Քաղաքական 15:16 20/05/2020 Հայաստան
«Հայաստանը տապալել է համավարակի դեմ պայքարը։ Այսօր արդեն հնչում են պետության կործանման և սոցիալական անհաղթահարելի աղետի մասին գրեթե ապոկալիպտիկ կանխատեսումներ։ Ու որքան էլ այդ գնահատականներում լինի սթափ հաշվարկ ու առողջ դատողություն, ես հավատում եմ, որ ամեն ինչ դեռ հնարավոր է շտկել։ Վերջերս շատ հաճախ է հնչում հարցը. իսկ դուք ի՞նչ եք առաջարկում։ Առանց երկար նախաբանի, ներկայացնում եմ ճգնաժամից դուրս գալու հնարավորություն ունենալու համար շատ կոնկրետ ու իրատեսական իմ առաջարկները։
Ես իսկապես համոզված եմ, որ մեր երկիրը դեռ ունի շանս ու պոտենցիալ՝ կորոնավիրուսից հետո ստեղծված ճգնաժամը հաղթահարելու համար։ Այդ լուծման բանալին իշխող քաղաքական ուժի ձեռքում է։ Դեռ։ Որպեսզի հակաճգնաժամային պլանն աշխատի, պետք է սկսել ամենահիմնականից՝ մեկուսացնել ու վարչապետի պաշտոնից հեռացնել Նիկոլ Փաշինյանին։ Իշխող քաղաքական ուժի համար սա թերևս ամենացավոտ որոշումն է, բայց առանց որի ոչ մի այլ քայլ չի աշխատի։
Նիկոլ Փաշինյանի modus operandi-ն՝ գործելաոճն ու էությունը կռիվն է։ Նա առանց կոնֆլիկտի չի կարող գործել։ Բայց եթե ընդդիմադիր գործչի պարագայում դա ինչ-որ տեղ ընկալելի էր, ապա գործադիր իշխանության ղեկավարի պաշտոնում դա ուղղակի կործանարար է։ Չսպասե՛ք, որ նա երբևէ կանցնի խաղաղ աշխատաոճի, հանգիստ պայմաններում բարդ խնդիրները լուծելուն։ Նիկոլ Փաշինյանը կարող է անել միայն մեկ բան՝ քանդել, ոչնչացնել, զրոյացնել։ Նիկոլն առանց կոնֆլիկտի չի կարող գոյություն ունենալ։ Դա և՛ գործելաոճ է, և՛ հոգեվիճակ։
Եկեք գուշակեմ սիրելի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ. դուք արդեն շատ վաղուց նրան զեկուցում եք միայն դրական լուրեր, ճի՞շտ է։ Իրար վրա եք գցում, թե ով պիտի իրազեկի տհաճ նորությունը, ճի՞շտ է։ Խորհրդակցությունների ժամանակ փորձում եք գուշակել ինչ կուզեր, որ ասեիք, որպեսզի եթե հանկարծ ձեզ հարց տա, դա ասեք, ճի՞շտ է։ Երբ լրագրողները հարցնեն, անպայման կհերքեք սա, որ խոսակցություն չգա ձեր վրա, միևնույն է բոլորս էլ գիտենք, որ այդպես է։ Հաճա՞խ եք իր աշխատասենյակում հիսթերիայի հասնող գոռգռոցի թիրախ դարձել, իսկ ի՞նչ հաճախականությամբ եք իր աշխատասենյակից դուրս գալուց կիսաձայն ասել. «Ո՞վ ա էս աննորմալ գեղցին»։ Պետք չի պատասխանել, բոլորս գիտենք պատասխանը։ Այս վիճակն իրականություն է, բայց այս վիճակը որևէ աղերս չունի բարդագույն մարտահրավերների պահին երկիրը փորձանքից հանելու հնարավորության հետ։
Մենք հասել ենք «Պլան զրոյի»՝ այսինքն սա վերջին և ամենակարևոր փորձն է Հայաստանը փրկելու գլոբալ ցնցումներից, ինչն, ի դեպ, շաբաթների հարց է։ Երկիրը ամայացումից կանխելու և Նիկոլին հեռացնելու ամենաանցավ հնարավորությունն ունի քաղաքական մեծամասնությունը։ Ուրիշ ոչ ոք։ Այսօր հենց դուք եք պատասխանատու երկրի ճակատագրի համար։ Ձեր ձեռքերում է՝ կլինի՞ Հայաստանը վաղը, թե ոչ։ Իսկ որպեսզի լինի, պիտի ժամ առաջ հեռացնել Նիկոլին։
Որպես քաղաքական մեծամասնություն, դուք նաև պետք է ձեր թիմից ընտրեք նոր վարչապետի։ Չասեք բա ում. դուք էլ գիտեք, որ առնվազն 1-2 բավականին հասունացած թեկնածու ունեք։ Այդ ընտրությունը կարող եք կատարել միայնակ կամ խորհրդարանական ու արտախորհրդարանական ուժերի հետ միասին։ Դա ձեր գործն է։ Իսկ նոր՝ փրկության կառավարությունը պետք է շատ արագ կայացնի հետևյալ որոշումները.
-Նախորդ խեղկատակության փոխարեն կազմակերպի միջազգային բոլոր ստանդարտներին հարիր իրական կարանտին և զրոյացնի կորոնավիրուսը երկրում,
-2-3 ամիս վճարի բացառապես բոլոր ընտանիքներին տանը մնալու համար, վճարի այնպես, որ յուրքանչյուր ընտանիք բնականոն ապրելու որևէ խնդիր չունենա,
-վճարի բոլոր կոմունալ ծախսերը,
-սառեցնի բոլոր վարկային պարտավորությունները,
-դադարեցնի փոքր ու միջին բիզնեսից հարկերի գանձումը։
Այդպես հանել երկիրը սպասվող դժոխքի հեռանկարից, որ հնարավոր լինի ապրելու ու զարգանալու նոր սցենար ունենալ։
Կասեք բա ի՞նչ միջոցների հաշվին անել այդ ամենը։ Եթե միջոցներ լիներ, ի՞նչն էր խանգարում հիմա անել։ Ասեմ պատասխանը, դա անելու համար խանգարում է մեկ մարդ, և այդ մարդը երկրի գործող վարչապետն է։ Նոր ու բանական վարչապետ ունենալու դեպքում շատ բան կփոխվի։ Նախ սովի մատնվող բնակչության ֆոնին չեք տեսնի անձրևի տակ հիմարաբար տասնյակ միլիոնավոր դրամների ասֆալտապատում՝ միայն գլուխ գովալու համար։
Նոր ու բանական վարչապետի դեպքում դուք կարիք չեք ունենալու փրկվել իշխանության կորստի սարսափելի հետևանքներից, ու շատ ավելի հեշտորեն եք լծվելու իրական գործի, ձեր շուրջը մոբիլիզացնելու եք բոլոր կարող ուժերին, ինչը մեծ ռեսուրս է գեներացնելու։ Բայց ամենակարևորը. նոր ու բանական վարչապետի դեպքում Հայաստանի զանգին կսկսեն պատասխանել համաշխարհային դոնոր կազմակերպություններում ու դաշնակից մեծ երկրներում։ Ու արագ ռեսուրսների պակաս չի լինի, վստահեցնում եմ ձեզ։
Վրաստանը 3 միլիարդ դոլարի ֆինանսավորման պայմանավորվածություն արդեն իսկ ունի։ Դուք չե՞ք ամաչում այդ կազմակերպված երկրի ու իր գործունյա իշխանության օրինակին նայելով։
Եկել է ճշմարտության պահը։ Իսկ ճշմարտությունը հետևյալն է. ցանկանո՞ւմ եք ճգնաժամից դուրս գալ, ցանկանո՞ւմ եք երկիրը չկորցնել, գլոբալ ցնցումներից ու սոցիալական բունտերի խուսափել՝ ուրեմն պետք է միավորել երկրի ամբողջ ներուժը, օգտագործել բոլորի հնարավորությունը։ Վիճակն իսկապես վատ է։
Հիմա պետք է ոչ թե ժողովրդից փող վերցնել, այլ ժողովրդին փող տալ, երկիր բերել շատ փող, սկսել աշխատել միլիորդներով ներդրումների հեռանկարի վրա, հարյուր հազարավոր նոր աշխատատեղերի ստեղծման ուղղությամբ։ Մենք հայտնվել ենք իրավիճակում, երբ ամեն պետություն իր գլխի տերն է, բոլորն ունեն իրենց սեփական խնդիրները։ Իսկ դրանք լուծելու համար մեզ պետք է ազգովի համախմբվել, մի պահ մոռանալ բոլոր վեճերը։
Այս պահին ակնհայտ է. բոլորը համաձայն են ու բոլորը պատրաստ են։ Ու սպասում են «Իմ քայլի» քայլին։ Եվ հիշեք. վաղը, մեկ շաբաթ, մեկ ամիս կամ մեկ տարի անց, մեղավոր կամ պատճառ չփնտրեք։ Հիշեք այս օրը, երբ երկիրը կազմ պատրաստ էր։ Ու ձեզանից պահանջվում էր ընդամենը մեկ որոշում։ Հիմա հենց այդ օրն է։
Եվ վերջում. հարգելի՛ «իմքայլականներ», դադարեցրե՛ք երրորդ անձանց միջոցով «մեսիջներ» ուղարկելը, թե դուք էլ համաձայն չեք երկրում տիրող քաոսի հետ, թե դուք անձնական ոչինչ չունեք մեր դեմ և ստիպված եք ամբիոններից ելույթներ ունենում, թե դուք էլ էիք այլ կերպ պատկերացնում երկրի ապագան և դուք էլ չեք համակերպվում մի անհավասարակշիռ մարդու թատրոն դարձած քաղաքական անցուդարձի հետ:

Политика 20:04 20/05/2020 Армения
«Армения провалила борьбу с пандемией. Сегодня уже звучат почти апокалипсические прогнозы о гибели государства и непреодолимом социальном бедствии. И сколько бы в этих оценках не присутствовал трезвый расчет и здравый смысл, я верю, что все можно еще исправить. В последнее время часто звучит вопрос: а что вы предлагаете? Без длинного предисловия представляю свои очень конкретные и реалистичные предложения для возможности выхода из кризиса.
Я действительно уверен, что у нашей страны все еще есть шанс и потенциал для преодоления кризиса, создавшегося вследствие коронавируса. Ключ к этому решению в руках правящей политической силы. Пока ещё. Чтобы эпидемиологический план сработал, нужно начать с самого главного – изолировать и отстранить от должности премьер-министра Никола Пашиняна. Для правящей политической силы это, пожалуй, самое болезненное решение, без которого, однако, никакой другой шаг не сработает.
Modus operandi Никола Пашиняна – суть и стиль работы – конфликт. Он не может действовать без конфликта. Однако если в случае оппозиционного деятеля это как-то еще могло восприниматься, то для руководителя исполнительной власти это просто губительно. Не ждите, что он когда-либо приступит к созидательной работе, к решению сложных проблем в спокойной обстановке. Никол Пашинян умеет делать лишь одно – разрушать, уничтожать, сводить все к нулю. Никол не может существовать без конфликта. Это и стиль работы, и душевное состояние.
Дорогие высокопоставленные должностные лица, дайте угадаю: вы уже очень давно докладываете ему только позитивные новости, не так ли? Перекладываете друг на друга, кто должен сообщить ему неприятную новость, не так ли? Во время совещаний пытаетесь понять, что бы он хотел услышать от вас, чтобы сказать это, если вдруг вам задаст вопрос, не так ли? Когда журналисты спросят вас об этом, обязательно опровергните, чтобы у вас не возникло лишних проблем, все равно все знают, что так и есть. Часто ли вы становились мишенью его доходящих до истерии криков, а как часто после выхода из его кабинета вполголоса говорили: “Да кто такой этот ненормальный мужлан?” Не нужно отвечать, ответ все знают. Эта ситуация – реальность, но эта ситуация не имеет никакой связи с возможностью вывода страны из бедствия в период сложнейших вызовов.
Мы достигли плана «Плана Zero», то есть это последняя и самая важная попытка спасти Армению от глобальных потрясений, что, кстати, является вопросом недель. Самая безболезненная возможность предотвратить опустошение страны и отстранить Никола есть у политического большинства. Ни у кого больше. Сегодня именно вы ответственны за судьбу страны. В Ваших руках – будет ли существовать Армения завтра или нет. А чтобы она была, нужно, как можно, раньше отстранить Никола.
Как политическое большинство вы должны также выбрать из вашей команды нового премьер-министра. Не спрашивайте, а кого? Вы сами знаете, что как минимум, имеете 1-2 достаточно зрелых кандидатов. Этот выбор вы можете сделать либо в одиночку, либо вместе с другими парламентскими и внепарламентскими силами. Это ваше дело. А новое правительство спасения должно очень быстро принять следующие решения:
- организовать вместо прежней клоунады реальный, соответствующий всем международным стандартам карантин и свести к нулю эпидемию коронавируса в стране,
- заплатить в течение 2-3 месяцев исключительно всем семьям за то, что остаются дома, заплатить так, чтобы каждая семья не имела проблем с нормальной жизнью,
- оплатить расходы на оплату коммунальных услуг,
- заморозить все кредитные обязательства,
- прекратить взимать налоги у малого и среднего бизнеса.
Таким образом вывести страну из ожидающейся адской перспективы, чтобы можно было разработать новый сценарий для дальнейшей жизни и развития.
Вы скажете, а на какие средства сделать все это? Если бы были средства, что мешало сделать это? Отвечу: чтобы сделать это мешает один человек и этот человек – действующий премьер-министр страны. В случае нового и здравомыслящего премьер-министра многое изменится. Прежде всего, на фоне обреченного на голод населения, вы не увидели бы проводимого под дождем глупейшего асфальтирования за сотни миллионов драмов – только чтобы похвастаться.
В случае нового и здравомыслящего премьер-министра вам не придется спасаться от ужасных последствий после потери власти, и намного легче будет взяться за реальное дело, мобилизовать вокруг себя все способные силы, что сгенерирует большой ресурс. Но самое важное, в случае нового и здравомыслящего премьер-министра, на звонки Армении начнут отвечать международные организации доноры и союзники в крупных странах. И не будет недостатка в быстрых ресурсах, заверяю вас.
Грузия уже достигла договоренности о финансировании на 3 млрд. долларов. Вам не стыдно смотреть на пример этого организованного государства и умелых действий его властей?
Настало время правды. А правда в следующем: хотите выйти из кризиса, хотите не потерять страну, избежать глобальных потрясений и социальных бунтов, значит, нужно объединить весь потенциал страны, использовать возможности всех. Ситуация действительно плохая.
Сейчас нужно не забирать деньги у народа, а давать деньги народу, привлечь в страну много денег, начать работать над перспективой миллиардных инвестиций, в направлении создания сотен тысяч новых рабочих мест. Мы оказались в ситуации, когда каждое государство думает о себе, у всех свои собственные проблемы. А для их решения нам нужно сплотиться всей нацией, забыть на минуту все споры.
Сейчас очевидно, что все согласны и все готовы. И ждут шага от блока “Мой шаг”. И помните: завтра, через неделю, месяц или год, не ищите виновного или причину. Помните этот день, когда страна – в состоянии готовности. И от вас требовалось только одно решение. Сейчас именно этот день.
И в конце, уважаемые представители “Моего шага” прекратите отправлять через третьих лиц “месседжи” о том, что и вы не согласны с царящим в стране хаосом, что у вас нет ничего личного против нас и вы вынуждены выступать с трибун, что и вы другим образом представляли будущее страны и вы тоже не можете смириться с политической жизнью, ставшей театром одного неуравновешенного человека.