Քաղաքական 13:40 23/05/2020 Հայաստան
Երեկ հայտնի դարձավ, որ քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանին հրավիրել են Քրեական ոստիկանության վեցերորդ վարչություն։ Պատճառն, ըստ քաղաքագետի, «մաքսանենգ ծխախոտի» մասին ֆեյսբուքյան իր գրառումն է։
Panorama.am-ի հետ զրույցում քաղաքագետը իշխանության այդ քայլը որակեց որպես իրեն լռեցնելու ծիծաղելի տարբերակ։
«Որքան ես եմ հասկանում՝ վեցերորդ վարչություն հրավիրվել են այն անձինք, ում դեմ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աներորդին՝ Հրաչյա Հակոբյանը դատարան բողոք է ներկայացրել։ Արթուր Դանիելյանից հետո ինձ են հրավիրել, և իմ տեղեկություններով, ևս երկու հոգու դեռ կհրավիրեն։ Բայց իմաստը ո՞րն է։ Նույն Հ. Հակոբյանն ինձ դատի է տվել, էլ ի՞նչ նպատակ կա վեցերորդ վարչություն կանչելու։ Բացի այդ, ինձ համար աբսուրդ է այն, որ ինձ հրավիրել են մի գրառման համար, որտեղ ես մեջբերել եմ ԶԼՄ-ից վերցված տեղեկությունը, և նշել եմ նաև Հ. Հակոբյանի հերքումը՝ շրջանառվող լուրերի վերաբերյալ»,- ասաց Գ. Համբարյանը։
Քաղաքագետի համար անհասկանալի է՝ ինչ են ուզում իմանալ իրենից, եթե ինքն իր անձնական կարծիքը՝ Հ. Հակոբյանի մաքսանենգ լինել-չլինելու վերաբերյալ չի արտահայտել։ Նա շեշտում է, որ ինչ գրառման մեջ հստակ նշված է եղել, որ ինքը ԶԼՄ-ներից է ստացել այդ ինֆորմացիան։
«Ի՞նչ կապ ունեմ ես։ Եթե ծխախոտի արտահանման գործով մանրամասներ են ուզում  իմանալ, թող դիմեն ՊԵԿ-ին  և ընդամենը մի հարց տան՝ ո՞վ  է եղել արտահանողը։ ՊԵԿ-ի պարզաբանումը կարդում ես, դիսերտացիա են գրել, բայց կարևոր հարցին չեն պատասխանել՝ ով է եղել արտահանողը։ Վեցերորդ վարչություն ոչ թե ինձ, այլ ՊԵԿ նախագահին պետք է կանչեին, որ հարցնեին՝ ով է եղել արտահանողը։ Ես՝ որպես ՀՀ սովորական քաղաքացի, ով ապրում է Շիրակի մարզկենտրոնում, չեմ կարող որևէ բան իմանալ։ Ծիծաղելի է ուղղակի, որ անձը չի պահանջում, որ տեղեկատվությունը հրապարակող ԶԼՄ-ները հերքեն տարածած լուրը, բայց ինձ կանչում են վեցերորդ վարչություն, դա աբսուրդի ժանրից է, և ոչ այլ ինչ է, քան ինձ լռեցնելու և վախեցնելու փորձ»,- շեշտեց Գ. Համբարյանն, ապա վստահեցրեց՝ այդ փորձերը որևէ հաջողություն չեն ունենալու։
Քաղաքագետն ասաց, որ իրեն այսօր՝ մայիսի 23-ին էին հրավիրել Քրեական ոստիկանության վեցերորդ վարչություն, սակայն ինքը չի կարողացել ներկայանալ։ Նա քննիչի հետ խոսել է, և երկուշաբթի օրը՝ մայիսի 25-ին կորոշվի, թե երբ պետք է Գ. Համբարյանը ներկայանա վեցերորդ վարչություն. «Ես անպայման գնալու և իմ կարծիքը հայտնելու եմ այս ամենի վերաբերյալ»։
Քաղաքագետը նշեց նաև, որ Շիրակի համալսարանում եղած մոտ 700 մլն դրամի վնասի դեպքում, գործող իշխանությունները ոչինչ չեն անում, և հանցագործության մեջ կասկածվողը «Այո»-ի շտաբում է տեղավորվել, թեև, ըստ Գ. Համբարյանի, նա բազմաթիվ ապօրինություններ է արել.
«Բայց այդ անձն այսօր համագործակցում է գործող իշխանությունների հետ։ Իսկ ես՝ որպես ՀՀ հասարակ քաղաքացի, վերլուծություն անելու համար հրավիրվում եմ վեցերորդ վարչություն։ Գործող իշխանությունները փորձում են հարցեր լուծել՝ ոստիկանության միջոցով տեռոր անելով։ Բայց այդ ամենն ապարդյուն է անցնելու, քանի որ իմ անունից որևէ մեկի հասցեին զրպարտություն չի եղել»։

Право 14:43 23/05/2020 Армения
Накануне стало известно, политолога Гагика Амбаряна пригласили в 6-ое управления Уголовной полиции. Причина, по словам политолога, запись в соцсети Facebook «о контрабандных сигаретах».
Политолог в беседе с корреспондентом Panorama.am назвал данный шаг властей смешной попыткой заставить его замолчать.
«Насколько я понимаю, в 6-ое управление были приглашены те лица, против которых шурин премьер-министра РА Никола Пашиняна – Грачья Акопян – подал жалобы в суд. После Артура Даниеляна пригласили меня, и, по моим сведениям, ещё двоих позовут. Но в чём смысл? Ведь тот же Г. Акопян подал на меня в суд, так зачем же приглашать меня в 6-ое управление? Кроме этого, абсурдно то, что меня пригласили за такую запись, где я процитировал информацию из СМИ и отметил также опровержение Г. Акопяна касательно тиражируемых сведений», – отметил Г. Амбарян.
Политолог отметил, что для него непонятно, что пытаются от него узнать, если он не выражал свое личное мнение касательно того является ли контрабандистом Г. Акопян или нет. Он подчеркнул, что в его записи четко указывалось, что он получил информацию из СМИ.
«Какое я имею к этому отношение? Если они хотят узнать подробности по делу об экспорте сигарет, то пусть обратятся в Комитет государственных доходов (КГД) и зададут лишь один вопрос: кто был экспортером? Читаешь разъяснение КГД, будто бы диссертацию написали, но на главный вопрос не ответили – кто был экспортером. В 6-ое управление должны были вызвать не меня, а председателя КГД, чтобы спросить, кто был экспортером. Я – как рядовой гражданин РА, который живет в областном центре Ширака, не могу ничего знать. Это просто смешно, что лицо не требует, чтобы предоставляющие информацию СМИ опровергли тиражируемые новости, но меня вызывают в 6-ое управление, это из жанра абсурда, и не что иное, как попытка заставить меня замолчать и запугать», – отметил Г. Амбарян, затем заверил, что эти попытки не увенчаются успехом.
Политолог отметил, что его сегодня, 23 мая, пригласили в 6-ое управление Уголовной полиции, однако, он не смог явиться. Он поговорил со следователем, и в понедельник – 25 мая, решит, когда Г. Амбарян должен явиться в 6-ое управление. «Я обязательно пойду и выражу своё мнение касательно всего этого», – отметил он.
Политолог отметил также, что действующие власти ничего не предпринимают в случае с ущербом в размере 700 млн драмов в Ширакском университете, и подозреваемый в преступлении устроился в штаб «Да», хоть и, по словам Г. Амбаряна, он осуществил множество беззаконий.
«Но это лицо сегодня сотрудничает с действующими властями. А меня – как рядового гражданина РА, за выполнение анализа приглашают в 6-ое управление. Действующие власти пытаются решить вопросы, терроризируя посредством полиции. Но это всё будет напрасно, поскольку я от своего имени не озвучивал клевету в адрес кого-либо», – подчеркнул политолог.