Հասարակություն 17:36 19/06/2020 Հայաստան
Տավուշի մարզի Խաշթառակ գյուղում բնակվող Գուլակյաններն ազատվել են փլուզման եզրին գտնվող տանիքից: Ընտանիքում հասցրել են զգալ հնարավոր վտանգի հետևանքները: Ավելի քան կես դար առաջ կառուցված տան առաստաղը մի օր «իջել է»՝ գարնանային անձրևներից խոնավացած հողի ծանրության տակ: Երջանիկ պատահականությամբ, խոհանոցում այդ ժամին ոչ ոք չի եղել: Նախկին պատկերն այլևս չկա:
Վիվա-ՄՏՍ-ից հայտնում են, որ երեք դուստրերի և կնոջ հետ, արդեն 17 տարի հորաքրոջ տանն ապրող զինվորական Հարությունը, աշխատանքի բերումով, ժամանակ առ ժամանակ ստիպված է լինում մենակ թողնել ընտանիքն և լուրջ տագնապ է ապրում մինչև վերադարձը: Սկսված աշխատանքների արդյունքում, այդ տագնապը շուտով անցյալում կմնա: Հարությունն ամբողջությամբ քանդել է փլուզվող տանիքը: Սկսվել են նորի կառուցման աշխատանքները՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Հայաստանի Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի»՝ բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակներում:
«Հին տանիքն այլևս չկա: Այն շատ խարխուլ վիճակում էր: Դրանցի ազատվել ենք: Հիմա կարևոր աշխատանքներ ենք իրականացնում: Հնից միայն հիշողություններն են մնացել: Իսկ նորը պետք է ամուր լինի»,-ասել է ընտանիքի հայրը՝ Հարություն Գուլակյանը:
Իրավիճակով պայմանավորված, գործընկեր կազմակերպությունները չեն մասնակցում կամավորական աշխատանքներին, սակայն գործընթացը մնում է նրանց ուշադրության կենտրոնում: Նոր տեխնոլոգիաները դարձել են տանտերերի հետ կապող հիմնական օղակը:
«Հարութ, ձեր ընտանիքում չեմ եղել, բայց մեր թիմերի հետ աշխատանքային հեռավար շփումների արդյունքում, բավականաչափ տեղեկացված եմ։ Թեև սահմանապահ գյուղում չեք ապրում, բայց հայրենի երկրի սահմաններն եք պահպանում՝ որպես զինվորական։ Մենք էլ փորձում ենք Ձեր թիկունքն ամուր պահել՝ նման ծրագրերով: Ամուր մնացեք և զգույշ եղեք, որովհետև կա նաև երրորդ անհրաժեշտ գործը. առողջ մնալը։ Այսօր Ձեզ հետ խոսում եմ տեսազանգով, բայց հուսով եմ, որ երբ վիրուսի վտանգը չեզոքանա և այս ամենն ավարտվի՝ կհանդիպենք»,-տեսազանգի ընթացքում ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորմամբ և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» աջակցությամբ, հեռավոր մարզում ապրող ևս մեկ ընտանիք շուտով կազատվի տարիների խնդրից:

Economy 19:00 19/06/2020 Armenia
The Gulakyans, living in Khashtarak village of Tavush region, have got rid of the roof which was on the verge of collapse. The family had to feel the consequence of possible danger. One day, the roof of the house, built over half a century ago, "went down" under the weight of the soil moistened by spring rains. Fortunately, no one was in the kitchen at that moment.
According to Viva-MTS report, Harutyun, who has been living in his aunt's house for 17 years with his wife and three daughters has to leave his family alone from time to time for work and is seriously worried about what may happen while he is away. Now that the works have started, those worries will soon be gone. Harutyun has completely dismantled the collapsing roof. The construction of the new roof has started within the framework of the housing program implemented by Viva-MTS and the “Fuller Center for Housing Armenia”.
“The old roof is gone! It was really dilapidated. We got rid of it. We are doing important work now. Now only memories remain of the old roof. The new one will be properly done,” said the father of the family, Harutyun Gulakyan.
Due to the situation in the republic, the partner organizations do not participate in the volunteer work, but the project remains in the center of their attention. New technologies have become the main means of communication between the parties.
“Harut, I have not seen your family, but I am well informed about you owing to the remote communication with our teams. You do not live in a borderland village, yet you stay on guard of our fatherland like a true soldier. We, in our turn, do our best to offer logistical support, which is why we implement programs like this one. I am on a video call with you now, but I hope we will meet when the virus gets contained and we overcome the current situation,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said during the video call.
With the funding from Viva-MTS and the support of the “Fuller Center for Housing Armenia”, another family living in a remote region will soon get of the problem of years.