Քաղաքական 09:00 04/06/2020 Աշխարհում
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ցրել է կառավարությունը։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, հայտարարել է «Բելառուս 1» պետական հեռուստաալիքը։ Համապատասխան հրամանագիրը երկրի ղեկավարը ստորագրել է հունիսի 3-ին։
Իր հերթին Բելառուսի նախագահի մամուլի ծառայությունից հաստատել են, որ «նա ընդունել է կառավարությունը ցրելու որոշում»։
«Երկրի ղեկավարի համապատասխան հրամանագիրը  ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակումից հետո»,- հստակեցրել են այնտեղից։
Ավելի վաղ Լուկաշենկոն հայտարարել էր մինչև նախագահական ընտրությունները, որը նախատեսված է օգոստոսի 9-ին, կառավարության նոր կազմի ունենալու պլանների մասին։ Միաժամանակ նա նշել էր, որ կառավարության կազմի փոփոխության ժամանակ «հեղափոխություն» չի լինի։

Politics 10:01 04/06/2020 World
Belarusian President Alexander Lukashenko has decided to dismiss the current government, TASS reported on Wednesday, citing Belarus-1 TV channel.
According to the channel, the leader signed the corresponding decree.
Earlier on Wednesday, Lukashenko discussed the potential composition of a new government. The leader noted that the participants of the session had discussed the possible candidates. He added that he sees no need in making radical changes when forming the new government.
The current Belarusian government has been active since August 18, 2018 under the leadership of Prime Minister Sergei Rumas. The Belarusian presidential election is set for August 9.