Քաղաքական 13:44 28/05/2020 Հայաստան
Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանն ընդգծում է, որ մայիսի 28-ը մեր ազգային խորհրդանիշներից է, որն ամփոփում է ազգի անցած ճանապարհը և նրա փոխանցումը ապագա սերունդներին:
«Մայիսի 28-ին Հայաստանը, Արցախը և, առհասարակ, ողջ հայությունը տոնում են Առաջին Հանրապետության օրը:
1918թ. մայիսի 28-ին Հայոց ազգային խորհուրդը հայտարարեց անկախ Հայաստանի Հանրապետության ստեղծման մասին, այն հայոց պետականության վերածննդի խորհրդանիշն է: Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունն անվարան հիմքն է Հայաստանի պետականության:
Պետականության վերականգնումը բախտորոշ նշանակություն ունեցավ հայ ժողովրդի համար: Եվ հենց Առաջին Հանրապետությունն է, որ հայկական պետական մտածողության, հայապահպանության, ազգային արժեքների վերահաստատման և պահպանման սկիզբ դրեց:
Մայիսի 28-ը մեր ազգային խորհրդանիշներից է, որն ամփոփում է ազգի անցած ճանապարհը և նրա փոխանցումը ապագա սերունդներին:

Политика 14:26 28/05/2020 Армения
Герой Арцаха Виталий Баласанян подчеркивает, что 28 мая – один из наших национальных символов, который обобщает пройденный народом путь и его передачу грядущим поколениям.
«28 мая Армения, Арцах и все армянство в целом празднуют День Первой Республики.
28 мая 1918 г. Армянский национальный совет объявил о создании независимой Республики Армения, она является символом возрождения армянской государственности. Первая Республика Армения, безусловно, является фундаментом государственности Армении.
Восстановление государственности имело судьбоносное значение для армянского народа. И именно Первая Республика положила начало армянскому государственному мышлению, сохранению армянства, подтверждению и сохранению национальных ценностей.
28 мая – один из наших национальных символов, который обобщает пройденный народом путь и его передачу грядущим поколениям.
С 28 Мая!
Да здравствует армянская государственность!» – написал Виталий Баласанян на своей странице в социальной сети Facebook.