Հասարակություն 14:21 06/06/2020 Հայաստան
Այսօր պարետի որոշմամբ կարգելափակվի ելքերն ու մուտքերը՝ Գեղարքունիքի մարզի Ձորագյուղից:  Ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Պատճառն այն է, որ մեր սիրելի հայրենակիցներից մեկը Ձորագյուղից գնացել է Գողթ գյուղ թաղման, երեք չորս օր անց թաղման է մասնակցել իրենց գյուղում, ինչի արդյունքում Ձորագյուղում արդեն ունենք կորոնավիրուսի 63 դեպք: Այս 63-ից մի քաղաքացի թաղման է մասնակցել Ծովասար գյուղում:
Նման դեպք ունեցանք նաև Դդմաշենում, երբ Հրազդանից եկան թաղման, սգակիր տան անդամներին վարակեցին, ինչի հետևանքով այդ տան պապը մահացավ, գյուղում ունեցանք 100-ից ավել դեպք, Դդմաշենը փակեցինք։ Դդմաշենի թաղման հետ կապված մարզի 6 այլ համայնքներում ունեցանք վարակվածներ։
Սիրելի հայրենակիցներ, հարգեք մարդկային կյանքերը, մի խախտեք հակահամաճարակային կանոնները»,- գրել է նա։

Politics 15:25 06/06/2020 Armenia
The exits and entries to Armenia’s Dzoragyugh village in Gegharkunik province will be shut down at the decision of the Commandant, PM Nikol Pashinyan informed on Facebook.
As the PM detailed, the decision came after one of the residents contracted a virus in a neighboring village and then attended a funeral service in his home village. As a result, 63 cases of Covid-19 have been registered in Dzoragyugh.
The PM next reminded of another recent case when citizens from Hrazdan town attended a funeral in Ddmashen village, and more than 100 individuals with whom they had contact were infected. Following the incident, six adjacent communities were placed under quarantine.
“Dear citizens, respect the human lives, do not violate anti-epidemic rules,” Pashinyan wrote.
To note, according to the Commandant’s decision, there are restrictions on the number of persons that can participate in a funeral procession.