է։
Ալումյանը շեշտեց, որ նիստից մեկ օր առաջ՝ մարտի 16-ին աշխատանքային օրվա ավարտին ինքը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքն անձնական երաշխավորությամբ փոխելու վերաբերյալ։ Հայաստանի ու Արցախի նախկին չորս  վարչապետներ պատրաստակամություն են հայտնել երաշխավորել խափանման միջոցը փոխելու համար։
«Մարտի 16-ին մեզ ոչինչ չի ասվում այն մասին, որ դատավոր Աննա Դանիբեկյանն անաշխատունակության թերթիկ է ներկայացրել։ Ու հանկարծ ամսի 17-ին՝  նիստից քիչ առաջ մեզ ասում են, որ նիստը չի կայանալու, քանի որ դատավոր Աննա Դանիբեկյանը առողջական վիճակի պատճառով չի կարող ներկայանալ դատական նիստի։ Եվ այդ վիճակը տևում է մինչև այսօր»,-իրավիճակը ներկայացրեց փաստաբանը։
Նա նկատեց, այդ ընթացքում կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակը Հայաստանում բարդանում է, հաշվի առնելով, որ պարոն Քոչարյանն առողձական խնդիրներ ունի, մարտի 24-ին նոր միջնորդություն են ներկայացնում՝ խափանման միջոցը վերացնելու վերաբերյալ։
«Այդ միջնորդությունը մինչ օրս քննության չի ենթարկվել։ Այս առումով նույն պատասխանն են տալիս, Աննա Դանիբեկլյանն ունի առողջական խնդիրներ, թե ի՞նչ խնդիրներ են, դրանք ե՞րբ կարող են լուծվել, գոնե մոտավոր՝ մի քանի օրվա՞, շաբաթվա՞ խնդիր է, մեզ ոչ ոք ոչինչ չի ասում։ Ներկայացվում է  այնպես, որ դա բացառապես Աննա Դանիբեկյանի անձնական խնդիրն է, և ոչ ոք չի կարող դրա վերաբերյալ բացատրություն տալ։ Այնինչ, դա միայն իր անձնական խնդիրը չէ»,-ասաց փաստաբանը։
Փաստաբանը համեմատության համար նշեց, եթե մի երկրի վարչապետ առողջական խնդիրներ է ունենում, դրա մասին տեղեկացնում են հասարակությանը, այս պարագայում էլ, ըստ նրա, պետք է իրենց ներկայացնեն դատավորի խնդիրը։
«Մենք պետք է իմանանք, թե ո՞րն է խնդիրը, եթե ոչ դետալացված, ապա պետք է ասեն, մոտավորապես, երբ է սպասվում ապաքինումը»,-ասաց նա։
Ալումյանը հիշեցրեց՝ դիմել են ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահին, այս ընթացքւոմ գործը մեկ այլ դատավորի մակագրելու համար, սակայն ի պատասխան, դատարանի նախագահը հավաստիացրել է, որևէ այլ դատավոր իրավասու չէ հարցը քննել։
«Դատարանի նախագահը տարօրինակ ձևով անտեղյակ է ԲԴԽ 2018 թվականի հունիսի 9-ի որոշումից, որտեղ ասված է, որ դատական գործի շրջանակում ներկայացված  միջնորդությունները հանձնվում են տվյալ գործը քննող կամ քննած դատավորին, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ տվյալ գործը  քննող կամ քննած դատավորը գտնվում է  արձակուրդում, կամ օրենքով սահմանված այլ հիմքով բացակայում է։ Իսկ միջնորդությունների քննությունների համար սահմանված են սեղմ դատավարական ժամկետներ։ Նույն ԲԴԽ որոշմամբ, եթե դատավորը չի կարողանում ներկայանալ աշխատանքի, ապա տվյալ միջնորդությունները ծրագրի միջոցով պատահական ընտրությամբ հնարավորինս հավասարաչափ բաշխվում են տվյալ դատարանի համապատասխան մասնագիտացում ունեցող այլ դատավորների միջև»,-ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանը։
Նա նկատեց, սա այն է, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահը պետք է արած լիներ դեռ մարտի 17-ին, մինչդեռ, ըստ փաստաբանի, նախագահը կամ անտեղյակ է այդ որոշումից, կամ էլ տեղյակ լինելով միտումնավոր հնարավորություն է ստեղծում, որ միջնորդության քննարկումը ձգձգվի։
«Ես այս երկու վարկածների միջև, մաշտաբների առումով, մեծ տարբերություն չեմ տեսնում։ Մի դեպքում գործ ունենք դատարանի անտեղյակ նախագահի հետ, մյուս դեպքում՝ ուղղակի օրենքի խախտման հետ, ընդ որում խախտման արդյունքը լինելու է բավականին ծանր։ Այսքան ժամանակ մեր միջնորդությունը չի քննարկվում, իսկ պարոն Քոչարյանը գտնվում է  անազատության մեջ»,-ասաց բանախոսը։

Право 13:13 08/04/2020 Армения
«Есть некоторые противоречия в ответах, представленных нам в связи с нетрудоспособностью судьи Анны Данибекян, и реальной картиной», – сказал член группы адвокатов второго президента Республики Армения Роберта Кочаряна – Айк Алумян – сегодня на встрече с журналистами.
Он напомнил, что, согласно официальной информации, рассматривающая дело Роберта Кочаряна и других судья А. Данибекян представила бюллетень о нетрудоспособности 13 марта, в то время как в тот же день, в конце рабочего дня, адвоката Арама Вардевана из аппарата судьи заверили, что назначенное на 17 марта заседание обязательно состоится.
Алумян подчеркнул, что за день до заседания, 16 марта, в конце рабочего дня, он представил в суд ходатайство об освобождении Кочаряна из-под ареста под личное поручительство. С предложением изменить меру пресечения Р. Кочаряна под личное поручительство выступили бывшие премьер-министры Армении Вазген Манукян, Хосров Арутюнян и Карен Карапетян, а также бывший премьер-министр Арцаха Анушаван Даниелян.
«16 марта нам не сообщили, что судья Анна Данибекян представила бюллетень о нетрудоспособности. И вдруг, 17-го марта, незадолго до заседания, нам сообщили, что оно не состоится, поскольку судья Анна Данибекян не может явиться в суд по состоянию здоровья. И эта ситуация продолжается по сей день», – сказал адвокат.
Он отметил, что в это время ситуация с коронавирусом в Армении осложняется, учитывая, что у Роберта Кочаряна имеются проблемы со здоровьем, 24 марта они представляют новое ходатайство о снятии меры пресечения.
«Это ходатайство еще не рассмотрено. В этом отношении они дают один и тот же ответ: у Анны Данибекян проблемы со здоровьем. Какие проблемы, когда они будут решены, хотя бы приблизительно, – за несколько дней, за неделю? Нам никто ничего не говорит. Представляется так, словно это исключительно личная проблема Анны Данибекян, и никто не может дать разъяснений по этому поводу. Между тем, это не только ее личная проблема», – сказал адвокат.
Для сравнения адвокат указал: если у премьер-министра какой-то страны возникают проблемы со здоровьем, общество информируют об этом. И в этом случае, по его словам, им должны представить проблему судьи.
«Нам нужно знать, в чем проблема, если не детализировано, то хотя бы примерно должны сказать, когда ожидается ее восстановление», – сказал он.
Алумян напомнил, что они обратились к председателю суда общей юрисдикции с просьбой завизировать рассмотрение дела на имя другого судьи. Суд общей юрисдикции города Ереван отказался поручить рассмотрение ходатайства о замене ареста второго президента Армении Роберта Кочаряна под личное поручительство другому судье. В ответ на заявление адвоката Роберта Кочаряна Ованнеса Худояна в суде напомнили, что данное уголовное дело находится в производстве судьи Анны Данибекян.
«Председателю суда странным образом не известно о решении ВСС от 9 июня 2018 года, в котором говорится, что представленные в рамках судебного дела ходатайства передаются в производство судьи, рассматривающего или рассмотревшего данное дело, за исключением случаев, когда судья, рассматривающий или рассмотревший данное дело, находится в отпуске, или отсутствует на другом установленном законом основании. А для рассмотрения ходатайств установлены сжатые процессуальные сроки. По тому же решению ВСС, если судья не может явиться на работу, то данные ходатайства с помощью программы по принципу случайности равномерно распределяются между другими имеющими соответствующую квалификацию судьями данного суда», – указал адвокат Роберта Кочаряна.
Как отметил Алумян, это именно то, что должен был сделать председатель суда общей юрисдикции города Еревана еще 17 марта, в то время как, по словам адвоката, председатель суда  либо не в курсе данного решения, либо, зная о нем, умышленно создает возможность для затягивания рассмотрения ходатайства.
«Я не вижу большой разницы между этими двумя версиями – с точки зрения масштаба. В одном случае мы имеем дело с неосведомленным председателем суда, в другом – с прямым нарушением закона, причем последствие нарушения будет довольно серьезным. Наше ходатайство столько времени не рассматривается, а Роберт Кочарян находится в заключении», – сказал Алумян.