Կրթություն, գիտություն 14:54 30/05/2020 Հայաստան
Հունիսի 1-ից կմեկնարկի առաջին դասարանցիների գրանցումն՝ առցանց։ Ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտ նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
«Մեկից տասը կլինեն այն առաջին դասարանցիների համար, որոնք տվյալ դպրոցում ունեն սովորող եղբայր, քույր կամ աշխատող ծնող։ Իսկ տասից հետո՝ մնացած բոլորի համար։ 2014 թվականին ծնված բոլոր աշակերտները սեպտեմբերի 1-ից պիտի գնան դպրոց», - ասաց նախարարը։
Ա. Հարությունյանի խոսքով, գրառումներ  է տեսել, որ ծնողները չեն ցանկանում գրանցել իրենց երեխաներին դպրոց գնալու համար, քանի որ հստակ չգիտեն՝ սեպտեմբերի 1-ից դասեր կլինե՞ն, թե՝ ոչ։
«Եկեք ձեր երեխաներին գրանցեք, հետո կտեսնենք, ամեն ինչ անենք, որ դասերը սեպտեմբերից բնականոն լինեն։ Իմացեք, որ ծնողների համար էլ կա պատասխանատվություն, եթե երեխաները արհեստականորեն դուրս են մնում ուսումնական պրոցեսից»,- ասաց նա։

Общество 16:01 30/05/2020 Армения
В Армении с 1 июня стартует онлайн-регистрация первоклассников. Об этом 30 мая в прямом эфире на своей странице в социальной сети Facebook заявил министр образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян.
«С 1 по 10 – для тех первоклассников, у которых есть учащиеся в данной школе братья, сестры или работающие здесь же родители, а после 10 – для всех остальных. Все рожденные в 2104 году дети с 1 сентября должны пойти в школу», – отметил министр.
По словам Араика Арутюняна, он встречал записи, согласно которым родители не хотят регистрировать своих детей, поскольку точно не знают, начнутся ли занятия в школах с 1 сентября.
«Давайте сперва регистрируйте своих детей, потом посмотрим. Сделаем все, чтобы с 1 сентября занятия проводились в нормальном русле. Знайте, что ответственность ложится и на родителей, если дети искусственным образом остаются за рамками учебного процесса», – заявил Арутюнян.