Քաղաքական 14:54 17/06/2020 Հայաստան
Այս իշխանության օրոք Հայաստանում իրավունք, իրավաբանություն, օրենսդրություն ապականվել է մինչև վերջ։ «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական ինստիտուտի նախաձեռնած «Կորոնավիրուսային ճգնաժամը, դրա հումանիտար և սոցիալ–տնտեսական հետևանքները․ գնահատականներ և լուծումներ» խորագրով քննարկմանն ասաց «Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ Արսեն Բաբայանը։
«Թվում էր, թե համավարակի ընթացքում օրենքները կպահպանվեն, կընդունվեն քիչ թե շատ նորմալ իրավական ակտեր, սակայն տեսնում ենք, որ անգրագիտության, դիլետանտության պատճառով շարունակվում են այդ երևույթները», - նշեց նա։
Ա. Բաբայանի խոսքով, պարետատունն օրենսդրությամբ խորհրդատվական մի մարմին է, որը պետք է կառավարությանն օգնի կառավարելու արտակարգ դրության ռեժիմում։
«Սակայն մեր կառավարության կողմից ընդունված իրավական ակտերով, պարետին վերապահվել են իրավունքներ, որոնք նա ոչ մի դեպքում չունի, մասնավորապես նորմատիվ  իրավական  ակտեր ընդունելու պարետի լիազորությունը, որը չունի, բայց իրականացնում է», - ասաց Արսեն Բաբայանը։
Նրա խոսքով, ՀՀ Սահամանադրության մեջ պարետ  մարմին գոյություն չունի, որը կարող է ընդունել այնպիսի նորմատիվ իրավական ակտեր, որոնցով կարելի է  սահմանափակել անձանց իրավունքները։
«Հետևաբար, պարետի կողմից ընդունված որոշումներն իրավաչափ չեն, անօրինական են,  դրանք չէին կարող որևէ հետևանքներ  առաջացնել, ոչ մի կանոն չեն կարող սահմանել, բայց գիտենք, որ մեզ մոտ հասարակությունը, տնտեսվարողներ այդ որոշումների հիման վրա որոշակի սահմանափակումների ենթարկվեցին, օրինակ տնտեսվարողների գործունեությունը կասեցվեց, այդ ընթացքում  կրել են միլիոնավոր, միլիարդավոր դրամների վնասներ։
Եվ հենց այստեղ է, որ ցավալի իրողության առաջ ենք կանգնում, հետագայում ենք  տեսնելու, երբ այս անձիք կփորձեն դատական ճանապարհով վերականգնել իրենց վնասները, իսկ այդ վնասները հատուցելու է Հայաստանը, ոչ թե այն անձիք, որոնք իրականացնում են այդ քայլերը»,- ասաց նա։
Ա. Բաբայանի խոսքով, բոլոր այս գործընթացների, այդ թվում դատարանների շրջափակում, Սահմանադրական դատարանի  շուրջ ընթացող գործընթացներ, սահմանադրական հանրավքե, այս կառավարության կողմից  իրականացված քայլեր են, որոնք իրենց հեռանալուց հետո,  իսկ իրենք շուտով կհեռանան, որովհետև ուղղակի այլ ճանապարհ չկա, մնալու են հաջորդ իշխանությունների  ուսերին։
Թումանյանի թանգարանի նախկին տնօրեն Անի Եղիազարյանի՝  պաշտոնից ազատման ԿԳՄՍ նախարարի հրամանը դատարանի որոշմամբ անվավեր է ճանաչել։...

Политика 15:45 17/06/2020 Армения
При действующих властях в Армении до конца замарали право, юриспруденцию, законодательство. Об этом заявил член Совета партии «Родина» Арсен Бабаян на обсуждении, организованном исследовательским институтом «Политэкономия», на тему «Коронавирусный кризис, его гуманитарные и социально-экономические последствия: оценки и решения».
«Казалось, что в период пандемии законы будут соблюдаться, будут приняты более-менее нормальные правовые акты, однако, как мы видим, по причине безграмотности, дилетантства данные явления продолжаются», – отметил он.
По словам А. Бабаяна, по законодательству комендатура – совещательный орган, который должен помогать правительству управлять в период режима чрезвычайного положения в стране.
«Однако по принятым правительством правовым актам за комендантом закреплены права, которых у него вовсе нет, в частности, полномочия коменданта по принятию нормативно-правовых актов, подобных прав у него нет, но он их реализует», – пояснил А. Бабаян.
По его словам, Конституцией РА не предусмотрено, что комендант может принимать подобные нормативно-правовые акты, по которым можно ограничивать права граждан.
«Следовательно, принятые комендантом решения не являются правомерными, они незаконные, эти решения не могут повлечь за собой какие-либо последствия, устанавливать какие-либо правила, но мы знаем, что общество, хозяйствующие субъекты подвергались ограничениям на основании данных решений. К примеру, была приостановлена деятельность хозяйствующих субъектов, за это время они терпят убытки в миллионы, миллиарды драмов.
И именно здесь мы сталкиваемся с болезненной реальностью, в дальнейшем увидим, когда эти люди через суд попытаются восстановить свой ущерб, а ущерб будет компенсировать Армения, а не те лица, которые осуществляют данные шаги», – отметил он.
По словам А. Бабаяна, все эти процессы, в том числе – блокировка входов в здания судов, процессы вокруг Конституционного суда, референдум по поправкам в Конституцию, являются осуществленными этим правительством шагами, которые после их ухода, а они вскоре уйдут, поскольку другого пути просто нет, лягут на плечи следующих властей страны.