Քաղաքական 11:19 08/04/2020 Հայաստան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Այսօր ունենք կորոնավիրուսի 28 նոր դեպք՝ 311 թեստավորումից:
Առողջացմամբ դուրս է գրվել 27 քաղաքացի: Բուժվածների ընդհանուր թիվը 114 է, հիվանդանոցում գտնվողներինը՝ 758: Պացիենտների մոտ 90 տոկոսը նույնիսկ ջերմություն չունի:
Ընդհանուր առմամբ զգուշավոր լավատեսությունը պահպանում ենք: Եթե այս վիճակագրությունը շարունակվի, կնշանակի՝ կորոնավիրուսի պիկը հաղթահարել ենք և պիկը եղել է մարտի 31-ին:
Ցավոք, առավոտյան ունեցանք 1 մահ. 93-ամյա պացիենտ, ով տառապում էր նաեւ քաղցկեղով: Ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվում է 8 պացիենտ»:

Health 11:59 08/04/2020 Armenia
A 93-year-old person has died of coronavirus complications in Armenia, while eight patients are in a critical condition, Prime Minister Nikol Pashinyan said in a Facebook post on Wednesday,
The deceased also had cancer, the premier said.
The results of 28 coronavirus tests out of 311 have come back positive, he said.
27 more patients have recovered from COVID-19, bringing the total number of recoveries to 114 in the country, the PM said.
In Pashinyan’s words, 90% of the coronavirus patients do not even have fever.
"In general, we remain cautiously optimistic," the PM said, adding if the positive dynamics continues in the next few days, it will mean that Armenia has passed its peak of coronavirus, which was on March 31.