Քաղաքական 18:26 29/05/2020 Հայաստան
Մենք 1 մլն բնակչության ցուցանիշով արդեն անցել ենք հարևան Իրանից և Ֆրանսիայից՝ գրեթե հավասարվելով Ռուսաստանին: Այս մասին պարետատան նիստից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ եթե այս տեմպերով շարունակվի, ապա կհասնենք Իտալիայի ցուցանիշին:
Ըստ Փաշինյանի, այս ամենի պատճառը քաղաքացիների ոչ պատշաճ վերաբերմունքն է.
«Համաճարակի տարածման այսպիսի տեմպը, անկախ նրանից, թե որքան տոկոսն է ախտանիշով, որքանը՝ ասիմպտոմ, ինքնաբերաբար բերում է ծայրահեղ ծանր և մահվան դեպքերի աճին: Նման իրավիճակի պատճառը հակահամաճարակային պայմանների համատարած չպահպանելն է և պատշաճ չվերաբերվելը»:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև տեղեկացրեց, որ այսօրվանից մայրաքաղաքի բակերով շրջում են ԱԻՆ-ի մեքենաները  և ՀՀ Կառավարության անունից հորդորում պահպանել կանոնները։
«ՀՀ-ում կորոնավիրուսի համաճարակ է, բոլորիդ կոչ ենք անում կրել դիմակներ և դրանք հանել միայն սնունդ ընդունելիս: Պարբերաբար ախտահանել ձեռքերը, բացառեք առանց դիմակի շփումը՝ ձեր ընտանիքի անդամ չհանդիսացող անձանց հետ և պահպանել սոցիալական հեռավորություն»,- ներկայացնելով քաղաքացիներին ուղղված հորդորը՝ ասաց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը մեկ անգամ ևս նշեց, որ անհրաժեշտ է կրել դիմակներ և այն փոխել 3-4 ժամը մեկ: Միայն այս դեպքում  վիրուսի տարածումը կնվազի։
«Մենք համոզված ենք, որ կորոնավիրուսի կանոնները պահպանելու դեպքում կձգտենք զրոյի»,- ընդգծեց վարչապետը:
Նա նաև անդրադարձավ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի միջոցների արդյունավետության  հարցին, քանի այս հարցը քննարկվում է ողջ աշխարհում, նաև՝ Հայաստանում.
«Ամբողջ աշխարհում կարող է լինել շփոթ՝ միջոցների արդյունավետության կիրառման հարցում, սա այն դեպքն է , երբ բոլորը սովորում են ընթացքում»,- ասաց Փաշինյանը:

Здоровье 19:05 29/05/2020 Армения
По показателю количества случаев заражения COVID-19 на 1 млн населения мы уже обошли соседний Иран и Францию, практически сравнявшись с РФ, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе брифинга в пятницу после заседания комендатуры.
По словам главы правительства, «в случае сохранения таких темпов мы достигнем показателей Италии».
Как отметил Пашинян, причина всего этого – неподобающее отношение населения.
«Сохранение подобного темпа распространения пандемии – независимо от того, какой процент зараженных имеют симптомы, – автоматически ведет и к росту крайне тяжелых случаев и случаев смерти. Причиной такой ситуации является массовое нарушение противоэпидемических условий и неподобающее отношение», – сказал Никол Пашинян.
Никол Пашинян сообщил также, что сегодняшнего дня дворы в столице объезжают машины МЧС, призывая от имени правительства соблюдать правила.
«В Армении – пандемия коронавируса. Призываем всех носить маски и снимать их только во время приема пищи. Руки нужно периодически дезинфицировать, избегайте общения без масок с лицами, не являющимися членами вашей семьи, соблюдайте социальную дистанцию», – представил обращенный к населению призыв премьер.
Никол Пашинян вновь напомнил, что маски нужно менять каждые три-четыре часа.  Премьер заявил, что четкое выполнение этих правил приведет к резкому снижению распространения.
Он также коснулся вопроса эффективности средств борьбы с коронавирусом, так как этот вопрос обсуждается во всем мире, в том числе и в Армении.
«Во всем мире может возникнуть путаница в вопросе эффективности применяемых мер, это тот случай, когда все учатся по ходу», – сказал Пашинян.