Առողջություն 13:44 30/05/2020 Հայաստան
Մայիսի 30-ի դրությամբ Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդանոցում կորոնավիրուսով 79 հիվանդ է բուժվում, 24-ը Շիրակի մարզի բնակիչ է։ Կորոնավիրուսից առողջացել և հիվանդանոցից մինչ օրս դուրս է գրվել 252 պացիենտ, որոնցից 174-ը մարզի բնակիչ է։ 26 հիվանդներ բուժվում են մայրաքաղաքում: Արձանագրվել է մահվան 9 դեպք։ Տվյալները ներկայացրել է Շիրակի մարզպետարանը։
Շիրակի մարզում այս պահին տնային ինքնամեկուսացման ցուցում ունի 312 քաղաքացի, նրանցից 24-ի մոտ դրական ախտորոշում կա՝ հիվանդության անախտանիշ ընթացքով, նրանց հսկողությունն իրականացվում է առողջության առաջնային օղակի կողմից։
Մարտի մեկից մինչ օրս Շիրակի մարզի բուժհաստատություններում և հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի մարզային կենտրոնում իրականացվել է 1942 նմուշառում, մայիսի 12-ից 30-ը ներառյալ Գյումրիում իրականացվել է 619 նմուշառման հետազոտություն

Здоровье 15:25 30/05/2020 Армения
По положению на 30 мая, в Инфекционной больнице в Гюмри лечатся 79 зараженных коронавирусом пациентов, 24 из них – жители Ширакской области. Об этом говорится в сообщении администрации Ширакской области.
«От коронавируса вылечились и выписались из больницы 252 пациента, 174 из которых – жители области. 26 пациентов получают лечение в столице. Зарегистрированы 9 случаев смерти», – представляет данные областная администрация.
В настоящее время в Ширакской области Армении показания по самоизоляции дома имеют 312 граждан, у 24 из них – положительный диагноз, заболевание протекает без симптомов, наблюдение осуществляется на уровне первичного звена здравоохранения.
«С 1 марта по сей день в медучреждениях Ширакской области и областном центре Национального центра по контролю и профилактике заболеваний было взято 1942 образца, а 12-30 мая в Гюмри осуществлено 619 исследований образцов», – указывается в сообщении.