Քաղաքական 14:45 22/06/2020 Հայաստան
Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց։ Կողմ էր քվեարկել 89 պատգամավոր։ Հիշեցնենք, որ օրենքի նախագծի քննարկմանը չեն մասնակցում ընդդիմադիր «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունները,  մասնակցում էր 88 իմքայլայան  և մեկ անկախ պատգամավոր։
«Այս նախագծով մենք վերացնում են խառնաշփոթը՝ կապված ՍԴ-ի հետ, որն այսուհետ ավելի միասեռ է լինելու, բոլոր դատավորները հավասար են լինելու»,- խորհրդարանում ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը։
Պատգամավորը, դիմելով «Սահմանադրական փոփոխությունների» նախագծի հարակից զեկուցող ՀՀ արդարադատության նախարարի Ռուստամ Բադասյանին, հարց հնչեցրեց՝ ՍԴ պաշտոնաթող լինող անդամները օգտվելո՞ւ եմ այն բոլոր սոցիալական և այլ երաշխիքներից, որոնք նախատեսված կլինեին նրանք համար, եթե այս փոփոխությունները չլինեին։
Արձագանքելով՝ Ռուստամ Բասայանն ասաց, որ Վենետիկի հանձնաժողովը հստակ նշել է՝ խնդիրներից մեկն էլ դատավորների միջև տարբեր կարգավիճակների առկայությունն է, այսինքն՝ կարևորում է այս փոփոխությունը՝ դատավորների պաշտոնավարման ժամկետների համադրման տեսանկյունից։
«Ինչ վերաբերում է դատավորների կենսաթոշակին, ապա այդ իրավունքը պահպանվելու է, որովհետև հենց ՍԴ-ի մասին օրենքի ընդունման պահից ամրագրվել  է մի դրույթ, որը վերաբերում է արդեն 12 տարի պաշտոնավարած դատավորների կենսաթոշակի իրավունքին»,- նշեց Ռ. Բադասյանը։
Վլադիմիր Վարդանյանն էլ հավելեց՝ իշխանությունը գնում է ինստիտուցիոնալ լուծման ուղղությամբ, և այս ձևաչափի հետ կապված եվրոպական կառույցները հավանություն են տվել։

Политика 15:18 22/06/2020 Армения
Депутаты Национального собрания Армении приняли в первом чтении проект изменений в Конституцию Армении: 88 депутатов проголосовали «за».
Напомним, в обсуждении проекта закона не участвуют фракции НС «Процветающая Армения» и «Просвещенная Армения», в заседании участвовали 88 депутатов от фракции «Мой шаг» и один независимый депутат.
«Данным проектом мы устраняем неразбериху вокруг КС, отныне все судьи будут равны», – заявил депутат от фракции «Мой шаг» Владимир Варданян.
Парламентарий, обратившись к содокладчику проекта закона «О внесении изменений в Конституцию РА», министру юстиции РА Рустаму Бадасяну, адресовал вопрос: «Смогут ли покинувшие пост члены КС воспользоваться всеми социальными и другими гарантиями, которые были бы предусмотрены для них без принятия данных изменений».
Отвечая на вопрос, Р. Бадасян сказал, что Венецианская комиссия четко указала, одной из проблем является наличие различных статусов между судьями, то есть – Венецианская комиссия подчеркивает важность этого изменения с точки зрения сопоставления сроков пребывания в должности судей.
«Что касается вопроса о пенсиях судей, то это право сохранится, поскольку с момента принятия закона о КС закреплено положение, касающееся права судей, занимающих должность на протяжении 12 лет», – пояснил министр.
В. Варданян же добавил, что власти идут по направлению институционального решения, и европейские структуры одобрили данный формат.