Առողջություն 12:49 06/06/2020 Աշխարհում
Վերջին 24 ժամի ընթացքում Հնդկաստանում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության գրեթե տասը հազար դեպք, փոխանցում է «Բի-Բի-Սի»-ն։
Ըստ աղբյուրի, նոր դեպքերի թվով Հնդկաստանը գերազանցում է անգամ Իտալիային, որը համարվում է կորոնավիրուսային էպիկենտրոններից մեկը։
Հիվանդության տարածման տեմպերի ու քանակի մեծությամբ Հնդկաստանն աշխարհում վեցերորդ տեղում է։ Այնտեղ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 236, 657 դեպք, մահացել է 6, 649 հիվանդ։
Նշվում է, որ օրինակ, Մումբայում առողջապահական համակարգը փլուզման եզրին է, մինչդեռ մայրաքաղաք Դելիում լրիվ հակառակ պատկերն է։
Թեև հիվանդության թվի ռեկորդային աճին, երկուշաբթի օրվանից երկրում կսկսի գործել տրանսպորտը, կբացվեն առևտրի տներն ու երկրպագության վայրերն ու աղոթատեղիները, ինչպես նաև սննդի կետերը։

Society 14:38 06/06/2020 World
India surpassed Italy as the sixth worst-hit by the coronavirus pandemic after another biggest single-day spike in confirmed infections, The Associated Press reported.
The Health Ministry reported 9,887 new cases on Saturday, bringing the total to 236,657, the source said.
Most of the new cases are in rural areas following the return of hundreds of thousands of migrant workers who left cities and towns after the lockdown in late March.
The lockdown is now largely being enforced in high-risk areas while authorities have partially restored train services and domestic flights and allowed shops and manufacturing to reopen. Shopping malls and religious places are due to open on Monday with restrictions to avoid large gatherings.