Քաղաքական 18:00 15/05/2020 Հայաստան
Ուկրաինայի նախագահի կայքում ներկայացվել է միջնորդագիր, որով կոչ է արվում ճանաչել Օսմանյան կայսրությունում իրագործված Հայոց ցեղասպանությունը և ապրիլի 24-ը սահմանել զոհերի հիշատակի օր։ Միջնորդագրի հեղինակն է «Մոնս Պիուս» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Սուրեն Պետրոսյանը։
«Հարգելի Վլադիմիր Ալեքսանդրովիչ, դիմում եմ Ձեզ ողջ հայ ժողովրդիn ճշմարտության և պատմական արդարության հարյուրամյա պայքարում աջակցելու խնդրանքով։ Ժողովուրդների հետապնդումը, ճնշումը և կոտորածը՝ ռասայական, կրոնական կամ այլ հիմքերով, մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն է, որը չունի վաղեմության ժամկետ։ Նման գործողությունները պետք է համարժեք գնահատվեն ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի կողմից, որպեսզի հետագայում կանխվեն նմանատիպ ողբերգությունները:
Այս հարցը շատ ավելին է, քան բոլոր քաղաքական շահերը. խոսքը գնում է այն արժեքների մասին, որոնցով դաստիարակվելու են հաջորդ սերունդները, որոնցից կախված կլինի անվտանգությունը, բարեկեցությունը և միլիարդավոր մարդկանց համար ազատ զգալու ունակությունը: Համոզված եմ, որ նման կողմնորոշումները մոտ են ողջ ուկրաինացի ժողովրդին և անձամբ Ձեզ:
Ահա թե ինչու ես հորդորում եմ Ձեզ՝ ցուցաբերել անհրաժեշտ ողջ աջակցությունը՝ պետական մակարդակով 1915-1922 թվականներին Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային բնաջնջումը ճանաչելու որպես հայ ժողովրդի դեմ իրականացված գործողություն և ապրիլի 24-ը սահմանել որպես այս ողբերգական իրադարձությունների զոհերի հիշատակի օր»,-այս մասին ասվում է խնդրագիր-միջնորդագրում։

Politics 19:33 15/05/2020 World
A petition calling on the Ukrainian President Volodymyr Zelensky to recognize the fact of the Armenian Genocide in the Ottoman Turkey was launched on the President’s official web page. The author of the petition is Suren Petrosyan, the Head of Mons Pius NGO.
The document urges the Ukrainian president to support the Armenians at the state level in their 100-year-old struggle of restoring historical justice and the truth.
“Persecution, oppression and massacre of entire nations on racial, religious or any other basis is a crime against humanity and has no statute of limitations. Such actions should receive an adequate assessment from the whole civilized world to prevent similar tragedies in the future,” the petition reads in part.
The document also calls on the president to officially recognize the fact of the mass murder of Armenians in the Ottoman Empire in 1915-1922 and declare April 24 as a day of Armenian genocide remembrance. The petition can be signed here: