Հասարակություն 10:23 21/05/2020 Հայաստան
Վանաձորի՝ Հ. Թումանյանի անվան պետական համալսարանի դահլիճներից մեկի ներքևում սաունա կա։ Այս մասին հայտարարել է համալսարանի նորընտիր ռեկտոր Ռուստամ Սահակյանը հոգաբարձուների խորհրդի նիստում։
«Ես կարող է լավ չզգամ նույնիսկ ինձ։ Ես փորձել եմ տարածքին ծանոթանալ, նկուղներին, տանիքներին։ Ես չգիտեմ, դուք տեղյակ եք, թե չէ, այն սրահում, որտեղ անցկացնում ենք նիստը, մեր ներքևի հարկում կա սաունա»,- ասել է ռեկտորը։
Նա նշել  է, որ հոգաբարձուներին տեղեկացնում է, քանի որ դրանք կոռուպցիայի հետ կապված հարցեր են։
«Այո, կա սաունա, իր ջրավազանով, այն աշխատող է։ Բնական է, ես չեմ պատրաստվում սաունայից օգտվել, դա ինձ համար անընդունելի է։ Ես չգիտեմ՝ ում համար է եղել, հարցը շատ խնդրահարույց է»,- նշել է ռեկտորը՝ բոլորին հրավիրելով սաունա, բայց տեսնելու։
ՎՊՀ ռեկտոր Ռուստամ Սահակյանը հոգաբարձուների խորհրդին ներկայացրել է նաև կառուցվածքային փոփոխությունների փաթեթը՝ մանրամասն հիմնավորելով ակնկալվող արդյունքները: Հոգաբարձուների խորհուրդն այն հաստատել է (4 դեմ):
Օրակարգային 2-րդ հարցը ‹‹Վանաձորի Հ. Թումանյանի անվան պետական համալսարան›› հիմնադրամի հաստիքացուցակի հաստատումն էր: Ռ. Սահակյանը ներկայացրել է նաև հաստիքացուցակում կատարված փոփոխությունները:
Ներկայացված նոր հաստիքացուցակում որոշակի փոփոխություններ կատարելու առաջարկություններ են եղել խորհրդի անդամներ Է. Ալեքսանյանի և ՎՊՀ ուսումնական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Ս. Թումանյանի կողմից: ՎՊՀ հաստիքացուցակը հաստատվել է։

Общество 14:01 21/05/2020 Армения
Под одним из залов Ванадзорского государственного университета имени Ов.Туманяна есть сауна. Об этом заявил на заседании совета попечителей вуза новоизбранный ректор Рустам Саакян.
«Я попытался познакомиться с территорией, подвалами, крышей. Я не знаю, вы в курсе или нет: под этим залом, где мы проводим заседание, этажом ниже есть сауна», – сказал ректор.
Он отметил, что информирует об этом попечителей, так как это связанные с коррупцией вопросы.
«Да, есть сауна, она в рабочем состоянии, со своим бассейном. Естественно, я не собираюсь пользоваться сауной, для меня это неприемлемо. Я не знаю, для кого она была, вопрос очень проблематичный», – сказал ректор, пригласив всех в сауну – но только посмотреть.
Ректор вуза Рустам Саакян представил Совету попечителей пакет структурных изменений, а также ожидаемые результаты. Совет утвердил предложение (4 голоса «против»).
Вторым вопросом повестки дня было утверждение штатного расписания фонда «Ванадзорский государственный университет имени Ов.Туманяна».