Իրավունք 12:43 26/05/2020 Հայաստան
Գուրգեն Մարգարյանի գործով ՄԻԵԴ-ն արձանագրեց. Ադրբեջանը խախտել է կյանքի իրավունքն ու խտրականության արգելքը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակեց ՀՀ ԶՈՒ սպա Գուրգեն Մարգարյանի գործով «Մակուչյանն ու Մինասյան ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի» վճիռը։
Վճռով ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է, որ Ադրբեջանը խախտել է կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածը (կյանքի իրավունք), ինչպես նաև 14-րդ հոդվածը (խտրականության արգելք)։ Վճռում ասվում է, որ Ադրբեջանը չհիմնավորված կերպով ձախողել է իր սպայի կողմից էթնիկ ատելության հողի վրա իրականացված հանցանքի համար ազատազրկման ապահովումը, ում ներել են ու ապահովել նրա առաջխաղացումը։ Ադրբեջանը չի կարողացել հերքել խտրականության վերաբերյալ ենթադրյալ պնդումները։
Ադրբեջանը պետք է դիմումատուներին վճարի 15,143 ֆունտ ստեռլինգ՝ արված ծախսերի համար։ ՄԻԵԴ-ը Հունգարիայի հետ կապված խախտում չի արձանագրել։
Ինչպես ասվում է ՄԻԵԴ վճռի փաստական հանգամանքներում, գործը վերաբերում է Հունգարիայում դատապարտված մարդասպանին ու Ադրբեջան տեղափոխվելուղ հետո տրված նախագահական ներումին, որտեղ նա պետք է կրեր պատժի մնացած մասը։
Դիմումը ՄԻԵԴ ներկայացրել են հայ երկու քաղաքացիներ՝ Հայկ Մակուչյանը (ծնված՝ 1975թ․-ին) և Սամվել Մինասյանը (ծնված՝ 1958թ.), որն այժմ մահացած է ու նրա փոխարեն հանդես են գալիս Մինասյանի այրին և նրանց երկու երեխաները։
2004 թ.-ին Հայկ Մակուչյանը և Մինասյանի ազգականը (քրոջ որդին)՝ Գուրգեն Մարգարյանը, որոնք հայկական բանակի անդամներ էին, մասնակցում էին անգլերենի դասընթացի Բուդապեշտում, որը կազմակերպվել էր ՆԱՏՕ-ի հովանավորությամբ՝ «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի կողմից: Դասընթացին մասնակցում էին նախկին Խորհրդային Միության յուրաքանչյուր պետությունից երկու մասնակից, այդ թվում ՝ Ադրբեջանից:
Դասընթացի ընթացքում ադրբեջանցի զինծառայողներից Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարելով սպանեց քնած Գուրգեն Մինասյանին։ Սաֆարովը փորձել էր նաև ներխուժել Մակուչյանի սենյակ՝ նախքան Հունգարիայի ոստիկանության կողմից ձերբակալելը:
Սաֆարովը դատապարտվել էր բացառապես դաժան և կանխամտածված սպանության և սպանության նախապատրաստման համար և դատապարտվել էր Հունգարիայի դատարանների կողմից ցմահ ազատազրկման՝ 30 տարի անց պայմանական ազատման հնարավորությամբ:
Քրեական դատավարության ընթացքում Սաֆարովը չզղջաց՝ խոստովանելով, որ սպանել է Գուրգեն Մարգարյանին՝ իր հայկական ծագման պատճառով, և քանի որ դասընթացի հայ մասնակիցները նրան հրահրել և ծաղրել են:
2012թ․-ին, Ադրբեջանի իշխանությունների խնդրանքով, Սաֆարովը տեղափոխվեց Ադրբեջան՝ պատժի մնացած մասը կրելու պայմանով՝ ԵԽ կոնվենցիայի համաձայն:
Սակայն Ադրբեջան ժամանելուն պես, Սաֆարովը նախագահական ներում ստացավ, ազատ արձակվեց ու ստացավ մայորի կոչում, արժանացավ բնակարանի և ութ տարվա աշխատավարձի:
Դիմումատուները պնդում են, որ Ադրբեջանը պատասխանատու էր Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի (կյանքի իրավունքի) համար, քանի որ հարձակումը կատարվել է ադրբեջանցի զինծառայողի կողմից, և քանի որ նրան շնորհվել է ներում, ինչը կանխել է նրա պատժի լրիվ կատարումը: Նրանք դժգոհում են, որ Հունգարիան ևս խախտել է Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածը`տրամադրելով և կատարելով Սաֆարովի տեղափոխման վերաբերյալ հայցը՝ առանց համապատասխան պատշաճ պարտավորություններ ձեռք բերելու, որ նա կկրի իր պատիժն Ադրբեջանում:
Նրանք նաև պնդում են, որ 14-րդ հոդվածի համաձայն (խտրականության արգելում)`2-րդ հոդվածի հետ միասին, հարձակումը եղել է էթնիկ դրդապատճառներով ատելության հանցագործություն, որը Ադրբեջանի կառավարությունն ընդունել էր և հաստատել` սպային նախագահական ներում շնորհելով և խրախուսանք տալով:

Law 13:54 26/05/2020 Armenia
ECHR rules violation of right to life, prohibition of discrimination by Azerbaijan in Gurgen Margaryan’s case
The European Court of Human Rights (ECHR) issued a judgement in the Case of Makuchyan and Minasyan v. Azerbaijan and Hungary.
The court held that there had been a procedural violation by Azerbaijan of Article 2 (right to life) of the European Convention on Human Rights and a violation of Article 14 (prohibition of discrimination).
According to the judgement, there has been no justification for the Azerbaijani authorities’ failure to enforce the punishment of military officer Ramil Safarov and to in effect grant him impunity for a serious hate crime.
ECHR has obliged Azerbaijan to pay the applicants jointly, within three months from the date on which the judgment becomes final, £15,143. It has found no violation by Hungary.
The case concerned the presidential pardon given to Safarov murderer and his release following his transfer from Hungary to Azerbaijan to serve the rest of his sentence.
The applicants are two Armenian nationals, Hayk Makuchyan and Samvel Minasyan, who is now deceased, who were born in 1975 and 1958 respectively. Minasyan’s widow and their two children are pursuing the case in his stead.
In 2004, Makuchyan and Minasyan’s nephew, Gurgen Margaryan, both members of the Armenian military, attended an English-language course in Budapest organised by the NATO-sponsored “Partnership for Peace” programme. The course included two participants from each of the former Soviet states, including Azerbaijan.
During the course, Safarov murdered Minasyan’s nephew while he was asleep by decapitating him with an axe. He also tried to break into Makuchyan’s room before being arrested by the Hungarian police.
The Azerbaijani officer was convicted of exceptionally cruel and premeditated murder and preparation of murder and sentenced to life imprisonment by the Hungarian courts, with a possibility of conditional release after 30 years.
During the criminal proceedings Safarov showed no remorse, admitting that he had murdered Mr Minasyan’s nephew on account of his Armenian origin and because the Armenian participants in the course had provoked and mocked him.
In 2012, following a request by the Azerbaijani authorities, the officer was transferred to Azerbaijan, in accordance with the Council of Europe Convention on the Transfer of Sentenced Persons, to serve the rest of his sentence.
However, upon his arrival in Azerbaijan, Safarov was informed that he had received a presidential pardon and was released. He was also promoted to the rank of major at a public ceremony, granted a flat and paid eight years of salary arrears.
The applicants alleged that Azerbaijan had been responsible for substantive and procedural violations of Article 2 (right to life) of the European Convention on Human Rights because the attack had been carried out by an Azerbaijani military officer and because he had been granted a pardon which prevented the full enforcement of his sentence. They complained that Hungary had also violated Article 2 of the Convention by granting and executing the request for the officer’s transfer without obtaining adequate binding assurances that he would complete his prison sentence in Azerbaijan.
They further alleged under Article 14 (prohibition of discrimination) in conjunction with Article 2 that the attack had been an ethnically motivated hate crime which the Azerbaijani government had acknowledged and endorsed by granting the officer a presidential pardon and a promotion.