Քաղաքական 19:28 29/05/2020 Հայաստան
Պարետատան նիստից հետո ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առցանց ճեպազրույցի ընթացքում  անդրադարձավ բժիշկների սղությանն ու կորոնավիրուսի դեմ պայքարող մասնագետների  վարձավճարներին:
Վարչապետի փոխանցմամբ, Առողջապահության նախարարությունից տեղեկացրել են, որ կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված հենց վիրուսի բուժմամբ զբաղվող բուժաշխատողների վարձավճարները 2-3 անգամ բարձրացել են՝ ավելացումները ձևավորվել են պարգևատրումների ֆոնդի հաշվին: Պարգևավճարներ են ստացել նաև շտապ օգնության աշխատակիցները:
Ինչ վերաբերում է  մասնագետների պակասին, վարչապետը հայտնեց, որ ներկա պահին համակարգը կարիք ունի անասթեզիոլոգ- ռեանիմատոլոգների: Մնացած մասով աշխատանքներ է տարել նախարարությունը՝  ներգրավելով մեծ թվով կամավորների, բուժաշխատողների և կլինիկական օրդինատորների:
ՀՀ Առողջապահության նախարարությունը և Կառավարությունը միջոցներ են ձեռնարկում հանրապետությունում, մասնավորապես՝ վերակենդանացման բաժանմունքներում, բժշկական կարողություններն ավելացնելու ուղղությամբ:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե որքան պետք է վատթարանա իրավիճակը, որպեսզի վերադառնանք խիստ կարանտինային  ռեժիմին, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց.
«Դա կախված է բոլորից: Հույս ունեմ, որ հանրային վարքագծի մեջ տեղի կունենան այնպիսի փոփոխություններ, որ մենք ստիպված չենք լինի վերադառնալ խիստ կարանտինային վիճակի: Եթե ՀՀ քաղաքացիները պահպանեն կանոները, ապա արագ կունենանք նոր դեպքերի անկում: Մենք գնում ենք այս ճանապարհով»:

Политика 20:09 29/05/2020 Армения
Премьер Армении: Зарплаты медработников, занимающихся борьбой с коронавирусом, были увеличены в 2-3 раза
После очередного заседания комендатуры премьер-министр Армении Никол Пашинян провел онлайн-брифинг.
В брифинге приняли участие также генеральный директор ГНКО «Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний» Минздрава Армении Артавазд Ванян и директор медицинского центра «Святой Григорий Просветитель» Арман Овакимян.
Никол Пашинян коснулся вопроса нехватки врачей и оплаты труда специалистов, борющихся с коронавирусом.
По словам премьер-министра, министерство здравоохранения сообщило, что из-за пандемии зарплаты медицинских работников, занимающихся борьбой с коронавирусом, были увеличены в 2-3 раза, надбавки сформировались за счет премиального фонда. Премии получили также бригады скорой помощи.
Что касается нехватки специалистов, то премьер-министр сообщил, что в настоящее время система нуждается в анестезиологах-реаниматологах. По части остального Минздрав провело работу, привлекая большое число добровольцев, медработников и клинических ординаторов.
Министерство здравоохранения и правительство Республики Армения принимают меры по увеличению медицинского потенциала в республике, особенно в отделениях реанимации.
На вопрос, насколько должна ухудшиться ситуация в республике, чтобы вернуться к строгому карантинному режиму, Никол Пашинян ответил:
«Это зависит от всех нас. Я надеюсь, что в общественном поведении произойдут изменения, и нам не придется возвращаться к строгому карантину. Если граждане Армении будут соблюдать правила, у нас быстро будет спад новых случаев. Мы идем по этому пути».