Հասարակություն 12:05 28/04/2020 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի քաղաքացիներին կոչ է անում վճարել սպառած գազի ու էլեկտրաէներգիայի դիմաց։ Հիշեցնում է, որ ՀԷՑ-ն ու «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը հումք են գնում արտադրանք տալու համար, վճարում են իրենց աշխատակիցներին, բացի այդ էլ խոշոր հարկատուներ են։
Նա հիշում է իր խոստումը, չվճարած քաղաքացիների համար անջատումներ չի լինելու։ Բայց...
«Երբ մենք այդ հայտարարությունն անում էինք, հույս ունեինք, որ իրավիճակը կզարգանա այնպես, որ ապրիլի 16-ին արտակարգ իրավիճակը կավարտվի։ Բայց ամեն ինչ այդպես չգնաց։ Զարգացավ մի իրավիճակ, որ այդ հայտարարության արդյունքում ոչ միայն սկսեցին վճարել ոչ միայն հնարավորություն չունեցողները, այլև ունեցողները։ Տասն օր առաջ, երբ մենք նայում էինք, թե ովքեր չեն վճարել, տեսնում էինք, որ հարուստ մարդիկ սկսել են չվճարել, դրա պատճառն այն է, որ կառավարությունն ասել է՝ անջատումներ չեն լինելու։ Փաստորեն բաժանորդները չեն վճարում ցանցերին, ցանցերը՝ արտադրողներին, արտադրողները՝ մատակարարներին, աշխատողներին, հարկեր, դրա արդյունքում առաջանում է ռիսկ, որ մենք չենք կարողանա վճարել թոշակներ, և ամենակարևոր վտանգը՝ կարող է այս համակարգը քանդվել, կարող է խոսք գնալ ոչ թե մի քանի հազար մարդու էլեկտրաէներգիան անջատելու մասին, այլ այն մասին, որ երկրում չաշխատի էներգետիկ համակարգը»,- ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որը վերնագրել է «Զրույց քաղաքացու հետ. կոմունալ ճգնաժամ»։
Փաշինյանը ընդգծեց, որ խոսքը երկրում էներգիա լինել-չլինելու մասին է, քանի որ չէին վճարում նաև խոշոր բաժանորդները։
Նրա խոսքով, վերջին մի քանի օրերին 7 մլրդ դրամի վճարում է եղել, արդյունքում համակարգը փրկվել է կոլապսից։
«Այո, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը տրվել էր էմոցիաների, կառավարությունն էլ, ըստ ամենայնի, քաջալերել էր, և նման իրավիճակ էր ստեղծվել»,- ասաց նա։
Կառավարության ղեկավարը հրապարկեց ձեռքի տակ եղած թվերը՝ Հայաստանում կա 775 հազար էլեկտրաէներգիայի բաժանորդ, 623 հազար գազի բաժանորդ։
Այս պահին, ըստ նրա, անջատվել է 4300 բաժանորդների հոսանքը, 736 բաժանորդի գազի մատակարարում։
«Իմ խնդիրն է արձագանքել օպերատիվ մարտահրավերներին։ Ես հասկանում եմ՝ բոլորս տուժելու ենք։ Բայց իմ խնդիրն է, որ երկիրն այս ճգնաժամից դուրս բերել նվազագույն կորուստներով։ Սա է մեր ռազմավարությունը»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով, ստեղծված իրավիճակում կոմունալ ճգնաժամին պետք է այլ լուծում տրվի, քան չվճարումն է, քանի որ չվճարումների փորձը ցույց է տվել, որ այն հանգեցնում է սպեկուլյացիաների, համակարգի կոլապսի վտանգի։
«Հարցի այլ լուծում կգտնենք, ակնհայտ է, բայց դրանք չեն լինի 100 տոկոսանոց ու կատարյալ, դա ակնհայտ է։ Մենք պետք է ամեն բան անենք, որ այդ ծրագրերը լինեն խիստ հասցեական»,- նշեց նա՝ հույս հայտնելով, որ հոսանքազրկված քաղաքացիները շատ չեն ջղայնացած։
Փաշինյանն ասաց, առաջիկա տասը օրերի ընթացքում գնալու են սահմանփակումների նվազեցման ուղղությամբ, եթե, իհարկե, արտառոց բան չպատահի։ Իսկ ամեն ոլորտի համար առողջապահության նախարարությունը պետք է անվտանգության կանոնների ուղեցույցներ հրապարակի։
«Միայն կրթական համակարգն է, որ մենք սահմանափակված կպահենք»,-ասաց նա՝ նկատելով, որ կառավարության գործողությունների տրամաբանությունը բխում է ժողովրդի շահերից։

Экономика 13:12 28/04/2020 Армения
Премьер Армении Никол Пашинян: Решения по выходу из коммунального кризиса не будут стопроцентными и идеальными
Премьер-министр Армении Никол Пашинян призывает абонентов в республике произвести выплаты за потребленные газ и электроэнергию. Он напоминает, что компании «ЭСА» и «Газпром Армения» закупают сырье для производства, платят своим сотрудникам, кроме того, являются крупными налогоплательщиками.
Он заявил, что когда сообщалось о том, что по причине невыплат не будет отключений, то правительство надеялось, что уже 16 марта режим ЧП будет отменен и проблема будет краткосрочной.
«Но этого не произошло. Сложилась ситуация, когда в результате этого заявления стали не платить не только те, у кого не было возможности, но и имеющие такую возможность. Десять дней назад, когда мы смотрели, кто не заплатил, то увидели, что богатые люди начали не платить по той причине, что правительство заявило – отключений не будет.
Фактически, абоненты не платят сетям, сети – производителям, производители – поставщикам, сотрудникам, налоги, в результате возникает риск того, что мы не сможем выплачивать пенсии. Но самый главный риск заключается в том, что может рухнуть энергосистема. То есть, речь может идти не о том, чтобы отключить двум, трем или пяти тысячам людям электричество, а о том, что в стране энергетическая система вообще не будет работать», – заявил Пашинян в прямом эфире на своей странице в социальной сети Facebook, назвав своей обращение «Разговор с гражданином: коммунальный кризис».
То есть, как подчеркнул премьер, речь идет о том, будет ли вообще в стране свет.
По его словам, КРОУ ужесточила позицию, в течение нескольких дней поступило платежей на 7 млрд драмов, в результате чего удалось спасти систему от коллапса.
«Да, КРОУ поддалась эмоциям, правительство, по всей видимости, поощрило, и сложилась такая ситуация», – указал он.
Глава правительства обнародовал также имеющиеся у него под рукой данные: из 775 тыс. абонентов «ЭСА» от электроснабжения были отключены 4300, а из 623 тыс. абонентов газовой сети – 736.
«Моя задача – реагировать на оперативные вызовы. Я понимаю, что все мы пострадаем. Но моя задача – вывести страну из этого кризиса с минимальными потерями. Такова наша стратегия», – заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, в сложившейся ситуации коммунальному кризису следует дать решение, отличное от неуплаты, поскольку опыт с неуплатой показал, что это ведет к спекуляциям, создает угрозу коллапса системы.
«Мы найдем другое решение проблемы, очевидно, что решения не будут 100-процентными и безупречными, это очевидно. Мы должны сделать все, чтобы эти программы были крайне адресными», – отметил глава правительства, выразив надежду, что абоненты, кому отключили электричество, не сильно рассержены.
Пашинян указал, что в ближайшие десять дней они пойдут по пути уменьшения ограничений, если, конечно, ничего неординарного не произойдет. А для каждого сектора министерство здравоохранения должно опубликовать руководство по правилам безопасности.
«Ограничения сохраним только для системы образования», – сказал он, отметив, что логика действий правительства вытекает из интересов народа.